Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
جامعه مدنی افغانستان:

«صلح را به قیمت نظام طالبانی نمی‌خواهیم»

2010 August 06

نجیب امیری / دفتر کابل / رادیو کوچه

در حالی که تلاش‌ها برای گفت‌و‌گو با طالبان در افغانستان شدت یافته، نگرانی در میان فعالان جامعه مدنی و حقوق زنان نیز افزایش یافته است. فعالان نهادهای جامعه مدنی می‌گویند در گفت‌و‌گو با مخالفان دولت حقوق زنان و آزادی بیان نباید قربانی شود، زیرا طالبان به این ارزش ها ارج نمی‌گذارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان زنان اجازه درس، تعلیم و کار در اجتماع را نداشتند و هرگونه آزادی فردی و آزادی بیان نیز وجود نداشت.

هم‌اکنون نیز در ساحات تحت تسلط طالبان آزادی وجود نداشت و حتا مردم نمی‌توانند موسیقی بشنوند.

اما با این وجود پس از برگزاری جرگه مشورتی صلح در کابل، حکومت حامد کرزی متعهد شد تا برای گفت‌و‌گو با طالبان گام‌های جدی‌تری را بردارند.

در همین راستا حکومت با رهایی ده‌ها زندانی طالبان و سازمان ملل متحد نیز با حذف نام رهبران این گروه از لیست سیاه زمینه را برای گفت‌و‌گو مساعد می‌سازد، اما جامعه مدنی از شرکت طالبان در حکومت ابراز نگرانی می‌کنند.

شفیقه حبیبی یک فعال حقوق زن در افغانستان می‌گوید: «جامعه مدنی در افغانستان از گفت‌و‌گو صلح در کشور حمایت می‌کنند، اما هر گونه گفت‌و‌گو باید با کسانی صورت بگیرد که مخالف کرامت انسانی نباشند.»

خانم حبیبی افزود: «در این گفت‌وگوها نباید زنان قربانی شوند و دست‌آورد‌های چندین ساله‌ای که با تلاش پی‌گیر زنان به‌دست آمده است، نادیده گرفته شود.»

این فعال حقوق زنان اضافه کرد: «هرنوع اعمال جنایت کارانه در مقابل زنان باید پیگیری شود، جنایت‌کاران به دادگاه کشانده شده و هرگونه مذاکره با جنایت‌کار برای زنان افغانستان قابل قبول نمی‌باشد.

خانم حبیبی گفت: «مذاکر باید با آن‌هایی صورت گیرد که مخالف قانون اساسی افغانستان نبوده و به ماده 22 این قانون که حقوق زن و مرد را مساوی خوانده است احترام قایل باشند.

اخیرن طالبان بینی یک خانم جوان را به اتهام فرار از منزل در یکی از روستای تحت تسلط شان در استان ارزگان بریدند.

تصویر این خانم در نشریه تایمز نیز چاپ شده و همان‌طور که در غرب سر و صدای را در مورد مذاکره با طالبان بلند کرد در افغانستان نیز واکنش‌های را بر انگیخت.

فعالان جامعه مدنی و نهادهای مدافع حقوق زنان نگرانند طالبان با چنین طرز تفکر، شرط‌های‌شان بر دولت افغانستان را بقبولانند.

سید حبیب‌اله فطرت یک فعال دیگر جامعه مدنی در افغانستان گفت: «مصالحه با مخالفان حق هر دولت می‌باشد، اما به شرط آن‌که در این مذاکرات به جامعه مدنی، پارلمان و  نظریات روشن‌فکران نیز توجه شود.»

او افزود مذاکر با طالبان زمانی می‌تواند قابل قبول باشد که این گروه مواد قانون اساسی، ارزش‌های دموکراسی و ارزش‌های مدنی را در نظر گرفته و دست از جنگ بکشند.»

آقای فطرت گفت: «اگر مذاکره با طالبان نوع امتیاز دهی به آن‌ها باشد نه تنها صلح پایدار به‌وجود نخواهد آمد بلکه جامعه به عقب کشانده خواهد شد.»

ثریا پرلیکا مسوول نهاد سراسر زنان افغان به این باور است که همه اقشار جامعه به صلح نیاز دارند، زیرا از جنگ همه مردم متحمل آسیب می‌شوند.

وی افزود نباید با طالبان ایدیولوژیک مذاکره صورت گیرد زیرا آن‌ها به حقوق زن احترام نداشته و دست از جنایت نمی‌کشند.

خانم پرلیکا اضافه کرد در مذاکره با طالبان باید به زنان سهم فعال داده شود تا اگر توافقی حاصل می‌شود از دیدگاه زنان نیز قابل قبول باشد.

با این وجود برخی از تحلیل‌گران و حلقاتی حاکم نظام در افغانستان گفت‌وگو با مخالفان را یگانه راه رسیدن به صلح پایدار در افغانستان می‌دانند.

همان‌گونه که طرف‌داران گفت‌وگو با طالبان در افغانستان زیاد است، مخالفان این گفت‌و‌گوها نیز بیش‌تر از آن است.

اپوزیسیون حکومت و برخی حلقات در درون نظام حامد کرزی نیز با گفت‌وگو با طالبان مخالف‌اند و اخیرن رییس سازمان استخبارات افغانستان، امراله صالح پس از استفعا از پست‌اش یکی از دلایل کناره‌گیری‌اش عدم علاقمندی در گفت‌وگو با تروریستان عنوان کرد.

با وجود تلاش‌های یک جانبه حکومت افغانستان و سازمان ملل متحد، تا کنون طالبان هیچ چراغ سبزی برای گفت‌وگو با دولت افغانستان نشان نداده‌اند.

این گروه هنوز هم به همان خواست‌های که 9 سال قبل ارایه می‌کردند مبنی بر خروج نیروهای خارجی از کشور و حاکمیت نظام سخت گیرانه اسلامی تاکید می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,