Saturday, 18 July 2015
17 September 2021

«مشروح گفت‌گوی احمدی‌نژاد با خبرنگار ان‌بی‌سی»

2009 September 20

عصر ایران

محمود احمدی نژاد، در گفت و گو با ان‌بی‌سی، به سوالات خبرنگار این شبکه امریکایی پاسخ داد که واحد مرکزی خبر صداو سیمای جمهوری اسلامی آن را منتشر کرده است

20090920-mosahebe-koocheh

ان‌بی‌سی : آقای رییس جمهور ما الان در لحظات خطیری هستیم. در لحظات خطیر تاریخی این‌که ممکن است ایران و امریکا یک گفتگوهایی را شروع کنند شما چه انتظاراتی از ایالات متحده در این لحظات خطیر تاریخی دارید؟

بسم الله الرحمن الرحیم. اللهم‌ عجل‌ لولیک‌ الفرج‌ والعافیه والنصر واجعلنا من‌ خیر اعوانه‌ و انصاره‌ والمستشهدین‌ بین یدیه

من ابتدا یک سلام گرم دارم به مردم امریکا و برای آن‌ها و همه ملت‌ها آرزوی سلامتی و سعادت دارم همان‌طور که اشاره کردید جهان در آستانه تحولات بزرگ است یک دوران به پایان رسیده و دوران جدیدی آغاز شده مناسباتی که بیش از 60 سال بر دنیا حاکم بودند این‌ها به پایان راه رسیدند و باید مناسبات جدیدی بر مبانی جدیدی بر پا شود تا جهان به سمت صلح و آرامش حرکت کند ما همیشه اهل گفتگو و منطق بودیم امروز هم همان است به نظر من برای ما اتفاق خاصی نمی‌افتد اما امیدوارم هر اتفاقی که می‌افتد به نفع ملت‌ها به نفع صلح و برادری و دوستی در جهان باشد.

ان.بی.سی : به نظر می رسد که شما معتقدید که پرزیدنت اوباما کسی هست که می توانید باهاش کار کنید و معامله کنید شما احساستون و نظرتون درباره رییس جمهور امریکا چیست؟

البته من واژه معامله را در مراودات بین المللی نمی‌پسندم ما فکر می‌کنیم باید همکاری و همراهی را به جای معامله بگذاریم صلح و امنیت و دوستی چیزی نیست که بدون همکاری صادقانه به وجود بیاید همه باید صادقانه همکاری کنند و همراهی کنند آقای اوباما با شعار تغییر وارد عرصه مدیریت شدند ما هم از این شعار استقبال کردیم مردم امریکا هم استقبال کردند ما فکر می‌کنیم هم دنیا و هم سیاست‌های آمریکا نیازمند تغییرات جدی و اساسی هستند و اعلام هم کردیم اگر تغییرات اساسی اتفاق بیفتد استقبال می‌کنیم و کمک می‌کنیم که این اتفاق بیفتد من فکر می‌کنم آقای اوباما کسی است که اگر اراده بکند که تغییراتی را ایجاد بکند گر چه با مشکلات سنگینی مواجه خواهد بود اما می‌تواند بخشی از آن چیزی را که اعلام کرده محقق بکند. توی این هشت نه ماهی که ایشان به عنوان رییس جمهور هستند ما شاهد تغییرات جزیی در ادبیات سیاسی هستیم و بعضی کارهای معمولی که در جای خودش مهم است اما کاری نیست که در مناسبات جهانی تاثیر تعیین کننده داشته باشد امیدواریم که ایشان به سمت تغییرات اساسی حرکت بکنند ما هم منتظریم.

ان‌بی‌سی : آقای اوباما می گویند که ما می خواهیم جهان را یک جهان امن تری ایجاد بکنیم و در این زمینه بعضی از کشورها دارند کمک می‌کنند آیا شما ممکن است نظرتان را تغییر بدهید و در مورد موضوعات هسته‌ای و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صحبت بکنید؟ اگر نمی‌خواهید در این مورد صحبت کنید که اعلام کردید چه چیزی را می‌خواهید در موردش صحبت بکنید چه چیزی را میخ‌واهید در موردش مذاکره بکنید که بتواند یک موضوع درجه اول برای جهان و برای امنیت جهان باشد؟

