Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
شانزدهم مرداد - هفتم آگوست

«تقویم تاریخ شانزدهم مرداد»

2010 August 07

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1359 خورشیدی – نخستین شورای عالی «جهاد دانشگاهی» با تصویب ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل شد و شورای عالی جهاد دانشگاهی فعالیت خود را به‌طور رسمی در زمینه‌های فرهنگی – تحقیقاتی با جذ‌ب نیروهای مستعد آغاز کرد.
  • 1996میلادی –  قرارداد «موستار» با توافق مسلمانان و کروات‌ها در خصوص تشکیل دولت محلی امضا شد. این توافق‌نامه برای پایان دادن به بحران‌ها در شهر موستار میان کروات‌ها و مسلمانان و اتحادیه اروپا به امضا رسید. طبق قرارداد موستار نمایندگان اتحادیه اروپا شش ماه پس از امضای این قرارداد در شهر موستار حضور یافتند و به‌طور رسمی اداره آن را به‌عهده گرفتند. در این توافق‌نامه هم‌چنین مسایلی چون تاسیس اداره شهرداری موثر با فرستاده ویژه اتحادیه اروپا، تشکیل گردهمایی شورای شهرداری در ماه آگوست، انتخاب شهردار و معاون آن و کروات بودن شهردار قید شده بود.
  • 1641 میلادی – درگذشت «آنتونی فان دیک» نقاش بلژیکی. فان دیک مدتی در ایتالیا زندگی کرد و از آثار نقاشان ونیزی بهره برد. دوره ایتالیایى کار فان‏دیک با چهره‌نگاری و نقاشی موضوعات مذهبی، به شیوه‏ای شخصی، براساس دست‏آوردهای استادان ونیزی مشخص می‏شود. وی سالیانی نیز در انگلستان حضور یافت و به مقام نقاش دربار چارلز اول پادشاه انگلیس رسید. فان دیک در انگلستان شیوه‏ای در چهره‏نگاری و رسم پرتره یا صورت ابداع کرد که با سلیقه اشرافیت انگلیسی سازگار بود به‌طوری که پرتره‏های او از اشراف و بچه‏هایشان در میان زیباترین آثار فان دیک قرار دارند. فان دیک استانداردهای ویژه‏ای برای پرتره انگلیسی وضع کرد که از ویژگی‏های آن پوشاک فراوان بود. او یک سری گراور و نقاشی سیاه قلم از نویسندگان و هنرمندان روزگار خویش پدید آورد که در شمار شاه‏کارهای نقاشی قرار دارند.
  • 1941 میلادی – درگذشت «رابیندرانات تاگور» فیلسوف، نویسنده و شاعر هندی.
  • 1371 خورشیدی – درگذشت «فریدون فرخزاد»، خواننده، بازیگر و شاعر ایرانی. فریدون مدتی در دبستان رازی و بعد در دبیرستان دارالفنون درس خواند و سپس به آلمان رفت. در مونیخ، وین و برلین حقوق سیاسی خواند. تز خود را درباره تاثیر عقاید مارکس بر کلیسا و حکومت آلمان شرقی نوشت و با درجه (M.A) از دانشگاه مونیخ فارغ‌التحصیل شده بود. از آثار وی می‌توان به «در نهایت آغاز جمله‌ است عشق» و «من از مردن خسته‌ام» و مجموعه اشعار « فصلی دیگر» اشاره کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,