Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
گزارشی از ستاره‌دارشدن دانشجویان در سال 88

«انکار دوباره ستاره داران»

2009 September 17

نرگس جودکی / نشریه فرهیختگان

وجود دانشجویان ستاره‌دار باز هم انکار شد و این در حالی است که تنها در یک ماه گذشته تعدادی از  داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد با رتبه‌های بالا در دانشگاه‌ها پذیرفته نشده‌اند درمیان این افراد داوطلب رتبه اول هم وجود دارد، تعدادی از دانشجویان در چند ماه گذشته از سوی کمیته انظباطی حکم تعلیق از تحصیل دریافت کرده‌اند و این روند هم‌چنان ادامه دارد.

تلفن روزنامه در یک هفته اخیر چندبار زنگ خورده‌است، تعدادی از دانشجویان به دفتر روزنامه آمده‌اند و پیگیری‌شان برای دیدار با نمایندگان مجلس ادامه‌دارد تا شاید که بتوانند راهی برای ادامه تحصیل پیدا کنند اما رئیس کمیسیون آموزش مجلس دیروز وجود دانشجویان ستاره‌دار را به‌طور کلی منکر شده‌است.

همین چند روز پیش سعدالله نصیری، عضو کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات مجلس از وعده پی‌گیری رییس سازمان سنجش‌کشور درمورد وضعیت دانشجویان ستاره‌دار خبر داد. او قبل از این خبر هم از دیدار اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با دانشجویان گفته‌بود که دیروز رییس کمیسیون این دیدار را هم تکذیب‌کرد.

سعدالله نصیری در گفت‌و گو با ایلنا، با اشاره به اینکه پیش از آغاز تعطیلات تابستانی مجلس، جمعی از دانشجویان ستاره‌دار به کمیسیون آموزش و تحقیقات آمده و با اعضا گفت‌و گو کردند، می‌گوید:«بنده و آقای دکتر عباسپور رئیس کمیسیون، مدارک این دانشجویان را گرفتیم و با آنان صحبت کردیم و به بررسی این مدارک پرداختیم.این دانشجویان دارای رتبه‌های خوبی بودند که بی‌شک می‌توانستند در رشته‌هایی که انتخاب کرده بودند در مقطع کارشناسی ارشد، پذیرفته شوند.»

اما عباسپور به مهر می‌گوید:«هیچ‌گاه ستاره‌دار نداشته‌ایم و در کنکور ارشد امسال ممکن‌است تنها 10 نفر وجودداشته‌باشند که مشکلاتی در حوادث اخیر ایجاد کرده‌باشند اما ستاره‌دار نیستند. کمیسیون آموزش جلسه‌ای با این افراد نداشته و تنها یک مورد که معترض بوده اعتراض خود را با اعضای کمیسیون مطرح کرده‌است.»

ستاره‌دار ؛ توهم یا واقعیت

شب 15 خردادماه سخنان محمود احمدی‌نژاد درباره دانشجویان ستاره‌دار در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی حیرت دانشگاهیان را برانگیخت.

احمدی‌نژاد گفت: «ستاره‌دارشدن دانشجویان در زمان وزارت مصطفی معین مرسوم شده‌است.» گفته‌های احمدی‌نژاد تکرار گفته‌های محمدمهدی زاهدی در روز سوم خرداد بود.

وزیر علوم با تکذیب وجود دانشجوی ستاره‌دار و محروم از تحصیل گفته‌بود: «طبق برنامه‌های تدوین شده وزارت‌خانه و درزمان وزیر اسبق دکتر معین، گذاشتن ستاره برای نمود‌دادن به برخی موارد در کارنامه قبول‌شدگان کارشناسی ارشد انجام می‌شده‌است.»