ما فکر می‌کنیم این‌که یک کشور یا دو کشور فکر کند که صاحب جهان هستند و آن‌ها هستند که تصمیمات مهم جهان را می‌گیرند و بقیه باید با آنها هم‌راهی بکنند این دورانش به پایان رسیده امنیت جهانی جز با مشارکت واقعی همگانی امکان پذیر نیست ما به شدت مخالف درگیری‌ها ، اشغالگری‌ها و توسعه سلاح‌های گوناگونیم فکر می‌کنیم همه کسانی که سلاح‌های اتمی و شیمیایی و بیولوژیک دارند این‌ها باید خلع سلاح بشوند هر کس که هست و آن‌هایی که تعدادبیشتری بمب دارند آن‌ها باید زودتر خلع سلاح بشوند البته مسایل اقتصادی هست مسایل سیاسی هست امروز دنیا با چالش‌های سنگین اقتصادی و فرهنگی مواجه است این‌ها فقط با همکاری و همراهی قابل حل است اما اگر یک دولتی خیال کند که او محور و او تصمیم میگ‌یرد و دیگران را با خود می‌سنجد این اشتباه است و این نتیجه نخواهد داد.

ان‌بی‌سی : شما در مورد این نیاز صحبت کردید که جهان باید خلع سلاح بشود و در عین حال ایران در آستانه رسیدن و دستیابی به سانتریفیوژهایی است که در راستای همان برنامه اتمی‌اش هست شما هم‌چنین زرادخانه‌های موشک‌های خود را افزایش دادید و یکی از نگرانی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که هنوز نتوانسته به برخی از برنامه‌های شما دست پیدا بکند و بفهمد که آیا ایران در صدد یافتن سلاح‌های هسته ای هست یا نیست و نتوانسته این مطالعات را انجام دهد.

ما فعالیت‌هایمان صلح آمیز است آژانس هم بارها این را تایید کرده و در چارچوب آژانس کارمان را ادامه می‌دهیم اما فکر می‌کنیم خطر کلاهک‌های اتمی است که در آمریکا و در انگلیس و در بعضی کشورها انبار شده و بعضی از دولت‌ها هم خیال می کنند که این‌ها منشاء اقتدار آن‌ها است و با اتکا به سلاح اتمی می‌خواهند بر دنیا حکم‌رانی کنند ما فکر می‌کنیم اگر عدالت باشد همه مسایل حل خواهد شد.

ان‌بی‌سی : آژانس می گوید که پاسخ به این سوال بسیار مهم است که آیا بتوانند تعیین بکنند ایران در واقع در راستای حرکت به سمت دستیابی به سمت سلاح هسته‌ای نیست اگر این یک نگرانی واقعی باید در رابطه با سلاح هسته‌ای ممکن است مصر و عربستان سعودی هم به دنبال این باشند که به سلاح هسته‌ای دست پیدا بکنند آیا شما فکر نمی‌کنید که یک مسابقه تسلیحاتی در این منطقه‌ای که دچار بی‌ثباتی است بتواند به زیان مردم ایران و به زیان جامعه جهانی باشد.

چه کسانی از صدام علیه ایران حمایت کردند چه کسانی امروز مردم فلسطین را می‌کشند چه کسانی قراردادهای ده‌ها میلیارد دلاری سلاح با بعضی از کشورهای منطقه می‌بندند ما فکر میک‌نیم مسابقه تسلیحاتی را همان دو سه کشوری که اسم بردم راه می‌اندازند برای پر کردن جیب سرمایه‌داران و این همان روش غلطی است که به نتیجه نخواهد رسید بالاخره معلوم است که بودجه نظامی آمریکا به تنهایی نزدیک به 200 برابر کل بودجه ایران است در حالی که جمعیت آمریکا 4 برابر جمعیت ایران است بودجه نظامی آمریکا 3 برابر کل بودجه نظامی روسیه ، چین ، ژاپن و ایران است یعنی همه این‌ها را با هم جمع بزنیم بودجه نظامی آمریکا سه برابر است خیلی روشن است که چه کسانی مسابقه تسلیحاتی راه می‌اندازند.

به نظرم باید همین فکرها عوض شود اگر دولت آمریکا هم می خواهد نقش جدیدی را ایفا کند و موثر باشد در دنیا باید نگاهش را عوض کند اول زرادخانه‌های اتمی آمریکا منهدم شود ، زراد‌خانه‌های انگلیس منهدم شود آن‌وقت هیچ کس در دنیا نسبت به صداقت دولت آمریکا تردید نخواهد کرد.

