Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
میکروفن

«من پیچیدم، پام نپیچید»

2010 July 26

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه
shokufeh@koochehmail.com

شاید شما هم مثل بسیاری از هم سن و سالانتان، با آمدن فصل تابستان، فرصت کافی را برای گذراندن در باشگاه‌های ورزشی داشته باشید. استقبال از باشگاه‌های ورزشی بسیار  خوشحال کننده است زیرا همان‌طور که مسلم است، ورزش می‌تواند به تقویت روح و جسم، کمک موثری کند. اما، علاوه بر مزیت‌هایی که این باشگاه رفتن‌ها ممکن است داشته باشد، خطر آسیب عضلات و مفاصل هم بیش‌تر می‌شود.

پیچ خوردگی مچ پا یا دست، در هنگام انجام ورزش‌های مختلف باعث می‌شود که مجبور باشیم برای مدتی ورزش را کنار بگذاریم و به عضو آسیب‌دیده توجه بیش‌تری کنیم تا به وضع اولیه برگردد.

اگرچه همه‌ی مفاصل ممکن است دچار پیچ‌خوردگی شوند‌، ولی احتمالن مچ پا شایع‌ترین آن‌ها است.  پیچ‌خوردگی زمانی رخ می‌دهد که ضربه‌ای مانند سقوط، لغزیدن یا تصادف روی دهد. در این حالت مفصل بیش از حد حرکت می‌کند و رباط کشیده یا پاره می‌شود. . پیچ خوردگی باعث کشیدگی یا پارگی رباط‌ها‌، زردپی‌ها‌، عضلات و عروق خونی می‌شود‌. مفصل متورم شده و ممکن است تغییر رنگ دهد و با هر حرکت یا تحمل وزن آسیب ببیند.

آتل‌بندی می‌تواند راه مناسبی برای استراحت دادن به مفصل‌های پیچ خورده باشد اما هنوز به‌‌طور قطع نمی‌توان گفت با بانداژ، آتل‌گیری یا پوشاندن زانوها، مچ پا، یا آرنج بتوان به‌طور موثر از پیچ‌خوردگی جلوگیری کرد، ولی این وسایل ممکن است در بازتوانی آسیب‌ها کاربرد داشته باشد. ورزش مخصوصن ورزش‌های استقامتی برای قوی کردن اندام‌ها، که به وسیله آسیب‌های مکرر ضعیف شده‌اند و برای پایدار کردن مفصل برای کمک به پیش‌گیری از تکرار پیچ‌خوردگی‌ها لازم هستند.

در برنامه‌ی امروز می‌شنوید از روش‌های تشخیص بروز پیچ خوردگی در مفاصل و راه‌های حفاظت از آن تا رسیدن پزشک و هم‌چنین اصول مراقبتی برای بهبود درد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment