Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
پرسه – نگاهی به اخبار در گوشه و کنار جهان

«این سو آن سو چه خبر؟»

2010 August 02

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

در این برنامه سری به گوشه و کنار جهان می‌زنم تا ببینم چه خبر جالب توجهی می‌شود یافت.

اما پیش از آن یادی می‌کنم از «محمد نوری» این خواننده توانا که با آوازهایش به خاطرات ما عطری از صفا و صمیمیت بخشید. یادش گرامی …

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امید به باقی‌ماندن میدان نقش جهان در فهرست میراث جهانی

حتمن ماجراهای میدان نقش جهان و دردسرهایی که ساختن برج جهان‌نما در کنار آن ایجاد کرد را به خاطر دارید. ماجرایی که سبب شد تا یونسکو ایران را تهدید کند که این میدان تاریخی و منحصر بفرد را از فهرست میراث ثبت شده جهانی خارجی می‌کند.

سی و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو طی اوایل هفته گذشته در برزیل آغاز به کار کرد و در یکی از جلسات پرونده آخرین وضعیت میدان نقش‌جهان مورد ارزیابی قرار گرفت

در این جلسه از کشور ایران به عنوان نخستین کشوری که با تعدیل یک ساختمان در جهت نجات‌بخشی آثار تاریخی تلاش می‌کند قدردانی شد.

این کمیته از ایران خواسته تا کاهش ارتفاع برج جهان‌نما براساس مصوبه‌ی اجلاس اسپانیا و توافقی که در تهران انجام شده، صورت پذیرد. اعضای این کمیته با تصویب مصوبه جدیدی خواستار تعدیل طبقه یازدهم برج جهان‌نما و ارائه یک برنامه‌ریزی دقیق شهری برای تعیین میزان ارتفاع ساختمان‌ها به منظور حفظ منظر تاریخی و فرهنگی آثار اصفهان شدند.

ترافیک، حمل و نقل عمومی، مسکن، توسعه شهری، مترو و تمامی نیازهای شهری از جمله نکاتی است که کمیته میراث جهانی یونسکو خواستار توجه به آن‌ها در اصفهان شده است. هم‌چنین در این جلسه به موضوع مترو در اصفهان و تاثیر آن در آثار تاریخی نیز پرداخته شده‌است.

به این ترتیب گفته می‌شود باوجود آخرین قطع‌نامه‌ی یونسکو مبنی بر این‌که در صورت تعدیل نشدن برج جهان‌نما، میدان نقش‌جهان در این اجلاس از فهرست میراث جهانی حذف و وارد میراث در خطر می‌شد، در این جلسه صحبتی در این‌باره نشده و میدان نقش‌جهان هم‌چنان در فهرست میراث جهانی باقی می‌ماند.

«بقعه شیخ‌ صفی‌الدین اردبیلی» و «بازار تبریز» نیز از جمله آثار میراث فرهنگی ایران هستند که اکنون در انتظار ثبت جهانی هستند.

ازدواج روزانه!

و اما خبر جالب توجهی بشنوید از عربستان و به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی که در این کشور نوعی ازدواج جدید قانونی شده‌است.

«ازدواج روزانه» نوع جدید‌ی از ازدواج است که قاضی دادگاه‌های شرعی عربستان سعودی در گفت و با شبکه ماهواره ای MBC سخن از رسمی‌شدن ان به میان آورده است. به گفته این قاضی ارشد وزارت دادگستری عربستان، در این ازدواج شبه موقت، زن و شوهر فقط روزها می‌توانند در کنار یک‌دیگر باشند.

او تاکید کرده‌ است که با توجه به این‌که چهار شرط اصلی موجود در ازدواج دایم در «ازدواج روزانه» نیز وجود دارد، بنابراین، این ازدواج حلال و شرعی بوده و به هیچ‌وجه مشکل شرعی در آن وجود ندارد.

برخی مطبوعات عربستان از استقبال افراد ثروتمند به‌ویژه مالکان شرکت‌های بزرگ در عربستان سعودی از این نوع ازدواج خبر داده‌اند که در بیش‌تر حالات میان مالکان این شرکت‌ها با کارمندان دفترشان انجام می‌گیرد.

پشه‌ها مشتاق به گزیدن زنان

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد زنان بیش‌تر از مردان نسبت به گزش حشرات شکایت می‌کنند که دلیل اصلی آن هم توجه بیش‌تر آن‌ها به پوستشان است.

به گزارش تلگراف، در یک مطالعه مشخص شده که زنان بیش‌تر از مردان حشرات خون‌آشام را به سمت خود جذب می‌کنند.