ان‌بی‌سی : سازمان ملل می گوید که شما می‌گویید ایران در حال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست حالا اگر شما این کار را انجام نمی‌دهید ولی دیگران فکر می‌کنند که دارید انجام می دهید و این‌که شما دارید امنیت جهان و امنیت کشورتان را به خطر می‌اندازید این یکی از سوال‌های مهم آژانس است که بداند که واقعا این کار دارد انجام می‌شود یا نه ؟

تا آن‌جایی که آژانس طبق مقررات و بدون تاثیر پذیری از فشارهای سیاسی عمل بکند ما با آژانس همراهی می کنیم اما هر نگاهی که تمایلات سیاسی بعضی از کشورها بخواهد جای مسایل حقوقی را بگیرد پاسخ ما خیلی روشن است فکر می‌کنم مسایل هسته‌ای ما روشن است و نیاز به توضیح ندارد.

ان‌بی‌سی : اگر اسراییل به ایران حمله کند و ایالات متحده بگوید که با این حمله موافق نبوده آیا شما باور می‌کنید که اسراییل سر خود و بنا به تصمیم خودش عمل کرده است.

امروز خیلی معلوم است که این رژیم غیر قانونی و آدم کش و کودک‌کش و زن و بچه‌کش تحت امر کسانی است که در مراکز اقتصادی و سیاسی اروپا و آمریکا نشسته‌اند از نگاه ما رژیم صهیونیستی فاقد موجودیت مستقل است اصل تاسیسش ادامه حیاتش و تمام جنایت‌هایی که می‌کند متکی به همان صاحبان سرمایه و کارخانجات اسلحه سازی در امریکا و اروپاست اما بعید می‌دانم که آدم بی‌عقلی چه در رژیم صهیونیستی یا در بین سرمایه داران پیدا شود که بخواهد چنین کار خطایی را مرتکب شود پاسخ ایران از قبل معلوم است و البته حتما نه تنها ملت ایران بلکه همه ملت‌ها دولت آمریکا را مسوول جنایات رژیم صهیونیستی می‌دانند همین الانش هم می‌دانند الان وقتی در غزه رژیم صهیونیستی جنایت می‌کنند ملت‌های دنیا دولت انگلیس و بعضی از سیاستمداران و سرمایه داران آمریکایی را مسوول این جنایت‌ها می‌دانند نه این افرادی را که مثل عناصر خیمه شب بازی در برابر صحنه فقط بازیگری می‌کنند.

ان‌بی‌سی : واکنش ایران به چنین حمله‌ای چه خواهد بود اگر اتفاق بیفتد؟

واکنش ما پشیمان کننده است.

ان‌بی‌سی : آیا شرایطی است که ایران بخواهد براساس آن برنامه سلاح‌های خودش را دنبال بکند؟

ما سلاح اتمی را متعلق به نسل قبل و عصر قبل می‌دانیم امروز آن چیزی که برای یک ملت قدرت می‌آورد قدرت فرهنگی و انسانی است نفوذ فرهنگی است منطق انسانی است اگر سلاح اتمی می‌توانست کمک بکند حتما دولت آقای بوش را در عراق و در افغانستان نجات می‌داد اگر سلاح اتمی می‌توانست از فروپاشی اتحاد شوروی جلوگیری می‌کرد و اگر سلاح اتمی می‌توانست از شکست رژیم صهیونیستی جلوگیری می‌کرد آن چیزی که امروز در دنیا حاکم است افکار عمومی است، اندیشه است، منطق و فرهنگ است .

ملت ما هیچ وقت نیاز به سلاح اتمی ندارد در جنگ عراق علیه ایران که دولت وقت آمریکا و جمعی از دولت‌های اروپایی از صدام حمایت می‌کردند؛ در آن زمان هم ملت ما نیاز به این سلاح‌ها نداشت و از خودش دفاع کرد.

ما نیازی به سلاح‌های اتمی نداریم ، ما بدون آن هم قادریم از خودمان دفاع کنیم .

ان‌بی‌سی : ببخشید آیا می‌توانم فرض بکنم که پاسخ به این سوال یک سناریویی است که ممکن است شما ایران را به سوی هسته‌ای شدن حرکت بدهید و پاسخ به این سوال را می‌خواستم بدانم منفی هست یا نیست.

اگر منظورتان برای مصارف صلح آمیز است این هیچ‌گاه در ایران تعطیل نخواهد شد اما اگر منظورتان سلاح است ما هیچ نیازی به سلاح نداریم و در برنامه‌های ما هم قرار ندارد.

