Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
میکروفن- تابستانه

«پشت این شیشه‌های رنگی چه خبر است»

2010 July 24

شکوفه/دفتر ترکیه/رادیو کوچه

shokufeh@radiokoocheh.com

آفتاب چه تابستان و چه زمستان، هر روز می‌آید و می‌رود و استفاده از عینک‌های آفتابی برای جلوگیری از ورود اشعه‌های خطرناک به چشم را لازم می‌کند. با این حال استفاده از این وسیله‌ی مراقبت کننده‌ی چشم، به مراتب در تابستان بیش‌تر است. آفتاب شدید و گرمای زیاد باعث می‌شود که پوست اطراف ناحیه‌ی چشم، آسیب ببیند و هم‌چنین اشعه‌های بسیار شدید و مضر، به عدسی چشم راه پیدا کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این روز‌ها عینک‌های دودی مختلف در طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون، وارد بازار شده است. فروش عینک‌های ساخت چین؛ با کیفیت پایین و قیمت به مراتب ارزان، باعث شده است که مردم با هر سطح مالی بتوانند از این محصولات استفاده کنند. اما آیا هر شیشه‌ی رنگی، به عنوان محافظ می‌تواند از چشم‌هایمان محافظت کند؟

در حالی که متخصصان چشم تاکید زیادی روی استفاده از عینک‌های آفتابی استاندارد و خرید آن از عینک‌فروشی‌های معتبر دارند، سال گذشته مطالعات مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه تهران نشان داده بود که عینک‌های آفتابی که از دست‌فروش‌ها خریداری می‌شوند تفاوتی با عینک‌های گران‌قیمت نداشته و در نور شدید خورشید می‌توان از هر دونوع این عینک‌ها استفاده کرد.

دکتر «علی‌رضا کشتکار جعفری»، جراح و متخصص چشم و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه تهران که تحقیقات خود را بر مبنای همین اتفاق در بیمارستان فارابی انجام داده، در این مورد معتقد است: «طی یک بررسی مقایسه‌ای بین عینک‌های آفتابی موجود در دست‌فروشی‌ها و عینک‌های آفتابی موجود در عینک‌فروشی‌های تهران در مجموع 353 عینک مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد 165 عینک از دست‌فروشی‌ها و 188 عینک از عینک‌‌فروشی‌ها انتخاب شد و با دستگاه این عینک‌ها بررسی شدند. نتیجه مطالعه نشان داد که میزان جذب اشعه در هر دوی این عینک‌ها تقریبن یکسان بود.»

در برنامه‌ی امروز می‌شنوید از ضرر و زیان‌های مصرف عینک غیر‌استاندارد، ویژگی‌های یک عینک دودی خوب، تاثیر رنگ شیشه‌ی عینک در کاربرد آن، فصل و زمان استفاده از عینک آفتابی و در نهایت توصیه‌های لازم در زمان خرید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,