Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
رکورد جدید کتاب گینس

«بلند قدترین مرد جهان در نسخه ۲۰۱۰»‌

2009 September 19

بی‌بی‌سی

کتاب رکوردهای جهانی گینس، بلندترین مرد جهان در نسخه سال 2010 را معرفی کرده است. سلطان کوسن، که بزرگترین دست و پای جهان را نیز دارد، اهل ترکیه است و با داشتن دو متر و چهل و هفت سانتیمتر قد، رکوردار جدید گینس شده است. او حدود 10 سانتیمتر بلندتر از «بائو شیشون» است که پیشتر رکورد بلندترین مرد جهان را از آن خود کرده بود.

20090919-ghad boland-koocheh

دست‌های سلطان، 27 ساله، از مچ تا نوک انگشتانش، بیست و هفت و نیم سانتیمتر است و کف پای او سی و شش و نیم سانتیمتر.

آقای کوسن، که رشد بیش از اندازه قدش ناشی از اختلال در فعالیت غده هیپوفیز بوده، گفت امیدوار است شهرت نو رسیده‌اش باعث شود برای اولین بار در زندگی عاشق شود.

او گفت: «اولین چیزی که می‌خواهم انجام بدهم، پیدا کردن خودرویی است که در آن جا بشوم. اما بیشتر از آن دلم می‌خواهد که ازدواج کنم»

دارنده رکود جدید قد در جهان گفت: «تا کنون پیدا کردن دوست دختر خیلی دشوار بوده است. من هرگز دوست دختر نداشته‌ام چون دخترها معمولن  از هیبت من می‌ترسند. اما اکنون امیدوارم که یک دوست دختر پیدا کنم»

او افزود: «حالا که مشهور شده‌ام امیدوارم که با دخترهای زیادی آشنا شوم و ازدواج کنم»

یکی از مشکلات افراد بیش از حد قد بلند این است که نمی‌توانند لباسی اندازه و مناسب پیدا کنند و بخرند.

آقای کوسن برای ملاقات با خبرنگاران لباسی که مخصوص او آماده شده بود، به تن داشت. این اولین باری بود که او مالک لباسی شده که اندازه‌اش است.

او گفت: «من مانند آدم‌های عادی نمی‌توانم خرید بروم و باید همه چیز مخصوص من دوخته شود. برخی اوقات لباس‌هایی که خیاط مخصوص من دوخته، شیک نیست»

میزبانان آقای کوسن پیش از سفری که او به لندن داشته است، ساخت تختی سه متری را سفارش دادند.

سلطان کوسن به خبرنگاران گفت با سقف‌های کوتاه برخی ساختمان‌ها مشکل دارد: «من گاهی اوقات باید تا کمر خم شوم تا بتوانم از درگاه دری عبور کنم.»

اما قد بلند نکات مثبت نیز دارد.

او گفت: «نکته خوب داشتن قدی به بلندی من این است که می توانم از راه دور مردم را ببینم. نکته خوب دیگر این است که در خانه بلند بودن قدم باعث می‌شود به راحتی لامپ سوخته را عوض کنم و پرده‌ها را آویزان کنم»

سلطان تا سن 10 سالگی رشد عادی داشته است اما ایجاد تومور در مغزش باعث شد غده هیپوفیرش درست کار نکند و به بیماری غول آسایی مبتلا شود.

سال گذشته جراحان تومور را از مغز او بیرون آوردند و رشد بی رویه قد سلطان متوقف شد.

سفر آقای کوسن به بریتانیا اولین سفر او به خارج از ترکیه است و او بعد از لندن به کشورهای آلمان و آمریکا خواهد رفت.

اوایل امسال ژائو لیانگ، اهل چین، تصور می کرد که پس از بهبودش در بیمارستان، احتمالا رکورددار بلندترین قد در کتاب رکوردهای جهانی گینس در سال 2010 می شود چون کارکنان بیمارستان قد قهرمان سابق بسکتبال چین را اندازه گرفته و اعلام کرده بودند قدش دو متر و 46 سانتیمتر است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|