Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
در پی بازداشت خانواده محمد مصطفایی

«گروگان‌گیری همسر و برادرهمسر توسط قاضی»

2010 July 31

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

محمد مصطفایی وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق کودکان که در جلوگیری از اعدام بسیاری از مجرمان زیر هجده سال نقش به سزایی داشته و دارد، روز شنبه دوم مرداد‌ماه پیرو احضاریه‌ای که از سوی شعبه دوم بازپرسی دادسرای شهید مقدس زندان اوین صادر و ابلاغ شده بود به محل این دادسرا مراجعه کرده است. عمده علت احضار او به دادسرا افتتاح حساب بانکی کمک‌های مالی برای پرداخت دیه این مجرمان بوده که وی و دیگر فعالان پس از جلب رضایت خانواده‌های بازماندگان مقتول باید به آنان می‌پرداختند.

بنابر اخبار واصله، او پس از حضور در دادسرا شهید مقدس به نظر می‌رسد که از همسر و برادر همسرش می‌خواهد که اتومبیل وی را از برابر زندان اوین بردارند، آن‌ها نیز در همان روز پس از این که به مقابل زندان برای برداشتن اتومبیل می‌روند توسط عوامل انتظامی بازداشت می‌شوند که تا زمان تنظیم این خبر هنوز در زندان اوین به سر می‌برند.

بنابر گفته برخی فرشته حلیمی، همسر محمد مصطفایی و برادر همسرش فرهاد حلیمی در حدود ساعت ۱۱ شب، بازداشت شده‌اند. گزارش‌های رسیده اضافه می‌کند فردای آن روز نیز ماموران به محل دفتر مصطفایی مراجعه کرده و با ارایه حکم جلب او، نسبت به تفتیش دفتر او اقدام می‌کنند.

این در حالی است که اخبار ضد و نقیضی در مورد وضعیت محمد مصطفایی نقل می‌شود. از سویی به گفته یکی از حقوق‌دان هایی که نخواست نامش فاش شود به طور رسمی سرپرست دادسرای امنیت شرط آزادی همسر و برادر همسر مصطفایی را مراجعه او به دادسرا دانسته است و از سوی دیگر شواهد روشنی دال بر خروج مصطفایی پس از احضار از دادسرا وجود ندارد.

این در حالی است که در پی اعتراض برخی از وکیل‌ها در خصوص این اقدام فراقانونی که مانند گروگان‌گیری می‌ماند، سرپرست دادسرا اظهار داشته که:  «هر چه که محسوب شود، شرط آزادی آن‌ها مراجعه مصطفایی به دادسرا است.»

فرشته و فرهاد حلیمی تا روز چهارشنبه در بند عمومی زندان اوین بوده‌اند و توانسته‌اند با وکیل‌شان تماس بگیرند اما از دو روز قبل تاکنون هیچ اطلاعی از این دو نیست و از بند عمومی نیز منتقل شده‌اند. اینک این شرایط خود بر ابهام مفقود شدن محمد مصطفایی می‌افزاید. این وکیل پیش از این نیز بارها به دادسرا احضار شده بود و به دلیل فعالیت‌های مدنی‌اش مورد برخورد حاکمیت قرار گرفته بود.

هادی قائمی از کمپین بین‌الملل حقوق بشر در ایران نیز طی بیانیه‌ای در خصوص بازداشت این فعال مدنی و حقوق کودک اشاره داشته است که: «حکم دستگیری محمد مصطفایی مدرک دیگری از تحلیل رفتن حقوق قانونی در ایران است.»

آقای مصطفایی در سال‌های اخیر وکالت حدود چهل نفر از کسانی که در سن کم‌تر از هجده سال مرتکب جرم شده و در آستانه اعدام قرار داشتند را به عهده گرفته و از این تعداد موفق به نجات جان هجده نفر نیز شده است.

هم‌چنین در خصوص بازداشت همسر و برادر همسر محمد مصطفایی با «حسن آقا‌خانی» وکیل فرشته و فرهاد حلیمی گفت‌و‌گو کردم و از او خواستم وضعیت این پرونده را توضیح دهد. آقای آقا‌خانی با تایید این که بازداشت این دو تن حرکتی فراتر از قانون است اشاره داشت که: «این دستگیری بدون اطلاع شخص آقای دولت آبادی دادستان تهران است و ایشان دستور آزادی داده‌اند اما چرا مسوول پرونده اقدامی برای آزادی آن‌ها نمی‌کنند روشن نیست.»

آن چه در پی می‌آید توضیحات این وکیل است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در حال حاضر آقای محمد مصطفایی وضعیت روشنی ندارد و همسر و برادر همسر او نیز در زندان اوین به سر می‌برند. گردش پرونده‌ی آقای مصطفایی در چه شرایطی است و علت دستگیری همسر و برادر همسر او چیست؟

من به دیگران هم گفتم که  احضاریه آمده بود و همسر و برادر  همسر او به اوین رفته بودند. زمانی که می‌خواستند اتوموبیل را بردارند بازداشت شدند و تا کنون هم در بازداشت هستند.

یعنی  خود آقای مصطفایی هم در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد؟

من یک حقوق‌دان هستم و نمی‌توانم چنین کلماتی به کار ببرم. من می‌گویم به آن‌جا رفتند و از آن‌جا مشخص نیست.

بعضی از مسایلی که در ارتباط با او مطرح می‌شود موضوع  تحصیل مال غیر است.

اتهام او تحصیل مال از طریق نامشروع است. موضوع از این قرار است که او برای پرونده‌هایی که حکم قصاص صادر شده بود به اولیای دم جهت کسب رضایت مراجعه کرد و آن‌ها هم تقاضای پول می‌کردند. او هم یک حساب مالی اعلام کرد.  پول وارد آن حساب می‌شد و در حضور خانم‌هایی که  به عنوان «مادران صلح» بودند صورت جلسه صورت میگرفت و پول  به اولیای دم پرداخت می‌شد. من بعید می‌دانم او مالی را تحصیل کرده باشد.

از این روال که پولی وارد حساب  می‌شد و با نظارت مادران صلح پرداخت می‌شد، شما در جریان هستید چند پرونده از قصاص رها شدند؟

نه من اطلاعی ندارم.

با برخوردی که در حال حاضر صورت می‌گیرد و قاضی پرونده شرط کردند که آقای مصطفایی باید بیاید تا همسر و برادر همسر او آزاد شوند، این حرکت را فرا قانونی نمی‌دانید؟

چرا این برخورد که فراقانونی است. اما من در خدمت آقای دولت‌آبادی که بودم او اطلاعی از این موضوع ندارد. و اگر دادستان در جریان قرار بگیرد به سرعت واکنش نشان می‌دهد چرا که آقای دولت‌آبادی انسان  بسیار قانون‌مند و تحصیل کرده است.

آیا اقدامی در ارتباط با اطلاع رسانی در مورد وضعیت آقای مصطفایی و حرکت فراقانونی در مورد او و خانواده‌اش انجام شده یا خیر؟

فعلن خیر.

آیا اطلاع به مرجع قانونی مانند آقای دولت‌آبادی در ارتباط با برخورد فراقانونی با او و خانواده‌اش صورت گرفته‌است یا نه؟

بله. من خودم به آقای دولت‌آبادی نامه نوشتم و فکر می‌کنم ایشان هم دستور آزادی یا رفع مشکل را دادند اما اطلاع ندارم چرا مراجعی که در حال رسیدگی هستند  به دستور آقای دادستان توجهی نکردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment