Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
میکروفن

«لپ‌تاپ این‌جا، لپ‌تاپ اون‌جا، لپ‌تاپ همه‌جا»

2010 August 05

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@koochemail.com

شاید این روزها آمدن لپ‌تاپ در سایز‌های مختلف، باعث شده که کامپیوترهای حجیم و سنگین وزن از خانه‌های ما کوچ کنند و در نتیجه، میزهای کامپیوتر هم از دایره‌ی وسایل مورد نیاز در هنگام استفاده از اینترنت و رایانه، خارج شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با آمدن لپ‌تاپ‌ها، محل قرار دادن لپ‌تاپمان از روی میز به روی دو تا پا‌، توی بغل‌، زیر پتو‌، روی شکم  و پشت میز نشستن‌های ما، به غلت خوردن، خوابیدن، ولو شدن روی مبل و فرش، تبدیل شده است.

اگر شما هم جزو این دسته هستید که با آمدن لپ‌تاپ‌ها، دیگر جا و مکان مشخصی برای استفاده از اینترنت ندارید و لپ‌تاپ شما، عمل‌کردی هم‌چون بالشتان پیدا کرده که یک روز این‌ ور اتاق است و یک روز آن ور اتاق، برنامه‌ی امروز برایتان مفید است.

شرایط نا‌مناسب جسمی در هنگام  استفاده از رایانه، می‌تواند آسیب‌های جدی به گردن، کمر و مچ دست وارد کند. این اتفاقات ممکن است به طور آنی بروز نکند اما در بلند مدت اثرات خود را خواهد داشت.

در نظر‌خواهی این دفعه در شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک این سوال مطرح شده است که: «وقتی ساعت‌های طولانی پای میز کامپیوتر می‌نشنید، و یا با لپ‌تاپتان روی زمین غلت می‌خورید، آیا عوارض جسمی در خودتان حس می‌کنید؟ اگر بله چه عوارضی؟»

دربرنامه‌ی امروز علاوه بر خواندن نظرات شنوندگان میکروفن، به سراغ مطلبی که در همین زمینه، در سایت پزشکان ایران درج شده است، می‌رویم و از راه‌کارهایی که در آن‌جا آمده است، بهره‌مند می‌شویم.

سایت پزشکان ایران در این زمینه نوشته است:

«ارگونومی: در اصل واژه‌ای یونانی است که از ترکیب ERGO به معنی کار و نومس NOMSبه معنای قاعده و قانون تشکیل شده است.

ارگونومی علم مطالعه کارایی و عمل انسان است که توانایی‌های فرد را مورد مطالعه و تحقیق قرار می‌دهد تا شرایط کار هماهنگ با وضعیت فرد ایجاد شود.

کاربرد رایانه با وجود مزایای فراوان تبعات منفی هم دارد. کافی است به هشدارهای گاه‌به‌گاه پزشکان درباره پیشگیری از بیماری‌های ناشی از نشستن‌های طولانی و خیره شدن به صفحه مانیتور توجه کنید.

«ارگونومی رایانه» یعنی مطالعه و بررسی عوامل انسانی درارتباط با رایانه. یکی از اهداف اصلی ارگونومی رایانه تضمین مناسب بودن وضعیت قرارگیری دستگاه برای استفاده است.

برای مثال احساس درد و گرفتگی در ناحیه پشت و گردن ناشی از نشستن نادرست هنگام کار با رایانه است.

هنگام کار با رایانه اگر بیش ازحد به جلو خم شوید، بر شانه و عضلات گردن به علت تحمل وزن سر فشار زیادی وارد می‌شود. به همین علت هنگام کار با رایانه پشت خود را تا حد امکان صاف نگه دارید و از خم شدن روی صفحه کلید بپرهیزید. برای یادآوری این نکته یک تکه کاغذ روی صفحه نمایش بچسبانید و هربار که آن را می‌بینید وضعیت نشستن خود را تنظیم کنید.

برای خم نکردن بیش از حد گردن می‌توانید از صفحه نگه‌دار (copy holder) استفاده کنید.