او با تشریح سابقه شکل‌گیری عبارت «دانشجوی ستاره‌دار» ادعاکرد: «دانشجویی با نشان ستاره که نمایان‌گر مشکل یا محرومیت او از تحصیل باشد اکنون در کشور وجودندارد. علامت تک ستاره نمایان‌گر نقص در پرونده و دو ستاره نیز نشان‌دهنده وجود تذکر اخلاقی در پرونده دوره کارشناسی دانشجو بوده است.» زاهدی آن روز دلیل درج این دو ستاره در کارنامه پذیرفته‌شدگان را تنها برای آگاهی و توجه بیشتر آنان و به قولی نصیحت پدرانه عنوان کرد و مدعی شد تاکنون هیچ دانشجویی به خاطر وجود این علامت در کارنامه‌اش از ادامه تحصیل محروم نشده‌است.»

پس از این سخنان شورای دفاع از دانشجویان ستاره‌دار اعلام کرد تنها در سال 85 در حدود هزار و 241  فعال دانشجویی مجبور به امضای تعهدنامه شدند و این روند ادامه‌دارد. به گفته مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات در طول دولت نهم بیش از هزار دانشجوی ستاره‌دار از ادامه تحصیل محروم شده‌اند. اما زاهدی هم‌چنان اصرار داشت که در زمان مسوولیتش هیچ دانشجویی از تحصیل محروم نشده‌است.

این صحنه گفت‌و گو دوباره تکرارشده‌است. با این‌که شورای دفاع از حق تحصیل در بیانیه‌های متعدد نسبت به احضار و احکام تعلیق دانشجویان در ماه‌های اخیر اننتقاد کرده‌اند، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به مهر می‌گوید: «ما معتقدیم که دانشجوی ستاره‌دار وجود ندارد و این اصطلاحی است که به دلیل اشتباه وزارت علوم در سال 85 بر سر زبان‌ها افتاد. طبق قانون در تمام دانشگاه‌ها باید گزینش انجام شود و طبیعی است که در سال 85 گزینش با تأخیر انجام‌شد و به دلیل اینکه سال تحصیلی باید آغاز می‌شد، اسامی را اعلام کردند. وزارت علوم نیز عنوان‌کرد تعدادی که گزینش آنها نیامده ستاره‌دار هستند و گزینش آنها بعدا اعلام می‌شود.»

عباسپور ادامه می‌دهد: «به‌دلیل اینکه پاسخ گزینش آنها نیامده‌بود اعلام شده‌بود که ستاره‌دار هستند و باید ثبت‌نام‌کنند ولی ادامه تحصیل آن‌ها منوط به نتیجه گزینش قطعی‌است.از این‌رو ثبت‌نام این دانشجویان موقتی بود و این اصطلاح باب شد. ما در همان سال‌ها در حدود 40 هزار دانشجو را وارد دوره کارشناسی‌ارشد کردیم و تنها کمتر از 40‌نفر دچار این معضل شدند که این نیز امری طبیعی است. دانشگاه‌ها باید بر اساس مقررات خاصی عمل‌کنند و هر فعالیتی طبق مقررات باشد.»

او  با تأکید بر‌اینکه هر دانشگاهی نمی‌تواند به هر نحوی که می‌خواهد عمل‌کند تاکیدمی‌کند: « شورای عالی انقلاب‌فرهنگی ضوابطی گذاشته که اگر این ضوابط اجرا نشود تخلف است و در کمیته انضباطی باید مطرح شود. چنین قوانینی در تمام کشورها وجود دارد.»

سمیه یکی از دانشجویانی است که با کسب رتبه ممتاز در کنکور کارشناسی‌ارشد از راهیابی به دانشگاه بازمانده‌است. او در تعطیلات تابستان به شهرش بازگشت، اما چند هفته پیش فردی با تلفن منزل‌شان تماس گرفت و از او خواست برای پاره‌ای توضیحات مراجعه کند.

او به فرهیختگان می‌گوید: «به من گفتند از سازمان سنجش تماس می‌گیرند و من باید برای پذیرش در دانشگاه در یک مصاحبه شرکت‌کنم. با سازمان سنجش تماس گرفتم و مسوولان گفتند همان‌طور که در روزنامه منتشرشده شما در مرحله اول با رتبه خوبی پذیرفته شده‌اید ولی ما برای مصاحبه با شما تماسی نداشته‌ایم. شما فقط منتظر اعلام رسمی نتایج باشید. این‌بار همان فرد با خانواده‌ام تماس گرفت و گفت که دخترتان باید برای پذیرش در دانشگاه در مصاحبه شرکت کند. این بار من مجبور به پاسخ‌گویی شدم و به آن مرد گفتم تنها در صورت احضار کتبی حاضر به گفت‌وگو هستم.»

