Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
چهاردهم مرداد - پنجم آگوست

«تقویم تاریخ چهاردهم مرداد»

2010 August 05

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1906 میلادی – «مظفرالدین» شاه قاجار سرانجام فرمان مشروطیت را امضا کرد. بعدها قانون اساسی تدوین و نخستین جلسه مجلس شورا در کاخ گلستان با حضور مظفرالدین شاه تشکیل شد و بر سردر ورودی عمارت مجلس در میدان تاریخی بهارستان تابلوی «عدل مظفر» قرار گرفت.
  • 1945 میلادی – بمباران اتمی هیروشیما. یک بمب‌افکن «بی – ۲۹» آمریکا نخستین بمب اتمی تاریخ را بر شهر هیروشیمای ژاپن فرو افکند که در همان لحظه بیش از شصت هزار تن کشته و افزون بر ۱۲۰ هزار تن دیگر مجروح شدند که بسیاری از مجروحان نیز به تدریج جان سپردند.
  • 1962 میلادی – درگذشت «مریلین مونرو» بازیگر آمریکایی که در خانه‌اش در لس‌آنجلس مرده یافته شد.
  • 1895 میلادی – سال‌روز درگذشت «فردریک انگلس» فیلسوف و سوسیالیست آلمانی. او یکی از دو نویسنده مانیفست کمونیست بوده است. پدر او یک توانگر بود و وی را برای این کار آماده کرده بود. انگلس اندکی پس از پرداختن به کار تجارت از آن دست کشید و اعلام داشت که جسم و روح او اجازه نمی‌دهد که از درآمد ناشی از تجارت که وی برای تولید کالا زحمتی نکشیده است امرار معاش کند و این نوع درآمد را زندگی از دسترنج دیگران می‌داند و نمی‌تواند به این کسب و کار ادامه دهد.
  • 1858 میلادی – خط تلگراف سراسری اقیانوس اطلس به پایان رسید و دو قاره آمریکا و اروپا از این طریق به هم مرتبط شدند. این خط توسط «سایروس فیلد» کشیده شد.
  • 2004 میلادی – اظهارات شهود و کسانی که از حادثه حریق فروشگاه یوکوآ بولانوس واقع در پایتخت کشور پاراگوئه جان سالم به در برده اند ثابت می‌کند که به‌علت قفل بودن درب خروجی فروشگاه 450 تن کشته و به همین شمار هم مجروح شدند. این درب باز بود ولی همین‌که گاز فروشگاه منفجر شد آن‌را قفل زدند تا صدها تن مردمی که در آن‌جا بودند مرتکب سرقت نشوند و بدون پرداخت بها‌، اجناس را نبرند. این مطلب مورد تایید ماموران آتش‌نشانی هم قرار گرفته است.
  • 1378 خورشیدی – درگذشت «نورالدین کیانوری» نوه شیخ فضل‌اله نوری و از اهالی روستای بلده در مازندران که دبیر اول حزب توده ایران از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۶۲بود. او تحصیلات خود را در ایران و آلمان انجام داد و از دانشگاه آخن دکترای مهندسی راه و ساختمان گرفت.
  • ۱۳۸۳ خورشیدی – درگذشت «حسین پناهی دژکوه» شاعر  و بازیگر ایرانی. او در سال ۱۳۳۵ در روستای دژکوه از توابع شهرستان کهگیلویه زاده شد. پس از اتمام تحصیل در بهبهان به خواست پدر برای تحصیل به مدرسه آیت‌اله گلپایگانی رفت و بعد از پایان تحصیلات به محل زندگی‌اش بازگشت. چند ماهی در کسوت روحانیت به مردم خدمت کرد تا این‌که زنی برای پرسش مسئله‌ای که برایش پیش آمده بود پیش حسین رفت و از وی پرسید که فضله موشی داخل روغن محلی که حاصل چند ماه زحمت و تلاشم بود افتاده ‌است، آیا روغن نجس است؟ حسین با وجود این‌که می‌دانست روغن نجس است ولی این‌‌را هم می‌دانست که حاصل چند ماه تلاش این زن روستایی، خرج چندماه خانواده‌اش را باید تامین کند، به زن گفت نه همان فضله و مقداری از اطراف آن‌را در بیاورد و بریزد دور، روغن دیگر مشکلی ندارد. بعد از این اتفاق بود که حسین علی‌رغم فشارهای اطرافیان، نتوانست تحمل کند که در کسوت روحانیت باقی بماند. این اقدام حسین به طرد وی از خانواده نیز منجر شد. حسین به تهران آمد و در مدرسه هنری آناهیتا چهار سال درس خواند و دوره بازیگری و نمایش‌نامه‌نویسی را گذراند. به‌دلیل فیزیک کودکانه و شکننده، نحوه خاص سخن گفتن، سادگی و خلوصی که از رفتارش می‌بارید و طنز تلخش بازیگر نقش‌های خاصی بود. سرانجام در ۴۹ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت و در زادگاهش، شهر سوق، به خاک سپرده شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,