هر نوبت، بیش از ۴۵ دقیقه با رایانه کار نکنید. پس از ۴۵ دقیقه چند قدم راه بروید و با نرمش‌های ساده، گردن، بازو، مچ و دست و پا را حرکت دهید.

فاصله چشمان شما با صفحه نمایش باید بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر باشد. سعی کنید چشمان شما با قسمت بالای صفحه نمایش طوری تنظیم شود که ستون فقراتتان صاف باشد. اگر صفحه نمایش در یک خط مستقیم قرار بگیرد برای چشمان شما راحتی بیش‌تری به هم‌راه خواهد داشت و برای جلوگیری از خستگی چشم هر ۳۰ دقیقه به مکانی دور نگاه کنید.

یادتان باشد موقع کارکردن زیاد پلک بزنید تا دچار خشکی چشم و دیگر مشکلات چشمی نشوید. درخشندگی زیاد صفحه نمایش برای چشم‌ها مضر است. برای جلوگیری از انعکاس نور از یک فیلتر شیشه‌ای یا نوری استفاده کنید و صفحه نمایش را در مکانی دور از پنجره قرار دهید. برای تنظیم بهتر صفحه نمایش می‌توان از صفحه متحرک استفاده کرد تا با مهیاکردن مناسب‌ترین شرایط دید از خستگی چشم و سایر عوارض چشمی و ناراحتی‌ها و عوارض استخوانی و ماهیچه‌ای جلوگیری کرد.

استفاده از لامپ‌های مهتابی برای محیط‌های کاری مناسب است. روشنایی محل کار باید مخلوطی از نور سفید و زرد باشد.

میز ارگونومیک

استفاده از میز استاندارد نقش مهمی در پیشگیری از عوارض رایانه دارد.

ارتفاع میز باید بین ۶۶ تا ۷۱ سانتی‌متر، هم‌چنین ارتفاع سطح میزکار باید قابل تنظیم و فضای درنظر گرفته شده برای پاها کافی باشد. سطح میز باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که جای کافی برای تمامی اشیا و وسایل وجودداشته باشد.

رنگ سطح میزکار نباید سفید یا خیلی تیره باشد. این رنگ موجب نامساعدشدن شرایط روشنایی می‌شود.

صندلی ارگونومیک

ارتفاع صندلی باید ۴۱ تا ۵۱ سانتی‌متر و درحد امکان قابل تنظیم باشد.

رویه صندلی باید از جنسی باشد که اصطلاحن بتواند تنفس کند، هوا را از خود عبور دهد و موجب تعریق نشود.

عرض پشتی صندلی باید حداقل ۳۲ تا ۳۶ سانتی‌متر و ارتفاع آن حداقل ۹۵ تا ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. پشتی صندلی باید قوس مقعر داشته باشد تا گودی کمر به راحتی در آن جای بگیرد.

صندلی‌های مورد استفاده در کار با رایانه بهتر است دسته‌دار و دسته آن با ارتفاع میزکار مطابقت داشته باشد.

شیب ۵ تا ۱۵ درجه کف صندلی تمایل به جلو و عقب را امکان‌پذیر می‌کند. پایه و چرخ‌های صندلی باید محکم و استاندارد درنظر گرفته شود.

از دیگر شرایط مهم کاری هوای تازه در زمان کار با رایانه است. استفاده از تهویه مطبوع اثر چشم‌گیری در جلوگیری از خستگی کار با رایانه دارد. دمای مناسب ۱۹ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد برای کار مناسب است.

برای جلوگیری از بی‌حسی پا می‌توانید از زیرپایی استفاده کنید. کف‌پوش چوبی یا پلاستیکی در محیط کار نقش مهمی درجلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن دارد.

هم‌چنین هنگام کار با رایانه توجه داشته باشید که مچ دست شما نباید درحالت خم قرار گیرد و در زمان استفاده از صفحه کلید، موشواره و سایر وسایل ورودی، مچ باید در امتداد ساعد باشد تا دچار عوارض مزمن مچ دست نشوید. به طورکلی هنگام کار با رایانه، بازوها و آرنج‌ها زمانی آرامش دارند که نزدیک بدن باشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,