Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
پیرامون وقایع اخیر زندانیان دربند زندان اوین،

«بیانیه مشترک فعالان دانشجویی دانشگاه مازندران و بابل»

2010 August 06

جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه مازندران و صنعتی نوشیروانی بابل طی نشست مشترکی اقدام به صدور بیانیه‌ای پیرامون وقایع اخیر زندانیان دربند زندان اوین نمودند. به گزارش این خبر به نقل از منابع آگاه دانشجویی استان مازندران فعالین دانشجویی این دو دانشگاه با حمایت همه جانبه از اعتصاب کنندگان، به خطر افتادن سلامتی ایشان را متوجه مسوولین مملکت دانسته‌اند و با توجه به سخنان اخیر رییس کل سازمان زندان‌های کشور، از تمامی نهادهای حقوق بشری بویژه دبیر کل سازمان ملل متحد درخواست رسیدگی و حمایت از این زندانیان عقیدتی را نمودند.

در بخشی از این بیانیه مشترک آماده است: «ولی آیا هر ذهن زنده و پویایی می‌پذیرد که تهدید به تبدیل زندان اوین به کهریزک، ستاندن زمان ملاقات که حق قانونی هر زندانی است و روانه کردن چکم‌ پوشان و چما‌ق‌داران برای ضرب و شتم این زندانیان، توهین به آنان و رعایت نکردن حقوق اولیه آن‌ها، کاری ارزشمند، الهی و خدایی است و برای اصلاح و تربیت این افراد! – آن‌هم در فضایی بسته مانند زندان- صورت می‌گیرد؟»

متن بیانیه مشترک فعالین دانشجویی دانشگاه مازندران به شرح زیر است:

چون با زخم و فسادی و سیاهی به جنگ برخیزی

کمر به کین‌ات استوارتر می‌بندند

چندی است از آغاز اعتصاب غذای نا محدود یاران در بندمان می‌گذرد و امروز با شنیدن آغاز اعتصاب غذای خشک سه تن از یارانمان بیش از پیش در نگرانی به خطر افتادن سلامتیشان به سر می‌بریم. با گذشت هر روز و رخ دادن وقایع شگفتی آفرین از سوی حکومت، تنها به این دید می‌رسیم که استبداد چکمه‌ی آهنین خود را محکم‌تر از همیشه بر گلوی جنبش آزادی‌خواهانه‌ مردم ایران می فشارد و بی شک آن‌چه در اوین در پی فشارهای وارده بر زندانیان سیاسی رخ می‌‌دهد خود در راستای حماقت‌‌های بی‌شمار استبداد است.

حال می‌پرسیم: در این میان هستند افرادی مانند ضیا نبوی، مجید دری ، کیوان صمیمی، عبداله مومنی، مجید توکلی، بهمن احمدی امویی، علی ملیحی و… که هیچ‌گاه برای اعتراض به احکام ناعادلانه اشان دست به اعتصاب غذا نیازیدند، اکنون چه چیز باعث شده که قدم در این راه گذارند و دست از جان کشیده و مرگ را بر خود روا می‌دارند. آیا خواسته‌های این افراد جز حداقل حقوق یک زندانی می‌‌باشد؟ چگونه است که رعایت این حقوق برای بزه‌کاران و جانیان حلال و برای جمعی روش‌ فکر و نخبه‌ی این کشور حرام است؟ آیا این رفتار تنها به دلیل تفاوت در اتهام این گروه با دیگر زندانیان نیست؟

وای بر نظامی که نمی‌داند قدر نخبگانش را و روا می‌دارد هرگونه توهینی را برایشان!

