Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
مجله‌ی اقتصادی

«گرانی بیش‌تر به دنبال تحریم بنزین»

2010 July 27

ریحانه مظاهری/ رادیو کوچه

در مجله اقتصادی امروز به بررسی تاثیر تحریم آمریکا در زمینه ممنوعیت فروش بنزین به ایران می‌پردازیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آیا ایران توان تامین و تولید بنزین بدون واردات را خواهد داشت؟ عمل‌کرد روسیه و چین در قبال ایران چگونه خواهد بود؟ آیا قاچاق بنزین از مرزهای ایران از سر گرفته می‌شود؟ و مهم‌تر از همه آیا باید در انتظار گرانی چند‌باره کالاهای مصرفی در اثر افزایش قیمت بنزین باشیم؟

چگونگی تامین بنزین بعد از دور جدید تحریم‌ها علیه ایران از سوی ایالات متحده و نیز هم‌راهی اتحادیه اروپا ،جمهوری اسلامی  را با مشکلاتی جدی مواجه کرده است.

اگرچه محمود احمدی‌نژاد در آخرین سخنان خود درباره تحریم‌ها در پنجمین جشنواره ملی کارآفرینان تحریم بنزین را آرزوی خود عنوان کرد، اما قبول مذاکره بی‌قید و شرط از سوی ایران پس از هم‌راهی اروپا با آمریکا درباره تحریم جدید سوخت علیه جمهوری اسلامی، نشان از نوعی ناتوانی در برابر تحریم‌ها دارد.

به گزارش رویترز، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دایم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه چهارم مرداد پس از دیدار با یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس، پس از آن‌که اتحادیه اروپا از وضع قوانین جدید تحریم علیه ایران خبر داد، اعلام کرد که ایران درخواست گفت‌وگوی بدون شرط را در نامه به گروه وین اعلام کرده است.

اگرچه تحریم‌های صورت گرفته در زمینه سوخت مشکلاتی را نیز در زمینه فروش نفت برای ایران ایجاد کرده اما در این بین اما شاید مهم‌ترین مشکل به تامین بنزین مربوط باشد. چرا که دولت‌مردان به خوبی آگاهند که با توجه به نیمه‌کاره ماندن پروژه‌هایی که برای تولید بنزین در کشور در نظر گرفته‌اند به زودی توان تولید بنزین در داخل را نخواهند داشت .

احمدی‌نژاد که تحریم‌ها را مایه «پیشرفت و خودکفایی» ایران می‌داند، در مقابل نگرانی‌های در زمینه احتمال  کناره‌گیری چین و روسیه به عنوان صادرکنندگان بنزین به ایران که به تحریم ایران رای مثبت داده‌اند نیز دارد.

خبرگزاری رویترز اندکی بعد از اعلام خبر تحریم بنزین ایران از سوی آمریکا خبر داد که شرکت چینی «چاینا اویل» به ایران ۶۰۰ هزار بشکه بنزین به ارزش ۵۵ میلیون دلار فروخته است، اما با توجه به سیاست‌های دوگانه چین و روسیه در قبال ایران کارشناسان دیدی متفاوت بر هم‌راهی این دو کشور با ایران در زمینه تامین بنزین دارند.

در این زمینه «جمشید اسدی»، کارشناس اقتصادی در پاریس در گفت‌و‌گو با رادیو کوچه می‌گوید: «سیاست‌های چین و روسیه طی سالیان گذشته در رابطه با ایران نشان از این دارد که حتا اگر این دو کشور به ایران بنزین نیز بفروشند در حد تامین کامل نیاز کشور نخواهد بود.»

این استاد دانشگاه معتقد است که چین و روسیه از ایران در برابر آمریکا به‌عنوان گزینه‌ای برای رسیدن به اهداف خود و نیز گرفتن امتیازاتی استفاده خواهند کرد اما برای ادامه رابطه خود با ایران و با توجه به نیازی که ایران برای تامین بنزین دارد مسلم است که بخشی از بنزین مورد نیاز ایران را البته با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت کنونی فروش تامین خواهند کرد.

اسدی هم‌چنین در خصوص توانایی ایران برای تولید بنزین در کشور می‌گوید: «اگر ایران چنین توانی دارد خیلی غیر‌منطقی است که تا کنون اقدام به تولید بنزین نکرده است زیرا هر سال بخش زیادی از درآمدهای نفتی را به واردات این فراورده اختصاص می‌دهد.»

با این وجود اما محمود احمدی نژاد با اشاره به توانایی ایران برای تولید 17 میلیون لیتر بنزین علاوه بر ظرفیت کنونی آن به خبرگزرای فارس می‌گوید: «الان بنزین تولید نمی‌کنیم چون به نفع ما نیست.»

به گفته «علی‌رضا ضیغمی»، مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌ها‌ی نفتی، تولید روزانه بنزین در ایران هم‌اکنون ۴۳ میلیون لیتر در روز است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است تا پایان سال آینده  ۱۷ میلیون لیتر در روز به تولید داخلی بنزین اضافه شود تا ایران در این زمینه تا پایان سال ۱۳۹۰ به خودکفایی برسد.

