Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
روز چهارشنبه

«طولانی ترین خورشیدگرفتگی قرن در آسیا »

2009 July 22

20090721_news_solar-eclips

بی‌بی‌سی – میلیون‌ها نفر از مردم قاره آسیا روز چهارشنبه شاهد طولانی‌ترین خورشیدگرفتگی قرن حاضر، که از جمله بخش‌هایی از هند و چین را در تاریکی فرو می‌برد، هستند.

این کسوف که حدود پنج دقیقه طول می‌کشد بسیاری از منجمان حرفه‌ای و آماتور را به آسیا کشانده است. خورشیدگرفتگی ابتدا در خلیج خامبهات در شمال مومبای (بمبئی) شروع می‌شود.

کسوف سپس با حرکت به سوی شرق بخش‌های دیگری از هند، برمه، بنگلادش، بوتان و چین را در تاریکی فرو خواهد برد و در اقیانوس آرام تمام خواهدشد.

کسوف از برخی جزایر جنوبی ژاپن عبور می‌کند و آخرین جایی که از خشکی قابل دیدن‌است جزیره نیکومارورو در کشور کیریباتی در بخش جنوبی اقیانوس آرام خواهدبود. البته یک کسوف ناکامل در بخش‌های بزرگی از آسیا از جمله ایران قابل مشاهده بود.

خورشیدگرفتگی کامل قبلی در اوت 2008 دو دقیقه و 27 ثانیه طول کشید. اما خورشیدگرفتگی چهارشنبه در اوج آن شش دقیقه و 39 ثانیه طول خواهد کشید.

آلفونس استرلینگ اخترفیزیکدان ناسا که این کسوف را در چین دنبال خواهدکرد،‌ گفت :«دانشمندان امیدوارند داده‌های این کسوف به درک فوران‌های خورشیدی و سایر پدیده‌های ستاره مرکزی منظومه شمسی کمک‌کند.»

برای فرصتی مشابه و دیدن کسوفی به این طول، باید چند صد سال دیگر صبر کنیم. این یک فرصت استثنایی است

«شائو ژنیی» اخترشناس در «رصدخانه نجومی شانگهای» در چین به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «برای فرصتی مشابه و دیدن کسوفی به این طول، باید چند صد سال دیگر صبر کنیم. این یک فرصت استثنایی است.»

« لوسی گرین» از دانشگاه کالج لندن که از ژاپن شاهد کسوف خواهد‌بود گفت: «دمای کورونای (لایه بیرونی) خورشید به دو میلیون درجه سانتیگراد می‌رسد اما ما نمی‌دانیم چرا این‌قدر داغ است. ما در جستجوی امواجی در کورونا خواهیم بود…. این امواج ممکن است عامل تولید همان انرژی باشند که باعث داغ شدن کورونا می‌شود. این بدان معنی‌است که علم خورشیدشناسی گام دیگری برخواهد داشت.»

خورشیدگرفتگی بعدی روز 11 ژوئیه سال آینده میلادی خواهدبود که در یک نوار باریک از نیم کره ‌جنوبی زمین از جمله آرژانتین قابل دیدن خواهد‌بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|