Saturday, 18 July 2015
25 June 2021
باافزایش علاقمندی به استفاده از انرژی هسته ای در جنوب شرق آسیا

«برنامه‌ریزی مالزی برای بهره برداری از انرژی هسته‌ای تا سال ۲۰۲۵ »

2009 July 22

20090721_news.world_nuclear-energy-.malمعاون وزیر علوم، فناوری و نوآوری مالزی گفت این کشور برای بهره‌برداری از انرژی هسته‌ای تا سال 2025 برنامه‌ریزی می‌کند.

روزنامه نیواستریتز تایمز، چاپ مالزی، به نقل از فضیله یوسف نوشت: «هزینه اولیه برای ساخت یک نیروگاه هسته ای با ظرفیت 1000 مگاوات بین یک میلیارد دلار تا سه میلیارد دلار، دو برابر بودجه لازم برای ساخت یک نیروگاه صنعتی، برآورد شده است.»

بنا به این گزارش، معاون وزیر علوم، فناوری و نوآوری مالزی خاطرنشان ساخت که هزینه استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید نیرو به مراتب کمتر بوده و از آنجایی که هیچ گونه مواد آلاینده تولید نمی کند،  ضرر و خسارات کمتری نیز برای محیط زیست دارد.

این مقام مالزیایی افزود:«در زمان حاضر سازمان‌‌های مربوطه درحال تشکیل کمیته‌ای برای اجرای سیاست‌های هسته‌ای این کشور است که دو هفته پیش در کابینه دولت به تصویب رسیده‌است.»

وی همچنین خاطرنشان کرد که دولت رایزنی با سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در زمینه شفاف‌سازی و گرفتن تاییدیه را آغاز کرده و کارشناسان و متخصصان علوم هسته‌ای را نیز به همکاری با دولت در این زمینه دعوت می‌کند.

فضیله یوسف در عین حال خاطرنشان ساخت که وزارت علوم، فناوری و نوآوری برنامه‌هایی برای آگاهی افکار عمومی در مورد رفع نگرانی آنها از ایمنی و امنیت انرژی هسته ای تدارک دیده که به زودی به اجرا درخواهد آمد. مالزی از چند سال پیش تمایل خود برای استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق در این کشور را ابراز داشته است.

مالزی از چند سال پیش تمایل خود برای استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق در این کشور را ابراز داشته است.

در منطقه جنوب شرق آسیا کشورهای اندونزی، تایلند و ویتنام نیز برای استفاده از انرژی هسته‌ای ابراز علاقه کرده و گفته‌اند که آنرا بر سایر منابع انرژی ترجیح می‌دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|