Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
هنرمند آوانگارد استرالیایی،

«درباره‌ی نیک کیو»

2010 July 23

ثمر / ملودی کوچه

samar@koochehmail.com
وقتی یک هنرمند در چند زمینه از هنر فعالیت داشته باشد ممکن است تاثیر هر یک از این رشته‌ها بر روی سایر زمینه‌های فعالیت‌اش نمایان شود. این مساله هم می‌تواند تداخلی غیرمنطقی ایجاد کند و هم جنبه‌ی مثبت داشته باشد و تلفیق همگن و بدیعی از شاخه‌های مختلف هنر را پدیدار کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نیک کیو» (Nick Cave) هنرمند آوانگارد استرالیایی در زمینه‌هایی مانند موسیقی، نویسندگی و نقاشی فعالیت می‌کند. او آهنگ‌ساز، ترانه‌نویس، خواننده و نوازنده‌ی سازهایی مانند گیتار و پیانوست. در عین حال، نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس، بازیگر و نقاش نیز هست. نیک فرزند پدری نویسنده و مادری که در کتاب‌خانه کار می‌کرد بود، او موسیقی را از کودکی آموخت و نقاشی نیز رشته‌ی دانشگاهی‌اش بود. با این حال بیشتر شهرت و عمده‌ی فعالیت حرفه‌ای وی در زمینه‌ی موسیقی و با گروه د بد سیدز (The Bad Seeds) از اوایل دهه‌ی ۸۰ میلادی و در سبک‌هایی مانند راک، پانک و موسیقی تجربی بوده است.

ترانه‌های نیک کیو، موسیقی راک شاعرانه‌ای را که در جای دیگر کم‌تر دیده شده به مخاطب موسیقی‌دوست عرضه می‌کند. ضمن این‌که نگاه او از دید یک نقاش یا نویسنده، بر جنبه‌های مختلف شعر و موسیقی‌اش تاثیر گذارده و هنر وی را متمایز کرده است. دراین برنامه از ملودی کوچه با هم زندگی هنری نیک کیو را مرور می‌کنیم و به قسمت‌هایی از چند آهنگ معروف او که با هنرمندان طراز اول موسیقی استرالیا، مانند «پی. جی هاروی» و «کایلی مینوگ» خوانده است گوش می‌کنیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,