Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
میکروفن- نوک زبونتونه؟

«یادم تو را فراموش»

2010 August 02

شکوفه/ رادیو کوچه / دفتر ترکیه

shokufeh@koochemail.com

«نوک زبانم است‌ها…» شاید این جمله را بارها استفاده کرده و یا از دیگران شنیده باشید. گاهی اوقات ممکن است احساس کنید، ذهنتان از آن چیزی که قبلن بوده کند‌تر یا فراموش‌کار‌تر شده است. خیلی از پدر و مادر‌ها و میان‌سال‌ها همیشه این سوال را از خودشان می‌پرسند که چرا این‌طور اتفاقی برایشان افتاده است. این فراموش‌کاری ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. فشار‌های عصبی و روحی، کم‌کاری ذهن و فعال نبودن آن در زمانی که یادگیری به نسبت گذشته کم‌تر است، مثل زمانی که مدتی از زمان تحصیل می‌گذرد و هم‌چنین نداشتن تغذیه‌ی مناسب می‌تواند باعث بروز فراموشی و ضعف حافظه شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نویسنده‌ی وبلاگ «اسرار موفقیت»؛ دکتر «رابرت ایستاک» در این‌باره می‌گوید: «لازم است هر فردی‌، به همان شکل که با فعالیت بدنی بر سلامت جسمی خود می‌افزاید‌، از طریق به کار گرفتن مغز توانایی‌های ذهنی خود را نیز افزایش دهد.»

سایت «دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه فارس» 8 مورد بسیار ساده و عملی را در تغذیه و کارهای روزانه ذکر کرده که عبارتند از:

١. موز بهترین دوست حافظه‌: ویتامین B بهترین تغذیه حافظه است و موز دارای این منبع غنی است.

٢. مهربانی با خویشتن‌: انجام کارهای مورد علاقه مانند خریدن یک شاخه گل، کتاب رمان، ملاقات دوستان قدیمی و… باعث افزایش ترشح  هورمون «دوپامین» می‌شود که احساس خوبی را در فرد به وجود می‌آورد و این افزایش تاثیر مثبتی بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز که مسوول حافظه است می‌گذارد.

٣. قدم بزیند‌: زنان یا مردانی که به طور مرتب قدم می‌زنند بسیار کم‌تر دچار فراموشی می‌شوند‌. چرا؟ تحقیقات نشان داده است که فعالیت‌، ارتباط مغزی را در بخشی که ذهن مسوول حافظه است گسترش می‌دهد.

۴. غذای سس‌دار نخورید‌: بر اساس تحقیقات انجام شده برروی عادت غذایی بیش از ٨ هزار نفر، استفاده از این نوع سس‌ها و غذاهای سویا‌دار باعث کاهش قدرت حافظه می‌شود. علت آن است که یک ماده شیمیایی موجود در این نوع سس‌ها و سویا که گفته می‌شود ضد سرطان و بیماری قلبی است دقیقن عکس این خواص را با خود دارد. با این حال یک بار خوردن آن در هفته چندان مشکلی ندارد.

۵. خواب به موقع‌: یک استراحت خوب مغز می‌تواند اطلاعات بیش‌تر و بهتری را به حافظه شما باز گرداند تا مغزی که تمام روز را بدون استراحت گذرانده باشد‌.

۶. بیش‌تر به خودتان برسید‌: تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع‌رسانی را بسیار کند انجام می‌دهد بلکه از دیگر افراد هم سن و سال خود که این رژیم را ندارند نیز کم‌تر قادر به استفاده از حافظه خود هستند.

بنابراین به فکر خود باشید و رژیم‌های غیر موجه را فراموش کنید.

٧. چای گیاهی بنوشید‌: آهن برای عمل‌کرد صحیح حافظه ضروری است و نوشیدنی‌های کافیین‌دار به علت دارا بودن موادی به نام «تانن» ( اسید تانیک) که ٧۵ درصد آهن موجود در بدن را از بین می‌برند.

٨. خوردن قند و شکر مصنوعی را کاهش دهید‌: این امر ممکن است در کاهش وزن به شما کمک کند اما نوشیدن بیش از یک یا دو نوشیدنی رژیمی در طول روز حافظه دراز مدت شما را تخریب می‌کند‌. خوشبختانه تاثیرات منفی این مسئله دایمی نیست و شما به راحتی می‌توانید با قطع مصرف شیرینی‌های مصنوعی مجددن حافظه خود را اصلاح کنید.

در برنامه‌ی امروز، علاوه بر شنیدن این توضیحات، سری می‌زنیم به بخش نظرخواهی شبکه‌ی اجتماعی فیس بوک و نظراتی که در این زمینه مطرح شده را می‌شنویم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,