Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
محمدسیف‌زاده وکیل معصومه یاوری:

«امید به حکم برائت داریم»

2010 July 29

آن‌چه در این بخش می‌آیدانتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است

محمد سیف‌زاده، وکیل پایه یک دادگستری و از اعضای موسس کانون مدافعان حقوق بشر در مصاحبه با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در خصوص آخرین وضعیت موکلش معصومه یاوری گفت که به حکم تبعید وی طی لایحه دفاعیه‌ای اعتراض کرده و لایحه یاد شده هم اکنون به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر رفته است.

معصومه یاوری مادر دو فرزند و زن خانه‌داری است که به اتهام محاربه به دادگاه احضار شده بود و دادستان از قاضی دادگاه درخواست حکم اعدام برای یاوری کرده بود. اما دادگاه ۷ سال حکم زندان در رجایی شهر کرج را صادر کرد.

سیف‌زاده گفت که امیدوار است حکم برائت معصومه یاوری صادر شود:

موارد زیادی برای اعتراض وجود داشته از جمله این‌که اصولن ما در محاربه بر اساس ماده ۱۹۰ قانون مجازات اسلامی حبس نداریم

محمد سیف‌زاده، وکیل یاوری که تا زمان برگزاری اولین دادگاه موفق به دیدار وکیلش نشده بود، درباره اتهامات مطرح شده در پرونده گفت: «برای اثبات اتهام او دلایلی آورده شده بود که دو نمونه از آن را می گویم. یکی این‌که خانم یاوری سلاح سرد بزرگ به هم‌راه داشته است و منظور آن‌ها چاقوی کوچک جیبی است که او در کیفش داشته است و هر کسی که طی سال‌های اخیر در ایران بوده باشد می‌داند که اکثر خانوم‌ها برای حفظ امنیت خود، شی تیزی در کیف دارند. جالب آن است که این چاقو به خانم یاوری بازپس داده شده اما هنوز در رای باقی‌مانده است و از دلایل محاربه گرفته‌اند.»

سیف‌زاده افزود: «دوم این‌که نام شخصی را آورده‌اند و می‌گویند خانم یاوری با او که سرپل (رابط) مجاهدین هست، ارتباط داشته؛ در حالی‌که ایشان الان سوپروایزر یکی از بیمارستان‌هاست. ما مشخصاتش را به دادگاه داده‌ایم تا بروند و استعلام کنند.»

سیف‌زاده: افزایش فشار بر کانون مدافعان حقوق بشر

سیف‌زاده هم‌چنین با اشاره به فشارهای به عمل آمده به اعضای کانون مدافعان حقوق بشر گفت: «خانم نرگس محمدی کماکان به‌دلیل فشارهای وارده به او در زندان از شرایط جسمی مساعدی برخوردار نیستند. حال ایشان به طور مداوم به هم می‌خورد و از حال می‌روند.» نرگس محمدی، معاون کانون مدافعان حقوق بشر در ۲۰ خرداد ۸۹ در منزلش بازداشت و دهم تیرماه آزاد شد.

«کانون مدافعان حقوق بشر» در دی ماه ۸۷ توسط نیروهای امنیتی و انتظامی و بدون ارایه حکم قضایی پلمب شد که اعتراضات داخلی و جهانی بسیاری را به دنبال داشت. سیف‌زاده با اشاره به تعطیلی کانون گفت: «بستن کانون، از اساس غیرقانونی و شاید بتوانیم بگوییم یک جرم بود.»

وی ادامه می‌دهد: «متاسفانه از ابتدا به دروغ این را در جامعه جا انداخته‌اند که کانون مدافعان یعنی خانم عبادی و بالعکس تا بتوانند از این طریق دشمنی‌های خودشان را با خانم عبادی و کانون مدافعان عملی کنند. در صورتی‌که خانم عبادی هم یک عضو از این مجموعه‌اند که اعضای کانون با آرای خود ایشان را به عنوان رییس کانون انتخاب کردند.»

سیف‌زاده نیز همانند سایر اعضای این کانون ممنوع‌الخروج است. وی گفت:

برای من قرار تامین صادر شده است به آن‌ها گفتم اگر تدریس قانون اساسی، آیین دادرسی کیفری، قانون مجازات اسلامی، اعلامیه جهانی حقوق بشر، برگزاری سمینارهای علمی، نظارت بر حقوق بشر و پذیرفتن وکالت مجانی برای کسانی که حقوقشان ضایع شده است، جرمند من به‌این جرم اقرار، اعتراف و البته افتخار می کنم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,