Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
کتاب هفته

«دو نمایشنامه پر از سکوت»

2009 September 17

جواد لگزیان/ رادیو کوچه

«پینتر» با طرح‌های ساده خود مسایل مهم روزگار را نشان‌می‌دهد و به‌جای گم‌شدن در هزارتوی هنر مدرن به اصل می‌پردازد؛ انسان  و البته تنهایی…و سکوت بزرگ‌ترین حرف او بود.

«هارولد پینتر» نمایش‌نامه‌نویس، فیلم‌نامه نویس، شاعر، بازیگر و کارگردان انگلیسی در سال 1930 در شرق لندن به دنیا آمد.

وی نوشتن نمایش‌نامه را از سال 1957 آغاز کرد و با اجرای آثارش بر روی صحنه در تلویزیون و سینما شهرتی بزرگ به‌دست آورد.

وی نخستین مجموعه شعر خود را در 20 سالگی منتشر کرد، اما شهرت او به واسطه نوشتن سومین نمایش‌نامه‌اش تحت‌عنوان «پیشخدمت» در سال 1959 حاصل‌شد. وی پیش از نوشتن این نمایشنامه در سال‌های 1957 و 58 دو نمایش‌نامه «اتاق» و «جشن تولد» را منتشر کرده‌بود.

در سال‌های بعد وی علاوه بر ادامه نمایشنامه‌نویسی چند رمان و مجموعه شعر نیز منشر کرد، اما علاوه بر این حضور موثر پینتر در عرصه ادبیات، یکی دیگر از دلایل شهرت وی حضورش به عنوان نویسنده‌ای مستقل و معترض بود.

پینتر تأتر را با شکلی نو متحول‌ساخت؛ اتاقی کوچک و آدم‌ها با حداقل طرحplot))، نمایش‌نامه در کشاکشی نیرومند و بیان متقابل با سکوتی سرشار از ناگفته‌ها شکل می‌گیرد.

در «مستخدم ماشینی» پینتر نوعی جهان دربسته کافکایی خلق می‌کند. دو گانگستر که در یک زیرزمین زندگی می‌کنند و از طریق دریچه سرو غذا که همان مستخدم ماشینی باشد با جهان ارتباط دارند.

«درد خفیف» نمایان‌گر عدم ارتباط واقعی بین انسان‌ها است. زن و شوهری که با هم حرف می‌زنند تا نفرت درونی‌ای را که از یکدیگر دارند پنهان‌کنند. گفت و گوها حول مسایل بی‌ربط و بی‌اهمیت دور می‌زند. و فاصله‌ی عمیقی را که بین آن دو وجود دارد آشکار می‌سازد.

کتاب «دو نمایشنامه مستخدم ماشینی و درد خفیف» نوشته «هارولد پینتر» با ترجمه «غلامرضا صراف» را انتشارات دات در 95 صفحه و با قیمت 1200تومتن منتشرکرده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,