زنان معمولن نسبت به گزش حشرات واکنش بیش‌تری نشان می‌دهند، اما شاید دلیل این موضوع توجه بیش‌تر زنان به پوست خودشان باشد.

هم‌چنین در این بررسی‌ها مشخص شد زنان سنگین‌تر با احتمال بیش‌تری نسبت به دیگران گزیده می‌شوند. دلیل اصلی این موضوع آن است که زنان گرما، رطوبت و مواد شیمایی بیش‌تری نسبت به مردان از بدن خود منتشر می‌کنند که باعث جذب حشرات می‌شود.

همین‌طور مردان قدبلند بیش‌تر گزیده می‌شود چرا که آن‌ها با احتمال بیش‌تری در مسیر حرکت حشرات خون‌آشام قرار می‌گیرند. بیش‌تر این حشرات در ارتفاع دو متری از سطح زمین پرواز می‌کنند.

به گفته دانشمندان، بعضی از افراد دائم توسط حشرات گزیده می‌شود اما 14 درصد از جمیعت جهان نیز هرگز توسط پشه‌ها گزیده نمی‌شوند. دانشمندان معتقدند بعضی از مردم طوری متولد می‌شود که پوست آن‌ها موادی را تولید می‌کند که حشرات را دفع می‌کند.

حشره‌ها معمولن ما را از طریق ماده فراری که از پوست و دهان ما در فضا منتشر می‌شود شناسایی می‌کند و این ماده چیزی نیست جز دی‌اکسید کربن. گفته می‌شود که خوردن سیر و پیاز باعث دفع حشرات می‌شود.

زنان، مردان با ظاهر مردانه را می‌پسندند

و اما مردانی که زیاد به سر و وضع خودشون می‌رسند خوب توجه کنند: نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد زنان مردان با ظاهر مردانه را  بیشتر می‌پسندند و چندان به مردانی که بیش از حد به ظاهر خود توجه کرده و خصوصیات زنانه دارند توجه ندارند.

محققان معتقدند زنان افزایش تعداد مردان زن‌نما یا مردانی که ظاهری زنانه دارند را قبول ندارند. زنان این خصوصیات را یک نقطه ضعف تصور می‌کنند که نتیجه معکوس به همراه دارد.

و البته در مطالعه صورت گرفته محققان متوجه شدند در مجموع مردان بر خلاف زنان نظر منفی نسبت به این موضوع ندارند.

به گزارش تلگراف، مردان به طور عموم در طول تاریخ، با الگوهای مستقل‌تر و خودمختارتر نسبت به زنان شناخته می‌شدند. این در حالی است که زنان اجازه داشتند ضعیف به نظر برسند اما این خصوصیت در مورد مردان به طور کل ممنوع است و نسبت به آن نظر منفی زیادی وجود دارد.

از سوی دیگر تسلط و قدرت از ویژگی‌های خاص مردان است که چندان در مورد زنان داشتن این ویژگی‌ها پذیرفته نیست. همین باورها باعث شده الگوهای خاصی از هر جنسیت در ذهن ما شکل بگیرد که انتظارات و قوانین مرتبط با رفتارهای آن‌ها را با یکدیگر متمایز می‌کند و به عبارت دیگر باعث ظهور بایدها و نبایدها در هر جنس می‌شود.

محققان متوجه شدند به همین دلیل مردانی که از این خصوصیات به دور هستند سخت‌تر می‌توانند شغل پیدا کنند.

دود سیگار و نمرات بد بچه‌ها

اما رویترز هم از نتایج تحقیقی خبرداده که براساس آن کودکانی که در معرض دود سیگار والدین و دیگران افراد خانواده قرار می‌گیرند نمرات ضعیف‌تری در مقایسه با دیگر کودکان دارند.

تحقیقات دیگر نیز نشان داده است بین سیگار کشیدن در دوران بارداری و بروز مشکلات رفتاری، بیش‌فعالی و کمبود توجه کودکان در آینده رابطه مستقیم وجود دارد.

هم‌چنین مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند با احتمال بیش‌تری دچار مشکلاتی در قابلیت‌های ادراکی و حافظه می‌شوند.

البته قرار گرفتن در معرض دود سیگار خطرات زیادی برای سلامت کودکان دارد که از جمله آن‌ها می‌تواند به آسم، برونشیت و دیگر عفونت‌های دستگاه تنفسی اشاره کرد.

