Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
به بهانه زادروز«جوآن کتلین رولینگ»

«روزنگاشت/ معجزه هری پاتر»

2010 July 31

مریم /رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

سی و یکم جولای برابر است با زادروز «جوآن کتلین رولینگ‌« نویسنده و خالق هری‌پاتر انگلیسی که در سال 1965 میلادی در انگلستان به‌دنیا آمد. او هم‌چنین سه کتاب به‌نام‌های کوییدیچ در گذر زمان، جانوران جادویی و زیستگاه آن‌ها و داستان‌های بیدل نقال نوشته‌ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جوآن کتلین رولینگ‌» در سال ۱۹۶۵ در شهر «ییت» نزدیک بریستول انگلستان چشم به جهان گشود. او در رشته زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه اکستر انگلستان به تحصیل پرداخت‌. جوآن فرزند اول خانواده بود. پدر و مادرش از طبقه‌ی متوسط بودند و چند وقت یک‌بار مجبور به جابه‌جایی می‌شدند. به همین دلیل جوآن و خواهرش «دای»، نه در محله و نه در مدرسه، دوستان زیادی نداشتند و غالبن با هم بازی می‌کردند. رولینگ بعد از تمام کردن مدرسه، وارد دانشگاه اکستر انگلستان شد و بر خلاف نظر پدر و مادرش، در رشته‌ی‌ زبان‌ و ادبیات‌ فرانسه، شروع به تحصیل کرد. وی بعد از اتمام دانشگاه،‌ در دفتر یک مجله مشغول به کار شد.

رولینگ درسال ۱۹۹۰ هنگامی که در انتظار یک قطار که تاخیر داشت، بود، ایده هری‌پاتر و مدرسه جادوگری در ذهنش شکل گرفت و سه سال بعد در زمانی که از همسر روزنامه‌نگار پرتغالی‌اش جدا شده و در حالی‌که هم‌راه دخترش ـ جسیکا ـ که حاصل ازدواج نافرجامش بود، در ادینبورگ اقامت کرد و در یک بحران شدید روحی-مادی شروع به نوشتن اولین کتابش کرد و پس از دو سال و یازده ماه کار پیوسته کتاب تمام و تلاش رولینگ برای پیدا کردن ناشری که کتابش را چاپ کند، شروع شد. پس از مدتی ناامیدی، بالاخره انتشارات «بلومز بری» (bloomsbury) ناشر کتاب‌های کودک، این کتاب را برای چاپ پذیرفت. کتاب «هری پاتر و پروفسور و سنگ جادو» در ژوئن 1997 چاپ شد. برخلاف تصور انتشارات، چاپ اول کتاب به سرعت به فروش رفت. استقبال از کتاب به حدی زیاد بود که برای انتشارات بلومز بری، جایزه‌ی بیش‌ترین فروش را به ارمغان آورد.

در جولای 1998 کتاب به آمریکا رفت و مطابق با آن‌چه در انگلیس رخ داده بود،‌ رکورد فروش سریع را شکست. در این زمان اسم کتاب کوچک‌تر شد و به هری پاتر و سنگ جادو تغییر یافت. جی کی رولینگ که با فروش کتاب، پول کافی پس‌انداز کرده بود، توانست کار معلمی را کنار بگذارد و تمام وقتش را برای نوشتن جلد دوم کتاب هری‌پاتر اختصاص بدهد.

کتاب‌های هری پاتر شهرت جهانی پیدا کرد و جوایز بسیاری را به خود اختصاص داد. هری پاتر به ۶۵ زبان و به‌طور تقریبی در ۴۰۰ میلیون نسخه منتشر شده ‌است. کتاب‌های افسانه‌ای هری‌پاتر از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ بشر بوده‌اند. در سال ۲۰۰۷ (sunday times rich list) میزان ثروت رولینگ را به ۴۵۴ میلیون پوند تخمین زد و در بین پول‌دارترین زنان انگلیس رولینگ را در رده ۱۳ جدول قرار داد. او در حال حاضر فعالیت‌های انسان‌دوستی و خیرخواهانه بسیاری را به عهده گرفته و پشتیبانی می‌کند.

علی‌رغم این‌که او با نام مستعار جی.کی رولینگ کتاب‌هایش را امضا می‌نماید ولی او هیچگاه نام وسط (middle name)نداشته ‌است. هنگامی که اولین کتاب هری‌پاتر را نوشت آن‌را با نام «جوآن رولینگ» امضا کرد. ناشر کتاب هری‌پاتر، قبل از انتشار آن با در نظر گرفتن این مطلب که خوانندگان کتاب پسران جوان هستند و ممکن است کتابی را که نویسنده‌اش زن باشد را نخرند، به رولینگ پیشنهاد کرد به‌جای استفاده از نام واقعی‌اش کتاب را با دو مخفف امضا نماید. از آن‌جاییکه وی مانند سایرین نام وسط نداشت، مخفف «کی» برای نام کاتلیین را به‌عنوان دومین مخفف انتخاب نمود. این نام مربوط به مادربزرگ پدریش بود. رولینگ بعد از ازدواجش نامش «جوآن مورای» بود. او می‌گوید در دوران جوانیش هیچگاه کسی وی را جوآن خطاب نمی‌کرده مگر این‌که از دست وی عصبانی بوده باشد و همه او را «جو» می‌نامند.

رولینگ در ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۷ هفت‌گانه هری‌پاتر را به اتمام رسانید. وی اکنون با درآمد سالانه ۱۲ میلیون پوند، پردرآمدترین نویسنده تاریخ جهان شناخته شده ‌است.

منابع:

ویکی‌پدیای انگلیسی

کتاب نیوز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,