این مقام مسوول هم‌چنین اعلام کرد در حال حاضر ایران ۱۸  تا ۲۰ میلیون لیتر در روز بنزین از خارج وارد می‌کند.

قاچاق بنزین دوباره از سر گرفته شد

کمبود بنزین در ایران تاثیر طرح سهمیه‌بندی بنزین را که به گفته مدیران نفتی قاچاق بنزین از مرزهای ایران را به صفر رسانده بود، خنثا کرده و بار دیگر اخباری مبنی بر آغاز قاچاق از مرزهای ایران به گوش می‌رسد.

هنوز مدت زیادی از اعلام خبر تحریم بنزین ایران نگذشته است که خبرگزاری اسوشیتدپرس از شروع قاچاق بنزین از مرزهای عراق به ایران خبر می‌دهد.

خبرنگار اسوشیتدپرس در بازدیدی از منطقه «حاج عمران» در مرز ایران و عراق از وجود صف‌های طولانی تانکرهای حمل بنزین خبر داده که در انتظار عبور از مرز به داخل ایران هستند.

یک کارشناس اقتصادی در ایران می‌گوید: «اگرچه قاچاق بنزین در حال حاضر تنها از یکی از مرزهای مشترک ایران آغاز شده اما باید در انتظار واردات بیش‌تر بنزین قاچاق از دیگر مرزهای مشترک نیز باشیم.»

وی مهم‌ترین تاثیر قاچاق بنزین به داخل را افزایش بی‌رویه قیمت این کالای مصرفی عنوان می‌کند و معتقد است: «با ورود بنزین قاچاق مطمئنن دولت توان ارایه یک قیمت واحد برای بنزین را نخواهد داشت و باردیگر باید در انتظار هرج و مرج و صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها باشیم.»

باردیگر گرانی

اما در داخل ایران اوضاع متفاوت است. از یک سو به دنبال اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از نیمه دوم امسال مردم در انتظار افزایش قمیت کالاهای مصرفی ضروری خود از جمله قیمت بنزین برای خودروهای شخصی هستند و از سوی دیگر به دنبال واردات بنزین در شرایط تحریم که مسلمن با قیمت بالا انجام خواهد گرفت باید در انتظار افزایش دوباره قیمت این فرآورده و تاثیر آن بر تغییر قیمت دیگر کالاها باشند.

بنزین در ایران همواره یک کالای استراتژیک محسوب شده که هر تغییری در شرایط قیمت و نیز نحوه ارایه آن صورت گیرد تاثیری مستقیم بر شرایط اجتماعی و نیز قیمت دیگر کالاها خواهد داشت.

در این بین البته مسوولان دولتی در مورد افزایش قیمت بنزین سکوت کرده‌اند و حتا رویانیان‌، رییس ستاد حمل ونقل و مدیریت مصرف سوخت کشور در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا اعلام خبر قیمت بنزین بعد از حذف یارانه‌ها و در نیمه دوم سال را ممنوع اعلام کرد اما همین مقام دولتی در جایی دیگر بنزین 400 تومانی را در شرایط کنونی بسیار مناسب عنوان کرد و اظهار داشت که همین قیمت نیز با تخصیص اندکی یارانه است زیرا حتا از قیمت فوب خلیج فارس هم کم‌تر است و بنزین بعد از آزاد سازی قیمت‌ها باید به قیمت فوب خلیج فارس به فروش برسد.

در این بین البته زمزمه‌هایی مبنی بر فروش بنزین به قیمت  800 یا 900 تومان نیز به گوش می‌رسد که البته مسوولان دولتی آن را تکذیب می‌کنند. اما با وجود انکارها در صورت امکان واردات و تامین بنزین مورد نیاز گویی افزایش قیمت بنزین در نیمه دوم سال در کنار تک نرخی شدن آن امری گریز‌ناپذیر خواهد بود. به این تریتب با توجه به تاثیر مستقیم افزایش قیمت بنزین، مردم باید در انتظار گران‌تر شدن کالاهای مصرفی خود در کنار تورم بعد از حذف یارانه‌ها نیز باشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. مزدک
    1

    با درود
    تاریخچه تحریمات اقتصادی در سالیان گذشته نشان داده که بجز پر پول کردن کیسه دلالان هواداران این دولت هوادار لژ “حجتیه” و جانیان موتلفه مانند اولادی مسلمان که اکنون از حامیان درجه یک دولت احمدی نژاد بوده نداشته است و همچنین دولتهای غرب نیز از این راه کیسه شرکتهایی مانند هالیبرتن و مزدورشان مانند سیروس ناصری را پر کرده اند. چرا هیچگاه تحریم دیپلماسی که صلح امیز تر از همه است را در نظر نمیگیرند؟ “تحریم دیپلماسی نه تحریم اقتصادی”.اگر دولتهای غربی حامی این حکومت “حجتیه” دروغ نمی گویند چرا یک بار همه باهم دیپلمات های خود را از تهران باز خواست نکرده و تا بر قراری انتخاباتی سالم زیر نظر جوامع بین المللی انرا ادامه نمی دهند؟ اینجاست که دروغ کشورهای غربی اشکار میشود.
    سخنان مزدک