براساس تحقیقات دکتر «سای یین هو» و هم‌کارانش از دانشگاه هنک‌کنگ، ترکیبات سمی بسیار زیادی در دود سیگار وجود دارد که شامل سرب، آرسنیک، آمونیاک و مانند آن است و می‌تواند روی قابلیت‌های ادراکی و یادگیری کودکان تاثیر منفی داشته باشد.

به این ترتیب والدین اگر نمی‌توانند یا نمی‌خواهند سیگار کشیدن را ترک کنند بهتر است برای همیشه سیگار کشیدن را در محیط خانه کنار بگذارند.

سیگار برای زنان خطرناک‌تر است

اما در همین راستا گفته می‌شود که سیگارکشیدن عوارض خطرناک‌تری برای زنان در بردارد.

عوارض وحشتناک سیگار و مشکلاتی که طی زمان برای افراد سیگاری و اطرافیان‌شان به‌وجود می‌آید تقریبن برای همه ما آشناست. اما از آن‌جا که امروزه زنان، گروه مهمی برای طعمه‌واقع شدن توسط صنایع  تولید سیگار هستند و ترفندهای مختلفی از سوی این صنایع برای افزایش آمار زنان سیگاری در همه جای دنیا صورت گرفته‌است، توجه به این موضوع می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

بسیاری از زنان که مبتلا به استعمال دخانیات هستند در مراجعاتشان به پزشک از چروکیدگی زودرس پوست و تغییرات تن صدای خود شکایت دارند

از طرفی مطالعات حاکی از آن است که بین پدیده مرگ ناگهانی جنین و سیگار کشیدن مادر ارتباط وجود دارد و به همین ترتیب میزان سقط در زنان سیگاری بیشتر می‌شود. از آنجا که افزایش سن ازدواج می‌تواند موجب کاهش قدرت باروری شود، باید گفت سیگار نیز می‌تواند علاوه بر فاکتور سن به‌عنوان یکی از عوامل زمینه‌ساز اختلال در باروری مورد توجه قرار گیرد.

هم‌چنین تماس با دود سیگار، مشکلات بارداری را نیز تشدید می‌کند، به همین جهت است که گفته می‌شود بارداری بهانه خوبی برای ترک سیگار در زنان تلقی می‌شود.

میزان بالای افسردگی، تشدید اختلالات پیش از قاعدگی، مشکلات پوستی و ریسک بالای ابتلا به بیماری‌های تنفسی در میان خانم‌های سیگاری از جمله مواردی است که به شدت مشاهده می‌شود.

و امید می‌رود که زنان و ماداران با اطلاع از این یافته‌ها به اراده‌ای مطمئن در ترک سیگار برسند.

درس خواندن و گوش فرادادن به موسیقی

این روزها ما زیاد عادت داریم کارهایمان را هم‌راه با گوش دادن به موسیقی انجام دهیم. هنگام دویدن، انجام حرکات ورزشی،رانندگی و خیلی از کارهایی که به تنهایی انجام می‌دهیم.

اما هرچندکه شاید اگر در حال مطالعه برای یک امتحان باشیم گوش‌دادن به موسیقی ایده خوبی باشد، اما اگر سعی در به خاطر سپاری یک لیست، اعداد، حقایق و عناصر جدول تناوبی دارید، گوش دادن به موسیقی باعث بدتر شدن عمل‌کرد می‌شود.

به گزارش سی ان ان، محققان دانشگاه والز قابلیت به یاد آوردن موارد مختلف را در حضور صداهای گوناگون بررسی کردند. تحقیقات آن ها نشان می‌دهد قابلیت به خاطر سپاری در هنگام گوش دادن به موسیقی ضعیف‌تر می‌شود. چرا که در این هنگام تغییر مداوم صدا و کلمات باعث بدتر شدن عملکرد این قابلیت می‌شود.

در دهه 1990 ادعا شده بود گوش‌دادن به موسیقی موتزارت باعث افزایش قابلیت‌های سه بعدی و فضایی می‌شود، اما چند تحقیق دیگر که بعدها انجام شد این نتایج را به همراه نداشت. اما به هر حال محققان معتقدند زمانی که شما به آهنگی که دوست دارید گوش می‌دهید حال شما بهتر شده و تهییج می‌شوید که باعث بهبود کارایی شما می‌شود.

به همین دلیل دانشمندان معتقدند بهترین حالت برای گوش دادن به موسیقی قبل از شروع به مطالعه است و در هنگام درس خواندن بهتر است محیط به طور کامل ساکت باشد.

منبع

خبرآنلاین

CHN

همشهری آنلاین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment