Saturday, 18 July 2015
18 May 2021
مجله‌ی اقتصادی- گزارش و اخبار اقتصادی ایران

«افزایش چشم‌گیر چک‌های برگشتی»

2010 August 05

ریحانه/ پاریس/ رادیو کوچه

برای تامین سرمایه پروژه‌های نفتی، دست نیاز ایران به سوی چین دراز شد

در حالی‌که به دنبال تحریم‌ها علیه ایران‌، جمهوری اسلامی برای تامین بنزین با مشکل مواجه شده این روزها وزارت نفت ایران به شدت مشغول ارایه راه‌کارهایی برای تامین و افزایش تولید بنزین در کشور است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر این اساس «عبدالحسین بیات» از امکان اجرای طرح ظربتی تولید بنزین در 5 پتروشیمی کشور خبر داد و گفت:  «هدف از اجرای طرح تولید بنزین در این واحدها فقط در شرایط اضطراری بوده و در شرایط فعلی نیازی به اجرای این پروژه احساس نمی‌شود.»

معاون وزیر نفت افزود:  «با اجرای طرح‌های ضربتی امکان افزایش تولید بنزین به بیش از 60 میلیون لیتر در روز وجود دارد.»

«میر کاظمی»‌، وزیر نفت جمهوری اسلامی اما با ارایه آماری متفاوت می‌گوید تاسیسات پتروشیمی کشور برای تولید آزمایشی روزانه بیش از 15 میلیون لیتر بنزین آماده‌اند.

وزیر نفت می‌گوید ایران با ساختن پالایشگاه‌های جدید و بهره‌برداری از آن‌ها، تا پایان سال 1392 حتا امکان تولید روزانه 170 میلیون لیتر بنزین را خواهد داشت.

میرکاظمی با اشاره به راه‌اندازی و بهره‌برداری از طرح‌های پتروشیمی در منطقه عسلویه می‌گوید: «هم‌اکنون 22 میلیون تن از محصولات پتروشیمی در منطقه عسلویه تولید می‌شود که این رقم معادل 42 درصد کل تولیدات این صنعت در کشور است و در آینده نزدیک با اجرای طرح‌های تعریف شده در این منطقه 27 میلیون تن دیگر نیز به ظرفیت تولیدی صنعت اضافه می‌شود.»

امید‌های وزیر نفت بدون جذب سرمایه امکان‌پذیر نیست‌. چراکه در حال حاضر بسیار از پروژه‌های پتروشیمی ایران به دلیل نبود سرمایه متوقف شده است‌. پیش‌تر «حسین نقره‌کار شیرازی»‌، معاون وزیر نفت در امور سرمایه‌گذاری به روزنامه خبر گفته بود، ساختن پالایشگاه نفتی هزینه زیادی دارد و دولت برای هر پالایشگاه با ظرفیت 100 هزار بشکه، به دو تا 4.4 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد .

به این تریتب در حالی که واشینگتن خواستار پایبندی پکن به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شده است، مسعود میرکاظمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی، قرار است به منظور تشویق مقامات پکن به سرمایه‌‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران به چین سفر کند.

این در حالی‌ است که روز دوشنبه «رابرت آینهورن»، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور خلع سلاح و کنترل تسلیحات، با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی پکن از این کشور خواست که خود را در برابر تصمیمات جامعه جهانی علیه ایران مسوول دانسته و از پایبندی دیگر کشورهای به تحریم‌ها «سو استفاده» نکند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از وب‌سایت خبری وزارت نفت، ‌شانا، گزارش داد که پکن علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بخش پالایش و توسعه میدان‌های نفت و گاز ایران است.

گزارش شانا حاکی است که «علی‌رضا ضیغمی»، معاون وزیر نفت ایران در امور پالایش و پخش، نیز از روز جمعه گذشته به منظور مذاکره با مقام‌های چینی و جلب هم‌کاری آن‌ها برای سرمایه‌گذاری در ساخت پالایشگاه‌های جدید در پکن به سر می‌برد.

ایران با وجود این‌که چهارمین کشور بزرگ دارای ذخایر نفتی جهان است، اما به دلیل پایین بودن ظرفیت پالایشگاه‌های این کشور، حدود ۴۰ درصد از بنزین مورد نیاز خود را وارد می‌کند. بخش قابل توجهی از این میزان در ماه‌های اخیر توسط شرکت‌های چینی تامین شده است.

از سوی دیگر‌، چین در سال ۲۰۰۹ به اولین شریک تجاری ایران تبدیل شد و روابط تجاری دو کشور در این سال بالغ بر ۲۱.۲ میلیارد دلار بود که رشدی ۴۷ درصدی نسبت به داد و ستد ۱۴.۴ میلیارد دلاری دو کشور در سال ۲۰۰۶ داشت.

بر این اساس و با وجود مراودات بین دو کشور و در حالی‌که تا کنون تنها چین به مخالفت در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران برخاسته می‌توان گفت که چین تنها امید ایران برای جذب سرمایه و توسعه صنایع نفت و گاز کشور و پتروشیمی‌ها است.

