Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
با اعلام رسمی نتایج همه پرسی در افغانستان

«حامد کرزای دومین بار هم رییس جمهوری شد»

2009 September 16

گروه خبر /  رادیو کوچه

پس از گذشت نزدیک به یک ماه از برگزاری انتخابات پر مناقشه در افغانستان عصر امروز به صورت رسمی توسط کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج کل آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام شد.

بر اساس اعلام این کمسیون با شمارش نهایی، حامد کرزای بالاترین میزان آرا را به خود اختصاص داده است. «داود‌علی نجفی» مسوول بخش اجرایی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان عصر امروز در کنفرانس خبری درکابل اعلام کرد که از مجموع پنج میلیون و ششصد و شصت و دو هزار و هفتصد وپنجاه وهشت رای معتبر، حامد کرزی با کسب سه میلیون و نود و سه هزار و دویست وپنجاه و شش رای مقام نخست و عبدالله عبدالله با به دست آوردن یک میلیون و پانصد و هفتاد و یک هزار و پانصد و هشتاد و یک رای حایز مقام دوم شده است.

20090916_Hamid-Karzai-pointing

بنابر گزارش واحد مرکزی خبر به این ترتیب کرزی پنجاه و چهار و نیم درصد و عبدالله بیست و هفت و هفتاد وپنج دهم درصد کل آراء را به دست آورده‌اند. دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز حدود یک میلیون رای کسب کردند. در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از مجموع پانزده میلیون واجد شرایط رای دهی حدود سی و نه درصد که تعداد آن‌ها به بیش از پنج میلیون و نهصد هزار نفر می رسید شرکت کردند که پنجاه و هشت و نیم درصد آنان را مردها ، سی و هشت و نیم درصد زنان و حدود سه درصد دیگر را عشایر افغانستان تشکیل می دادند.

دومین دور انتخابات ریاست جمهوری در کشور افغانستان در حالی برگزار شد که بسیاری از منتقدین دولت، کرزای را متهم به عدم کفایت و توانمندی برای بهره برداری از همکاری های خارجی می کردند. گروهی دیگر نیز نزدیکان کرزای را افراد قابل اعتمادی نمی دانستند. این در حالی است که به نظر برخی از صاحب نظران کرزای توانسته است افغانستان را از دوران پر تنش و پر بحران روزهای پس از سقوط طالبان برهاند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|