Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
به بهانه زادروز «مارتا استیوارت»

«روزنگاشت/ ملکه‌ خانه‌داری»

2010 August 03

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سوم آگوست برابر با زادروز «مارتا استیوارت» آشپز آمریکایی است او متولد سال 1941 است و کسب و کارش در زمینه‌ تدارک غذا بسیار سودآور بوده، اما در واقع او با کتاب‌هایش به شهرت رسید. شهرت او با لقب «ملکه‌ خانه‌داری» وی را به یک میلیاردر تبدیل کرد و در سال 2000، نام او در بین 400 میلیاردر، قرار گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«کار من، زندگی من و زندگی من، کار من است. پس کار و زندگی من یعنی خانه، خانواده، باغ و هر آنچه که در حیات من وجود دارد.»

«مارتا استیوارت» در سوم آگوست سال 1941 در «نیوجرسی» به دنیا آمد. خانواده‌‌اش در حالی که تنها سه سال بیشتر نداشت، به منطقه‌‌ای در حومه‌ شهر «نیویورک» نقل مکان کردند او بخش اعظم موفقیت کاری خود را مرهون دوران کودکیش می‌داند.

او به هم‌راه مادرش که معلم مدرسه بود، آشپزی و خیاطی می‌کرد. پدر مارتا باغبان بود و اطلاعات زیادی در مورد کاشت گل و گیاه، طراحی باغ‌ها و هرس گل‌ها و درختان، دراختیار او گذاشت.

با این وجود، او در تحصیلات دانشگاهی خود سراغ این حوزه‌ها نرفت و به تحصیل در رشته‌ «تاریخ» و هم‌چنین «تاریخ معماری» در کالج «بارنارد» دانشگاه «کلمبیا» پرداخت. او برای تامین بخشی از هزینه‌ تحصیلش، دوباره به کار مانکنی روی آورد زیرا او از سن 13 سالگی به صورت نیمه وقت این کار را انجام می‌داد.

مارتا در سن 19 سالگی و زمانی که هنوز در دانشگاه بود، با یک دانشجوی حقوق به نام «اندی استیوارت» ازدواج کرد.

وقتی در سال 1964 مارتا از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد، مانکنی به حرفه‌ تمام وقت او تبدیل شد و یک سال بعد که دخترش به دنیا آمد، مجبور شد این کار را رها کند. اما آن‌چه مسیر زندگی او را تغییر داد در سال 1967 رخ داد، یعنی زمانی که او به کمک پدر همسرش به «کارگزار بورس» تبدیل شد.

او در این حرفه‌ جدید عالی عمل کرد و خیلی سریع درآمد او به 100 هزار دلار رسید. اما زمان او را یاری نکرد. بحران نفت در اوایل دهه‌ 1970، باعث یک رکود شدید اقتصادی در ایالات متحده شد و در سال 1973، مارتا و همسرش چمدان‌هایشان را بستند و به «وست ‌پورت» نقل مکان کردند.

کار من، زندگی من و زندگی من، کار من است. پس کار و زندگی من یعنی خانه، خانواده، باغ و هر آنچه که در حیات من وجود دارد

مارتا همواره عادت به یک زندگی روستایی داشت. او به هم‌راه همسرش خانه‌‌ای روستایی را در وست ‌پورت خریدند. اگرچه همسرش به نیویورک رفت و آمد داشت اما وی در همان‌جا ماند و کل دکوراسیون خانه و باغ جلوی آن را تغییر داد او در این خانه سبزی می‌کاشت و حتا به دام‌پروری می‌پرداخت حا‌لا او از این خانه به عنوان پایگاه کسب و کارش استفاده می‌کند.

مارتا در این خانه علاقه‌ زیادی به آشپزی پیدا کرد او استعدادش را در این حرفه پیدا کرد و به زودی به یک مربی آشپزی تبدیل شد. او یک مغازه‌ کوچک فروش مواد غذایی در همان‌جا دایر کرد. وقتی که کسب و کارش توسعه یافت، غذا می‌پخت و آن‌ها را طبق سفارش مشتریان در منزل آن‌ها تحویل می‌داد.

او به تدریج تجربه‌ خود را افزایش داد و نوشتن مقاله و مطالب آموزشی در نشریات مختلف را شروع کرد. او در سال 1982 کتاب معروفش به نام «سرگرمی» را به رشته‌ تحریر درآورد که تا‌کنون بیش از 500000 نسخه از این کتاب در 30 چاپ به فروش رسیده است. پس از موفقیت نخستین کتابش، چندین عنوان کتاب دیگر نیز منتشر کرد که درباره آشپزی، باغبانی، ازدواج، و تزیینات کریسمس بودند.

کاری که استیوارت زمانی در خانه‌اش انجام می‌داد برای او به یک کسب و کار بزرگ تبدیل شد و تا سال 1986 ارزش آن به یک میلیون دلار رسید و در سال 1987، استیوارت قراردادی پنج ساله به ارزش پنج میلیون دلار با شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای منعقد کرد.

مجله‌ زندگی «مارتا استیوارت» و برنامه‌های تلویزیونی پس از آن، با سخن‌رانی‌ها و دوره‌های آموزشی متعدد او هم‌راه شدند. در سال 1998، مجله‌ «فورچون» از او به عنوان یکی از 50 زن برتر آمریکا نام برد و در همان سال جایزه‌ «امی» را به دلیل جنگ‌‌های تلویزیونی که اجرا کرده بود، دریافت کرد. شهرت او با لقب «ملکه‌ خانه‌داری» وی را به یک میلیاردر تبدیل کرد. در سال 2000، نام او در بین 400 میلیاردر قرار گرفت.

مارتا استیوارت که اکنون مجری معروف تلویزیونی در صفحه‌ی شبکه اجتماعی «توییتر» که بیش از دو میلیون طرف‌دار دارد، از سفر پنج روزه خود به کوالالامپور در سال 2010 نوشته است.

به نقل از روزنامه «استار»، وی در صفحه‌ی توییترش از احساسی که بعد از ایستادن روی سالن شیشه‌ای «برج‌های دوقلوی مالزی» داشته نوشته و عکس‌هایی از خود را در باغ پرندگان کوالالامپور منتشر کرده است.

منبع‌ها:

نشریه میثاق مدیران

سایت دانستنی

استار

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,