Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
دوازدهم مرداد - سوم آگوست

«تقویم تاریخ دوازدهم مرداد»

2010 August 03

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1642 میلادی – جنگ‌های داخلی انگلستان در زمان شارل اول آغاز شد. نیروهای درگیر جنگ قوای شارل اول و طرف‌داران مجلس انگلیس بودند. این جنگ‌ها سه سال به طول انجامید و سرانجام با اعدام شارل اول پایان یافت.
  • 1960 میلادی – کشور آفریقایی نیجر به استقلال رسید و عضو سازمان ملل متحد شد. نیجر از قرن هجدهم میلادی تحت سلطه فرانسه بود و در سال 1922 میلادی با تاسیس پایگاه‌های نظامی فرانسه در این سرزمین، مستعمره فرانسه شد. اما بتدریج مردم طغیان کردند و سرانجام در چنین روزی مردم نیجر استقلال کامل کشورشان را بازیافتند.
  • 837 میلادی – «بابک خرم‌دین» صاحب یک فرضیه اجتماعی تازه و عقیده مذهبی دیگر و رهبر یک جنبش انقلابی که در آذربایجان و مناطق شمال‌غربی ایران بر ضد خلافت عباسی به‌پا خاسته بود و دردسر بزرگی برای خلیفه وقت ایجاد کرده بود، در حال فرار، در ارمنستان دستگیر شد.
  • 1314 خورشیدی –  تصمیم شورای وزیران (قوه مجریه) مبنی بر حذف عناوین اضافی از اسامی از جمله: خان، میرزا، سلطنه، دوله، سید و … در ایران به اجرا در آمد و ادارات در نوشتن نامه‌ها و احکام، نشریات در مطالب خود و نیز مراکز صدور شناسنامه مکلف به اجرای آن شدند و در مکاتبات رسمی و نطق‌ها نیز به‌کار بردن القاب و عناوین جز «آقا» و «بانو» برای خطاب کردن ممنوع شد.
  • 1900 میلادی – زادروز «ارنی پایل» روزنامه‌نگار آمریکایی در نیومکزیکو به‌دنیا آمد و 18 آوریل 1945 هنگام تهیه عکس و خبر از میدان جنگ در جزیره‌ای نزدیک به اوکیناوا هدف گلوله ژاپنی‌ها قرار گرفت و کشته شد. وی پس از آغاز جنگ جهانی دوم، از تهیه خبرهای آسان شهری دست کشید و داوطلب پوشش اخبار و عکس‌های جنگ از صحنه شده بود و کار خود را از جبهه‌های شمال آفریقا آغاز کرده بود.
  • 1903 میلادی – نخستین سفر با اتومبیل از سانفرانسیسکو تا نیویورک 51 روز طول کشید. دو مسافر این راه طولانی با یک اتومبیل پاکارد عرض آمریکا از اقیانوس آرام به اقیانوس اطلس را پیمودند در این روز دوسوم راه را طی کرده بودند. آنان که از راه‌های مالرو عبور می‌کردند نمی‌توانستند در شبانه‌روز بیش از 80 مایل طی کنند.
  • 1980 میلادی – بازی‌های تابستانی المپیک 1980 که در مسکو برگزار شده بود در این روز به پایان رسید. این بازی‌ها دو هفته پیش از این گشایش یافته بود. بازیکنان آمریکا، ژاپن و آلمان این بازی‌ها را به‌دلیل اعزام نیرو از جانب شوروی به افغانستان تحریم کرده بودند. دولت شوروی اعلام کرده بود که به خواست دولت افغانستان نیرو به آن کشور اعزام داشته و مداخله‌ای در کار نبوده است.
  • 1981 میلادی – 13 هزار تن کارکنان ترافیک هوایی در آمریکا با هدف دریافت دست‌مزد بیش‌تر دست به اعتصاب زدند و به اخطار رونالد ریگن رییس‌جموری وقت آمریکا که به کار بازگردند توجه نکردند و در نتیجه همگی اخراج شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,