Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
وزارت امور خارجه آمریکا:

«ایران فعال‌ترین حامی تروریسم در منطقه خاورمیانه»

2010 August 06

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد «کشورهای حامی تروریسم»، ایران را هم‌چنان فعال‌ترین کشور در این زمینه معرفی کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در این گزارش که روز گذشته ۱۴ مرداد در واشنگتن منتشر شد، حکومت ایران متهم شده است که از گروه‌های مسلح و تروریستی در خاورمیانه و آسیای مرکزی حمایت می‌کند و با این کار، به‌طور مستقیم بر تلاش‌های بین‌المللی برای تقویت صلح اثر منفی می‌گذارد، ثبات اقتصادی منطقه خلیج فارس را به خطر می‌اندازد و به رشد دموکراسی آسیب می‌زند.

در این گزارش آمده است: «ایران هنوز حامی اصلی گروه‌هایی است که سرسختانه با فرآیند صلح خاورمیانه مخالفت می‌کنند.»

دولت ایران در گزارش واشنگتن، از جمله به حمایت از شورشیان در عراق و افغانستان متهم شده است.

این در حالی است که مسوولان دولت ایران گروه‌هایی مانند حزب‌اله و حماس را تروریستی نمی‌دانند و حمایت از شورشیان افغانستان یا عراق را تکذیب می‌کنند.

نیروی قدس سپاه پاسداران در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا به عنوان مسوول عملیات خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی شده که ابزار اصلی حکومت ایران برای گسترش دادن تروریسم و حمایت از «تروریست‌ها» در خارج از این کشور است.

در این گزارش هم‌چنین آمده است که حکومت ایران صدها میلیون دلار پول در اختیار گروه حزب‌اله لبنان گذاشته و هزاران جنگجوی این گروه را در پایگاه‌هایی در ایران آموزش داده است.

گفتنی است ایران هنوز تمایلی برای اجرای عدالت در مورد اعضای بلندپایه القاعده که در بازداشت این کشور هستند نشان نداده و از معرفی علنی آن‌ها خودداری می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,