شرکت روسی: تحریم آمریکا مانع فروش هواپیماهای مسافربری به ایران شده است

مدیر یک شرکت هواپیما‌سازی روسیه گفته است تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی مانع فروش پنج هواپیما مسافربری توپولوف «تی یو ۲۴۰» به ایران شده است و برای حل این معضل می‌بایست موتور این هواپیماها عوض شود.

«الکساندر روبستوف»، مدیر شرکت مالی ایلیوشین، به خبرگزاری رویترز گفت: «صدور هواپیماهای توپولوف «تی یو ۲۴۰» نقض تحریم‌های آمریکا خواهد بود چرا که شرکت آمریکایی «پرات اند ویتنی» در ساخت موتور این هواپیما‌ها مشارکت دارد.»

روسیه پس از تصویب چهارمین قطع‌نامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، از اقدام آمریکا و اروپا برای اعمال تحریم‌های یک‌جانبه مضاعف علیه جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

روسیه در تلاش است تا تعادلی بین روابط خود با ایران و از سوی دیگر با آمریکا برقرار کند. روسیه که روابط اقتصادی گسترده‌ای با ایران دارد پس از آن که به قطع‌نامه تازه شورای امنیت علیه ایران رای مثبت داد با خشم مقامات جمهوری اسلامی رو‌به‌رو شده است.

نشت گاز و آمونیاک در پتروشیمی پردیس 1 حادثه آفرید

این حادثه که هنگام تعمیرات فنی و به دلیل نشت گاز و آمونیاک رخ داده است، منجر به کشته و جراحت شدیدحداقل 6 نفر از کارکنان شاغل و خسارات بالا به یکی از واحدهای عملیاتی در این واحد پتروشیمیایی شد.

در حال حاضر آتش‌سوزی و انفجار در مجتمع پتروشیمی پردیس به طور کامل مهار شده ضمن آن‌که یکی از واحدهای عملیاتی هم به طور کامل خسارت وارد شده است.

نرخ بی‌کاری ایران امسال به 13.2 درصد افزایش می‌یابد

اکونومیست اعلام کرد که نرخ بی‌کاری ایران در سال جاری به 13.2 درصد افزایش خواهد یافت.

واحد اطلاعات اکونومیست در گزارش ماه جولای 2010 خود که جدیدترین گزارش این واحد به شمار می‌رود با تاکید دوباره بر آمارهای پیشین خود نیروی کار ایران در سال گذشته را 25 میلیون نفر و نرخ بی‌کاری را 12.9 درصد اعلام و پیش‌بینی کرد که این شاخص‌ها در سال جاری به ترتیب 25 میلیون و 700 هزار نفر و 13.2 درصد خواهد بود.

در همین حال عنوان شده است که نرخ بی‌کاری در سال 1392 برابر با 15 درصد خواهد بود که با اندکی افزایش در سال پس از آن به 15.5 درصد می‌رسد.

افزایش چشم‌گیر چک‌های برگشتی

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به افزایش چشم‌گیر چک‌های برگشتی گفت: «این موضوع نشان می‌دهد که اقتصاد کشور در مسیر مطلوب قرار ندارد.»

«محمد نهاوندیان» گفت: «کاهش سرمایه و اعتماد اجتماعی مسایل مهم امروز اقتصاد ایران هستند، این‌که رقم چک‌های برگشتی مرتبن در حال افزایش باشد، زنگ هشداری به شمار می‌رود و نشان می‌دهد که وضع اقتصادی کشور در مسیر مطلوب قرار ندارد، البته از سوی دیگر نشان می‌دهد که التزام و الزام اخلاقی در کسب و کار هم رعایت نمی‌شود، چرا که فردی که چک دریافت می‌کند، متعهد نسبت به کسی است که چک را به عنوان پول در اختیارش گذاشته است.»

بر اساس آمار بانک مرکزی‌، در اردیبهشت ماه سال جاری چک‌های برگشتی به 2.7 میلیارد دلار رسیده این در حالی است که در سال 88 به طور متوسط میزان ارزش ماهیانه چک‌های برگشت 2 هزار میلیارد تومان یا در حدود 1.9 میلیارد دلار بوده است و این نشان می‌دهد نرخ چک‌های برگشتی در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به متوسط سال 88 معادل 38.5 درصد رشد داشته است.

رییس بانک مرکزی: نرخ تورم به ۹.۱ درصد کاهش یافت

رییس کل بانک مرکزی از کاهش نرخ تورم پایان تیرماه امسال به ۹.۱ درصد خبرداد و و اظهار امیدواری کرد که این نرخ در ماه‌های آتی تا ۰.۲ درصد دیگر کاهش یابد.

وی با اشاره به این‌که نرخ تورم در پایان خردادماه امسال ۹.۴ درصد بوده است، افزود: «به عبارت دیگر نرخ تورم با کاهش ۰.۳ درصدی مواجه شده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,