Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
تماشاخانه 9

«نگاهی به زندگی و آثار گلشیفته فراهانی»

2009 September 15

20090915-golshifteh-koocheh1

مجید بهشتی / رادیو کوچه

majid@radiokoocheh.com

گلشیفته فراهانی در سال 1365 متولد شده است. او اولین حضورش در سینما با درخت گلابی بود. وقتی قرار شد داستان گلی ترقی توسط داریوش مهرجویی ساخته شود، محمدرضا شریفی‌نیا که هم کار شقایق فراهانی بود عکس‌های گلشیفته را نزد مهرجویی برد و مهرجویی طی چند تست، فراهانی را برای نقش «میم» درخت گلابی برگزید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

صداقت و به نوعی ساده بودن میم و در عین حال شیطنت‌اش باعث شد تا شخصیتی به وجود بیاید که در کنار تمام مشکلات طول فیلم لبخند بزند، روی درخت برود، بدود و بی‌اعتنا به خواستگارها بازی با بچه‌های دیگر را ادامه دهد. درخت گلابی گامی موفق برای فراهانی به سوی دنیای سینما بود. گامی که باعث شد تا رشته دانشگاهی‌اش موسیقی را رها کند و مجذوب سینما شود. او با این فیلم عنوان بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.

گلشیفته فراهانی بعد از درخت گلابی، نقش کوتاهی در  فیلم هفت پرده مقابل مهدی احمدی بازی کرد. فرشته‌ای که برای دادن یک پیغام سعی می‌کند یکی از جوان‌های هفت پرده را از ناامیدی دور کند. او دومین کارش را برای کارگردانی انجام داد که برای اولین بار فیلم می‌ساخت و لذت کار با فرزاد موتمن را هرگز فراموش نکرد. در فاصله‌ای نه چندان زیاد «زمانه» حمیدرضا صلاحمند ساخته شد. اما این بار فراهانی در زمانه آن گلشیفته بااستعداد نبود؛ که این امر را می‌توان در عوامل وکارگردانی فیلم جستجو کرد به علت اینکه این فیلم جزو بدترین فیلم‌های بازیگران مطرحی چون هدیه تهرانی ومحمد رضا گلزار هم بود هرچند حتا خودش هم می‌گوید تا به امروز هرگز فیلم را ندیده است.

فراهانی مدتی از سینما دور بود تا این‌که با دو فیلم موفق بوتیک و اشک سرما، دوباره همان موفقیت درخت گلابی و هفت پرده را تجربه کرد. در بوتیک، اتی دختری فراری و خودسر است که نمونه‌های آن در جامعه امروز بسیار به چشم می‌خورد. اگر چه حمید نعمت ا… هم زحمت زیادی برای درآمدن حس هر کدام از کاراکترهایش کشیده و شاید نتیجه زحماتش هم این بود که بوتیک فیلم برگزیده هیات داوران و فیلم اول بیست و دومین جشنواره فیلم فجر شود.

گلشیفته بعد از بوتیک، در اشک سرما هم بازی کرد. نقش روناک، یک چوپان کرد که لهجه و بازی او، به طور کامل  متفاوت از فیلم‌های قبلی‌ا‌ش بود. در آوردن لهجه کردی در آن فضای غیرقابل باور، نشانه تمرین زیاد فراهانی برای این نقش بود. اشک سرما در جشنواره به نمایش درآمد، با اقبال تماشاگران روبه رو شد.  گلشیفته فراهانی پیش از شروع کار در سینما، در چند تئاتر و کار عروسکی در کنار پدرش فعالیت کرد. اما بازیگری او را از موسیقی دور کرد ولی او در میان هم دوره‌هایش در عرصه سینما خوش درخشید. بازی خوب او در بوتیک، نظر خیلی از کارگردانان و منتقدان را به خود جلب کرد و اکران اشک سرما جایگاه این بازیگر جوان را به طور کامل محکم و پایدار کرد.

جشن هشتم خانه سینما در شرایطی به فراهانی تعلق گرفت که او در ایران نبود و برای نمایش اشک سرما در ژاپن به این کشور سفر کرده بود؛ گلشیفته تجربه بازی در پروژه‌های فرا مرزی را هم دارد. او در این مدت در بابا عزیز مقابل دوربین ناصر خمیر کارگردان تونسی و در دو فرشته مقابل دوربین محمد حقیقت، ایرانی مقیم فرانسه قرار گرفت . فضای تئاتری کار  علی رفیعی  موقعیتی فوق‌العاده برای بازی گلشیفته رقم زد و کار در دو فیلم متعلق به موج جشنواره‌ای  توانست  قدری سبب شناخته شدن فراهانی در خارج از کشور شود و  حتا کسب جوایز بین المللی برای او  شد وکسب مقام بهترین بازیگر زن در جشنواره نانت فرانسه (جشنواره فیلم سه قاره) بود .

20090915-golshifteh-koocheh

گلشیفته فراهانی بازیگری است که مرز میان نوجوانی تا جوانی در سینما را با زحمت فراوان و با موفقیت پیموده و حالا می‌تواند در اندیشه تثبیت خود به عنوان یک ستاره در سینمای ایران و جهان مطرح شود و در کنار دی کاپریو بازیگر معروف هالیوود بودن سبب شهرت برای وی در سطح جهانی شد و از سوی دیگر موجب محرومیت از بازی در فیلم‌های سینمایی داخلی گشت.

وی در حال حاضر در فرانسه ساکن است وشنیده شده که قرار است در فیلمی جدید از سینمای هالیوود شرکت نماید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,