Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
پانزدهم مرداد، ششم آگوست،

«تقویم تاریخ پانزدهم مرداد»

2010 August 06

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1370 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «شاپور بختیار»، او سیاست‌مدار ایرانی، از رهبران جبهه ملی ایران و آخرین نخست‌وزیر ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی بود. در چنین روزی شاپور بختیار و منشی وی «سروش کتیبه» در خانه مسکونی بختیار در حومه پاریس به قتل رسیدند. ترور توسط گروهی سه‌نفره به نام‌های «فریدون بویراحمدی»، «محمد آزادی» و «علی وکیلی‌راد» و با دستور مسئولین وقت جمهوری اسلامی انجام شد.
  • 1945 میلادی: بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، این بمباران دو عملیات اتمی بود که در زمان جنگ جهانی دوم به دستور «هری ترومن»، رییس جمهور وقت آمریکا، علیه امپراتوری ژاپن انجام گرفت. در این دو عملیات، دو بمب اتمی به فاصله ۳ روز بر روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی انداخته شد که باعث کشتار گسترده شهروندان این دو شهر شد. حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می‌دادند.
  • 1378 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «پرویز شاپور» نویسنده ایرانی، شهرت او به دلیل نگارش «کاریکلماتور» و نوشته‌های کوتاه اغلب تک خطی بود که ظرافت و دیدی شاعرانه و طنزآمیز داشت او زاده پنج اسفند سال ۱۳۰۲ خورشیدی است و در پانزدهم مرداد سال ۱۳۷۸ درگذشت.
  • 1883میلادی: زادروز «پرفسور اسکات‌نیرینگ» جامعه شناس و اقتصاددان معروف آمریکایی که یک قرن عمر کرد وی نخستین اندیشمندی بود که به نقش«نفت» در جنگ‌های آتی و تشنجات جهانی اشاره کرده بود او در تالیف سال 1955 خود نوشته است: که تشنجات جهانی از این پس، بیش از گذشته و هر زمان دیگر ریشه اقتصادی خواهد داشت.
  • 1651 میلادی: زادروز «فرانسوا فرالون» استاد الهیات و نویسنده فرانسوی او 64 سال زندگی کرد و تالیفات متعدد برجای گذارد. با این که یک کاتولیک بود تا حدی از فکر اصلاحات کلیسا جانب‌داری کرد. او تاکید فراوان بر برادروار زندگی کردن نوع بشر داشت و این نکته مهم از اوست: همه جنگها داخلی هستند زیرا که انسان ها برادرند و بنابراین، جنگ جز برادرکشی نام دیگری نمی‌تواند داشته باشد.
  • 1991میلادی: راه‌اندازی و ساخت نخستین وب‌سایت توسط «برنرز لی»، در چنین روزی وب سایت را ساخت شبکه شبکه ها یعنی اینترنت قرار داد و در آن به همگان آموخت که چگونه برای خود وب سایت بسازند و حرفشان را بدون سانسور و ترس و نگرانی از تعقیب بزنند برای این کار مهم پولی نگرفت و حق الامتیازی قرار نداد و آن را به ثبت هم نرساند تا استفاده از اینترنت در سراسر جهان رایگان باقی بماند.
  • 1960 میلادی: روزی که «فیدل کاسترو» همه منافع ایالات متحده در کوبا را ملی اعلام کرد که به تحریم و محاصره کوبا انجامید که پس از 5 دهه هنوز ادامه دارد. کوبا واقع در «آنتیل بزرگ» از نخستین سرزمین‌هایی است که اسپانیا در قاره آمریکا تصاحب کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,