Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
میکروفن_ تابستانه

«عرق کردن بس»

2010 July 23

شکوفه/رادیو کوچه/ دفتر ترکیه

shokufeh@koochehmail.com

باز هم تابستان رسیده و گرمای تابستان و جنب و جوش ما دست به دست هم داده‌اند برای این‌که لباس‌های ما را خیس عرق کنند. این عرق کردن‌ها باعث می‌شود که نتوانیم هر رنگ لباسی بپوشیم، یا کنار اطرافیانمان بنشینیم. گاهی ممکن است بوی بد عرق بعضی از افراد آن‌قدر غیر قابل تحمل باشد که حتا نتوانیم از کنارشان رد بشویم، چه برسد به این‌که دقیقه‌ای در کنارشان بنشینیم.

این روزها فروشگاه‌ها پر شده‌اند از محصولات بهداشتی و مام و اسپری و دئودورانت‌ها، و بسیاری از مردم مثل من و شما ممکن است مشتری دایم این محصولات باشیم. همیشه موقع خرید این محصولات این سوال در ذهنم پیش می‌آمد که تا وقتی این‌ها نبوده، قدیمی‌ها با بوی بدنشان چه‌طور کنار می‌آمدند؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آن‌طور که شاید خیلی از شما دیده‌اید، پدربرزگ‌ها و مادر بزرگ‌های ایرانی، برای خوشبو شدنشان از گلاب یا اسانس گل‌ها استفاده می‌کنند و به طور معمول بوی ادکلن و اسپری‌هایی که امروزه در بازار آمده، باعث سردرد و کلافگی‌شان می‌شود. دکتر «پرویز طوسی» در این زمینه می‌گوید: «قدیمی‌ها برای جلوگیری از بوی بد عرق، از حنا استفاده می‌کردند. حنا باعث می‌شده است که لایه‌ی شاخی پوست زمخت و محکم بشود و از تعریق بیش از حد و با بوی بد جلوگیری شود.»

در برنامه‌ی امروز، می‌شنوید از انواع عرق کردن و علل آن‌ها، محصولات مختلفی که امروزه برای این مورد در بازار به وفور می‌شود یافت و در آخر برنامه نظرات دکتر پرویز طوسی، که در سایت پزشکان ایران در همین زمینه مطرح شده است را باهم گوش می‌کنیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۲ Comments


  1. ک.ب
    1

    بسیار جالب و اموزنده بود.