Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
صدور بیانیه‌ی باراک اوباما برای مقامات ایرانی:

«ما برای مردم ایران احترام قایل هستیم»

2010 July 31

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، روز گذشته جمعه 8 مرداد در آستانه سال‌گرد بازداشت سه آمریکایی توسط مرزبان‌های ایران در غرب این کشور با صدور بیانیه‌ای خواهان آزادی این سه نفر و تعیین سرنوشت رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی شده است.

وی در این بیانیه گفته است: «سارا، شین و جاش ابدن جرمی مرتکب نشده‌اند. آن‌ها مشغول کوه‌نوردی در نواحی مرزی ایران و عراق بودند که دستگیر و زندانی شدند. اما یک سال است که محبوس بوده‌اند که باعث غم و اندوه شدید و بلاتکلیفی آن‌ها، خانواده‌ها و عزیزانشان شده است.»

این در حالی است که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، چندی پیش گفته بود که مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد این افراد جاسوس هستند.

اما باراک اوباما تاکید کرد که این سه آمریکایی هرگز برای دولت ایالات متحده کار نکرده‌اند و گفت: «آن‌ها هرگز دعوایی با دولت ایران نداشته‌اند و احترام زیادی برای مردم ایران قایل هستند.»

وکیل این سه نفر می‌گوید که آن‌ها هنوز رسمن تفهیم اتهام نشده‌اند.

شین بائر، جاش فتال و سارا شورد ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی در مرز کردستان ایران و عراق به اتهام ورود به خاک ایران دستگیر شدند.

لازم به یادآوری است پس از آزادی اخیر شهرام امیری، کارشناس ایرانی، بعضی گزارش‌ها حاکی از احتمال مبادله آقای امیری با سه آمریکایی بود، اما دولت‌های ایران و آمریکا این خبر را بی‌اساس می‌دانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,