وای بر نظامی که نیروهای گارد ویژه که وظیفه‌ی مبارزه با دشمنان این مرز و بوم را دارند را به زندان ها گسیل می‌کند تا ستارگان این شب تاریک که سلاحی جز اندیشه‌های نورانی خود ندارند را به ضرب چماق سرکوب کنند. به ما بگویید، آخر در کجای دنیا نیروهای ضد شورش شهری را برای ضرب و شتم زندانیان سیاسی، تنها به دلیل اعتراض مسالمت‌آمیز برای باز پس گرفتن زمان ملاقات خود اعزام می‌کنند؟

آنان که کیوان صمیمی‌، عبداله مومنی، ضیا نبوی، مجید دری‌، مجید توکلی‌، علی ملیحی، بهمن احمدی امویی و … را می‌شناسند نیک می‌دانند که ایشان هر یک به تنهایی کاری جز در مسیر عقل انجام نمی‌دهند‌، حال چه شده است که خرد جمعی اینان‌، ایشان را به اعتصاب غذا که آخرین راه مبارزه است وا می‌دارد؟

سخنان مهرورزانه‌ی غلامحسین اسماعیلی- رییس سازمان زندان‌ها – را هم شنیدیم که گفت :

«شغل زندانبانی در منظر الهی و خدایی کاری است بس ارزشمند که در امنیت، اصلاح و تربیت افراد ارزش خاصی دارد.»

روزی زندانیان را تهدید به تبدیل زندان به کهریزک می‌کنند و روزی زمان ملاقات را از ایشان می‌ستانند و روز دیگر چما‌ق‌داران چکمه پوش را به درون زندان می‌‌فرستند.

ولی آیا هر ذهن زنده و پویایی می‌پذیرد که تهدید به تبدیل زندان اوین به کهریزک، ستاندن زمان ملاقات که حق قانونی هر زندانی است و روانه کردن چکمه‌پوشان و چماق‌داران برای ضرب و شتم این زندانیان‌، توهین به آنان و رعایت نکردن حقوق اولیه آن‌ها‌، کاری ارزشمند، الهی و خدایی است و برای اصلاح و تربیت این افراد! – آن‌هم در فضایی بسته مانند زندان- صورت می گیرد ؟

هنوز ذهن آگاه فعالین دانشجویی در شمال ایران خاطره ی هم بند بودن یارانشان با مشتی قاتل و مجرم خطرناک را در یادها داشت که در راستای اجرای وظایف الهی مسئولین زندان!!! تعدادی از مجرمین گروهگ تروریستی القاعده در بند 350 زندان اوین در کنار نخبگان و یاران ما گنجانده شدند.

ما جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه مازندران و صنعتی نوشیروانی بابل، ضمن اعلام انزجار از برخوردهای وحشیانه‌ی مسوولین زندان‌، گارد ویژه، گارد حفاظت یگان ویژه زندان اوین با فعالین سیاسی، حمایت خود را از اعتصاب غذای نا محدود ایشان و خواسته‌های بحقشان اعلام می‌داریم زیرا بر این اعتقادیم که 17 نخبه علمی و سیاسی این کشور بدون استدلال و تامل در این قضایا تصمیم به گذشت از جان خود نمی‌گیرند و هر گونه صدمه‌ای به سلامتی ایشان را متوجه:

1- رییس قوه قضاییه ، آقای صادق آملی لاریجانی

2- رییس سازمان زندان های کل کشور، غلامحسین اسماعیلی

3- رییس زندان اوین، صداقت

4- دادستان کل کشور، غلامحسین محسنی اژه ای

5- دادستان تهران، محمود جعفری دولت‌آبادی

6- فرمانده نیروی انتظامی کل کشور، سردار احمدی مقدم

7- وزیر اطلاعات حیدر مصلحی

می‌دانیم و از تمام نهادها و سازمان‌های بین‌المللی، بویژه دبیرکل محترم سازمان ملل متحد، می‌خواهیم تا حمایت خود را از این آزادی خواهان ستم دیده اعلام دارند.

در پایان ما جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه مازندران و صنعتی نوشیروانی بابل امیدواریم تا روزی را ببینیم که در ایران هیچ زندانی عقیدتی در بند نباشد و نخبگان این مرز و بوم این گونه وادار به، خطر انداختن جان خود نگردند.

مقاومت کنید لیکن زنده بمانید، شب سیه رفتنی است.

به امید آزادی  تمامی زندانیان عقیدتی در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,