Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
در پی طرح خواسته‌های ملی و زبانی در تبریز

«اعتراض آذربایجانی‌ها به توهین‌های مراجع دولتی»

2010 August 03

خبر / رادیوکوچه

در تجمع روز یک‌شنبه در شهر تبریز با فراخوان طرف‌داران تیم تراکتور‌سازی و در اعتراض به آن چه که از سوی آن‌ها «‌حمایت مراجع حکومتی از توهین‌های نژاد‌پرستانه طرف‌داران تیم پرسپولیس» در جریان مسابقه فوتبال تیم‌های تراکتورسازی و پرسپولیس که روز سه‌شنبه ۵ مرداد ٨۹ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شده، خوانده می‌شود، تعدادی از مردم دست به راه‌پیمایی زدند که به گفته شاهدان عینی با برخورد ماموران ضدشورش، نیروی انتظامی و لباس شخصی روبه‌رو شده‌اند.

این در حالی است فدراسیون فوتبال ایران پس از پایان این بازی حکم به محرومیت تیم تراکتورسازی از حضور تماشاگران و جریمه نقدی این تیم آذربایجانی داده است.

در این تجمع که از میدان ساعت به سمت استان‌داری تبریز و حدفاصل خیابان فردوسی و اداره دارایی آغاز شده بود اعتراض‌کنندگان به سردادن شعار پرداخته‌اند.

از سویی دیگربه گفته همین شاهدان بازاریان بازار تبریز و خیابان‌های اطراف بازار نیز هم‌زمان با این تجمعات و به نشانه اعتراض و حمایت از تظاهر‌کنندگان مغازه‌های خود را علی‌رغم تهدید مقامات امنیتی تعطیل کرده‌اند.

گفته می‌شود در جریان تجمعات روز یک‌شنبه دست‌کم ۱۲ تن از شهروندان آذربایجانی توسط ماموران بازداشت شده‌اند که در بین بازداشت‌شدگان محمد تاجدهی فعال مدنی آذربایجانی و اکبر یاوری از بازاریان پاساژ همت تبریز و سه تن دیگر از هم‌کارانش حضور داشته‌اند. از اسامی و سرنوشت بقیه بازداشت‌شدگان تا‌کنون اطلاعی در دست نیست.

گفتنی است مسابقات تیم فوتبال تراکتورسازی در ماه‌های گذشته به مکانی برای طرح خواسته‌های ملی و زبانی آذربایجانی‌ها تبدیل شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,