Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
وزارت دادگستری اعلام کرد:

«افغانستان نزدیک به صد زندانی را آزاد کرد»

2010 July 26

خبر / رادیو کوچه

صبح امروز دوشنبه وزارت دادگستری افغانستان اعلام کرد نزدیک به یک‌صد نفر از زندانیان افغان را به دلیل نبود مدارک کافی برای اثبات اتهام علیه آن‌ها از زندان‌های پلچرخی و پروان آزاد کرده است.

بیانیه وزارت عدلیه افغانستان، در مورد نوع اتهاماتی که باعث بازداشت و حبس این افراد شده است توضیحی نمی‌دهد اما مشخص می‌کند که تصمیم به آزادی این افراد براساس پیشنهاد کمیسیون ویژه دولت افغانستان اتخاذ شده است.

این کمیسیون به منظور بررسی مجدد پرونده‌های زندانیانی که به اتهام هم‌کاری با طالبان و سایر گروه‌های شورشی بازداشت شده‌اند، اخیرن آغاز به کار کرده و تا‌کنون در چندین مورد، از رهایی زندانیانی که به گفته مسوولان این کمیسیون، اسناد کافی برای اثبات هم‌کاری آن‌ها با گروه های شورشی وجود ندارد، خبر داده است.

افرادی که خبر آزادی آنان انتشار یافته شامل هشتاد نفر از زندان پلچرخی و دوازده نفر از زندان تازه تاسیس پروان می‌شوند.

زندانیان پروان پیش از این در پایگاه هوایی بگرام و تحت نظر آمریکاییان محبوس بودند اما پس از تاسیس زندان جدید پروان، مسوولیت نگه‌داری این زندانیان به مسوولان افغان سپرده شد.

مقامات افغان می‌گویند، هم اکنون حدود پانزده هزار نفر به شمول اعضای گروه طالبان، در زندان‌های دولتی این کشور زندانی هستند که از این جمله، حدود هشت‌صد نفر آن در زندان پروان نگه‌داری می‌شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,