Saturday, 18 July 2015
20 March 2023

«حضورگسترده معترضان درایران»

2009 September 19

بی بی سی

براساس گزارش‌ها درجریان راه‌پیمایی روز قدس در تهران و برخی از شهرهای بزرگ ایران ده‌ها هزار نفر از معترضان در حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی شعار داده‌اند.

تصاویری از راه‌پیمایی گسترده مخالفان دولت در شیراز و اصفهان در اینترنت منتشر شده و برخی گزارش‌ها از تجمع مخالفان در شهرهای اهواز، مشهد، تبریز، کرمانشاه و رشت حکایت دارد.

20090918-tazahorat-koocheh11

در تصاویر اینترنتی، در شیراز تظاهرکنندگان شعارهای «مرگ بر چین» و «مرگ بر روسیه» سر داده‌اند و در فیلم‌های مربوط به تجمع‌های اصفهان شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» شنیده می‌شود.

تهران هم صحنه برگزاری بزرگ‌ترین گردهم‌آیی معترضان در سه ماه اخیر بود.

پارلمان‌نیوز، سایت فراکسیون اقلیت مجلس از حضور محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در بخشی از مسیر راه‌پیمایی و حمله به او از سوی گروهی از افراد لباس شخصی خبر داده‌است.

پارلمان نیوز نوشته است هجوم ناگهانی این گروه باعث به زمین افتادن عمامه این روحانی شد.

این منبع خبری نوشته‌است که حمله این عده ابتدا با واکنش افرادی که در اطراف آقای خاتمی حضور داشتند و سپس پلیس ضد شورش مواجه شد و پس از آن آقای خاتمی راه‌پیمایی را ترک کرد.

پارلمان نیوز هم‌چنین از حضور مهدی کروبی در راه‌پیمایی در میان حلقه‌ای که مردم برای جلوگیری از هرگونه تعرضی به دور او زده‌بودند خبرداد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران با تایید خبر پرتاب گاز اشک‌آور درمیان معترضان، یکی از محافظان دبیرکل حزب اعتماد ملی را متهم‌کرد که با پرتاب این کپسول گاز اشک‌آور به میان مردم، کوشیده‌است جو راهپیمایی را مغشوش نشان دهد و درگیری ایجاد کند.

ایرنا هم‌چنین تایید کرد که میرحسین موسوی در ساعت دوازده در چهار راه ولی عصر تهران حضور یافته و قصد داشته در راه‌پیمایی حضوریابد اما به گفته این منبع خبری پس از مشاهده اعتراض گسترده مردم و در حالی که اتومبیل «پاترول» او مورد هجوم افرادی قرار گرفته‌بود که علیه او شعار می‌دادند و او را منافق می‌خواندند مجبورشد به سرعت محل راه‌پیمایی روز قدس را ترک‌کند.

این خبرگزاری که از معترضان باعنوان «تفرقه‌افکنان» یادکرده برخی از این افراد را به روزه‌خواری و استعمال دخانیات در ملأ عام متهم کرده‌است.

ایرنا هم‌چنین از تجمع معترضان در خیابان ولی‌عصر مقابل دفتر این خبرگزاری و شعاردادن آن‌ها علیه این سازمان خبر داده‌است.

تجمع و درگیری

برخی منابع از حضور گسترده مخالفان محمود احمدی‌نژاد در حد فاصل میدان هفت‌تیر و ولی‌عصر تهران خبر داده‌اند.

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی گفت خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران مسدود‌شده و به جمعیت معترض اجازه نزدیک‌شدن به محوطه برگزاری محوطه نماز جمعه داده نمی‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدی عینی گزارشی از ضرب و شتم معترضان توسط نیروهای امنیتی داده است و به نقل از این شاهد نوشته بیش از 10 نفر توسط این نیروها دستگیر شدند.

این خبرگزاری هم‌چنین از درگیری میان طرف‌داران محمود احمدی‌نژاد و معترضان خبرداده و گزارش‌هایی پراکنده از شلیک گاز اشک‌آور در میدان ولیعصر و بلوار کشاورز در تهران منتشر شده‌است.

خبرگزاری فرانسه شمار طرف‌داران میرحسین موسوی در این راه‌پیمایی را ده‌ها هزارنفر گزارش‌‌کرده و نوشته در میدان ولیعصر طرف‌داران هر دو سو حضور داشتند.

به گزارش این منبع خبری طرف‌داران آقای موسوی شعار «مرگ بر دیکتاتور» سرداده‌بودند و طرف‌داران محمود احمدی‌نژاد هم که در همین مکان اقدام به برگزاری اجتماع کرده‌بودند، مطابق شعارهای معمول روز قدس «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» می‌گفتند.

این خبرگزاری نوشته طرف‌داران دو طرف با مشت به یکدیگر حمله‌ور شدند و از یک شاهد عینی نقل‌کرده است که پلیس در ابتدا تلاشی برای خاتمه‌دادن به درگیری انجام نداد.

ماموران پلیس در آستانه این راه‌پیمایی در شهر تهران مستقر شدند.

روز گذشته سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای درمورد سر‌دادن شعارهای انحرافی و همراه داشتن نماد سبز در جریان راه‌پیمایی روز قدس هشدارداد، اما هنوز گزارشی از نحوه حضور ماموران بسیج وابسته به این نهاد نظامی در خیابان‌ها مخابره نشده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|