Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
سیزدهم مرداد - چهارم آگوست

«تقویم تاریخ سیزدهم مرداد»

2010 August 04

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1364 خورشیدی – «احمد راد» نویسنده و عالم معاصر درگذشت. او فرزند مرحوم حاج میرزا مصطفا ملقب به بصیر دیوان بود. مرحوم احمد راد را به واقع می‏توان یکی از معلمان برجسته معاصر به‌شمار آورد.  تالیفات «زندگی شگفت‌انگیز موریانه، گردباد حیرت‌انگیز جهان و جهانی که در آن زندگی می‏کنیم» از جمله آثار او به‌شمار می‏روند.
  • 1337 خورشیدی – افتتاح فرودگاه بین‏المللی «مهرآباد» در تهران.
  • 817 قمری – زادروز ادیب و عارف نامی «نورالدین عبدالرحمن جامی». «نورالدین عبدالرحمن بن احمد جامی» در خراسان به‌دنیا آمد. تحصیلات او در هرات و سمرقند در علوم ادبی و دینی و عرفانی، با سیر و سلوک صورت گرفت تا به مرتبه‏ی ارشاد رسید. جامی از مشهورترین شاعرهای آخر عهد تیموری است که باید او را بزرگ‏ترین شاعر آن عهد و گوینده‏ی نام‌دار ایران بعد از حافظ شمرد. جامی را خاتم شعرای بزرگ ایران گفته‏اند. او شاعر، عارف، ادیب و محقق بزرگ زمان خود و صاحب کتاب‌های نظم و نثر پارسی و عربی فراوانی است. در اشعار جامی، افکار صوفیانه، داستان‏ها، حکمت، اندرز و تصورات غزلی به وفور دیده می‏شود. «هفت اورنگ، سلامان و آبسال، یوسف و زلیخا و دیوان جامی» از جمله مصنفات اوست.
  • 1875 میلادی – درگذشت «هانس کریستین آندرسن» نویسنده کتاب کودکان. وی در کودکی پدر را از دست داد و سختی‏های زیادی متحمل شد. آندرسن از همان کودکی قیافه‏ای زشت داشت و مورد تمسخر هم‌سالان خویش قرار می‏گرفت. وی از مدرسه بی‌زار بود و با همان سواد کمی که داشت کتاب‌های زیادی مطالعه کرد و می‏خواست که تراژدی‏نویس شود. آندرسن در 14 سالگی راهی کپنهاک، پایتخت دانمارک شد و با زحمت زیاد به بازیگری در تاتر سلطنتی پرداخت. اما چون در آن‏جا او را بسیار با استعداد یافتند به ترقی او همت گماشتند و مقدمات تحصیل او را فراهم آوردند. وی دروس دبیرستان و دانشگاه را به زودی به پایان رساند و سپس به نگارش کتاب و داستان روی آورد. اما چون موفقیتی کسب نکرد، تصمیم گرفت رمان‏هایى برای کودکان بنویسد. با این حال، وی خاطرات تلخ دوران کودکی خود را در برخی داستان‏هایش منعکس می‏کرد که رمان جوجه اردک زشت سرگذشتی از زندگی اوست. لازم به ذکر است که به منظور ارج نهادن به کوشش‏های وی در خلق آثار داستانی ارزنده کودکان، روز دوم آوریل، سال‏روز تولد آندرسن، به‌عنوان روز جهانی کتاب کودک نام‏گذاری شده است.
  • 1736 میلادی – «رضاقلی میرزا افشار» که از جناب پدر خود – نادرشاه – فرماندار همه خراسان شده بود «ابوالحسن خان» فرماندار محلی بلخ را که در پرداخت مالیات تعلل می‌کرد دستگیر و برای محاکمه و مجازات نزد پدرش فرستاد که در آن تاریخ در قندهار بود
  • 1914 میلادی – امروز سال‌روز به کار افتادن نخستین چراغ راهنمایی جهان است. این چراغ ترافیک در ایالت اوهایو آمریکا در چهارراه اقلیدوس یونانی و خیابان 105 نصب شد تا اتومبیل‌رانان را هدایت کند.
  • 1907 میلادی – دولت فرانسه قتل 9 اروپایی را در مراکش بهانه قرار داد و به این کشور لشکر کشید و چندی بعد، پس از سازش سیاسی با آلمان، مراکش را تحت‌الحمایه خود کرد.
  • 1977 میلادی – با توجه به بحران نفت در سال 1973، کارتر تصمیم گرفت در آمریکا وزارت انرژی تاسیس کند که چنین شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,