سمیه ادامه می‌دهد: «سرانجام در دانشگاه روزانه و شبانه و در چهار رشته مورد علاقه‌ام مجاز به انتخاب بودم اما درنهایت نامم در میان پذیرفته‌شدگان نبود و سازمان در پاسخ به من اعلام کرد که رتبه علمی خوبی داشته‌ام اما از سوی گزینش مردود شناخته شده‌ام. در بخش گزینش استاد و دانشجو من افراد زیادی را دیدم که با رتبه‌های بسیار بالا پذیرفته نشده بودند و به این روند اعتراض داشتند. از سوی دیگر در میان هم‌کلاسی‌های دوره لیسانس هم دوستانی داشتم که رشته بسیار پایین‌تر از من داشتند اما پذیرفته شدند.»

او درحال‌حاضر پی‌گیر پرونده شکایت خود است: «دانشجویان در تابستان از هم بی‌خبر بوده‌اند. نمی‌دانم چند نفر دچار چنین مشکلاتی شده‌اند اما به هر حال با بازگشایی دانشگاه از حال دیگران باخبر می‌شویم.»

فعالیت دانشجویی در غیاب احزاب

عباسپور می‌گوید: «در هر دانشگاهی بحث فعالیت‌های دانشجویی یا کمیته‌های انضباطی مطرح است اما چیزی تحت‌عنوان دانشجوی ستاره‌دار در کنکور 88 و در سال‌های گذشته وجود نداشته‌است.در هر حال اگر دانشجویی در کنکور کارشناسی ارشد نسبت به گزینش علمی و اخلاقی مسئله و اعتراضی دارد براساس ضوابط قانونی می‌تواند به وزارت علوم مراجعه‌کند. البته برای پی‌گیری به کمیسیون آموزش مجلس نیز می‌تواند مراجعه کند.»

او ادامه می‌دهد: «اگر دانشجویی قرارباشد آمفی تئاتر دو میلیاردی دانشگاهی را به آتش بکشاند نمی‌تواند جایگاهی در دانشگاه داشته‌باشد.»

عباسپور چیزی از نشریات دانشجویی که بیشترشان توقیف شده‌اند نمی‌گوید و تنها بر این موضوع تاکید می‌کند که دانشگاه نباید به جای محیطی علمی و آزاد اندیشانه تبدیل به محیطی غیرعلمی شود.

شهریار مشیری، عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اما با این نظر موافق نیست چرا که فعالیت‌های دانشجویی را تنها راه جبران احزاب می‌داند.

او با تایید وجود دانشجویان ستاره‌دار می‌گوید:«تا سال گذشته هم که من در کمیسیون بودم هر سال تعدای از دانشجویان ستاره‌دار می‌شدند اما این موضوع از سوی برخی مسوولان تکذیب می‌شد. در میان اسامی که به ما مراجعه می‌کردند حتی افرادی با رتبه زیر 10 ستاره‌دار شده‌بودند. بعد از پی‌گیری های مکرر هم شیوه‌شان به این صورت درآمد که به‌طور کلی اوراق برخی افراد تصحیح نمی‌شد تا افراد کارنامه‌ای نداشته باشند که بتوانند بر اساس آن پی‌گیر حقوق خود باشند.»

مشیری ادامه می‌دهد: «اکنون زمزمه توقف فعالیت‌های دانشجویی شنیده می‌شود و این درحالی است که در شرایط کنونی تشکل‌های دانشجویی پی‌گیر مطالبات مردمی هستند و این در غیاب احزاب طبیعی است. در نبود احزاب دانشجویان بار مطالبات آزادی مدنی را به دوش می‌کشند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|