ان‌بی‌سی : من در مورد غنی سازی اورانیوم صحبت می‌کنم آیا سناریویی هست که ایران بخواهد جریان را تغییر بدهد و در راستای ایجاد یک بمب هسته‌ای حرکت بکند و شما گفتید که نیازی به سلاح هسته‌ای ندارید و مخالف چنین ایده‌ای هستید سوال من این است که آیا سناریویی هست که ایران بخواهد در آن راستا حرکت کند یعنی شرایطی پیش بیاید که ایران بخواهد در آن راستا حرکت کند و شما پاسختان به این سوال منفی بود؟

ما هیچ نیازی نمی‌بینیم شرایط جهان هم به نفع اندیشه‌های ما در حال حرکت است ما فکر می‌کنیم آن کسانی که سلاح‌های اتمی انبار کردند به زودی باید هزینه‌های زیادی بپردازند تا از شر آن‌ها خلاص شوند.

ان‌بی‌سی : ممکن است مردم این نظر را داشته باشند که شما پاسخ منفی را ندادید و من می‌خواستم مطمین بشوم که پاسخ شما به این سوال منفی بوده؟

حالا شما هر جوری که دوست دارید می‌توانید برداشت کنید.

ان‌بی‌سی : الان ایران توانایی موشکی‌اش تا چه اندازه است و برد این توانایی موشکی‌اش تا کجاست.

بالاخره در حدی که بتوانیم از خودمان به طور کامل دفاع کنیم.

از هر نقطه‌ای که علیه ما شلیک شود در اطراف ما قادریم از خودمان دفاع کنیم ، انتظار ندارید که از مراکز موشکی ما بازدید بکنید.

ان‌بی‌سی : البته من خیلی دوست دارم که این اجازه را داشته باشم ، خیلی مایلم این فرصت را داشته باشم.

علاقه خوبی است امیدوارم در آینده قسمتتان شود .

ان‌بی‌سی : آیا موشک‌های شما به اروپا هم می‌رسد یا نه؟ چون گزارش‌هایی بوده که امریکا برنامه سپر موشکی خود را در لهستان و چک لغو می‌کند و می‌خواستم بدانم که آیا برنامه موشک‌های شما آن‌طور که تخمین زده می‌شد پیشرفت نداشته که بتواند به اروپا برسد واکنش شما نسبت به این خبر چیست که آمریکا این برنامه را لغو کرده است.

ما استقبال می‌کنیم یعنی این را یک نشانه‌ای از اراده برای تغییر می‌دانیم  اما اصولا ما از ناحیه اروپا هیچ خطری را احساس نمی‌کنیم ما فکر می کنیم اروپا باید در نهایت در کنار ایران و همراه ایران باشد این اتفاق خواهد افتاد بالاخره همه باید در دوستی و صلح با هم زندگی کنند.

ما آرزو داریم که همه موشک‌ها در جهان برچیده شود، همه سلاح‌ها برچیده شود و به جای آن مدرسه و درمانگاه و بیمارستان ساخته شود این آرزوی ما است.

ان‌بی‌سی : نظرتان درباره انتخابات ایران چیست؟

در ایران اظهار نظر آزاد است و هر کس می‌تواند نظر خود را داشته باشد .

سازوکارهای انتخاباتی در ایران مستحکم ترین سازوکار است و قانون حاکم است چارچوب‌های قانونی در ایران کاملا روشن است کسی هم اگر نظری داشته باشد در چارچوب قانون می‌تواند مطرح بکند ما مشکلی نمی‌بینیم.

معلوم است که افراد مختلف نظرات مختلف دارند، مردم هم تصمیم می‌گیرند من فکر می‌کنم جسارت پذیرفتن رای مردم مهم‌تر از جسارت شرکت در انتخابات است.

30 سال حکومت ایران همیشه حکومت قانونی و مشروع بوده است، قانون و نهادهای قانونی و رای مردم حاکم بوده‌اند.

ان‌بی‌سی : حوادث پس از انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟

من فکر می‌کنم رفتاری که دولت انگلیس و بخشی از دولت امریکا در مورد انتخابات ما انجام دادند خیلی کار زشتی بود خیلی کار بدی کردند آن‌ها فکر کردند با تبلیغات، با تحریک و با تشویق به اغتشاش می‌توانند به جمهوری اسلامی آسیب بزنند و آرزوهای خودشان را برآورده کنند خیلی اشتباه کردند قانون در کشور ما تکلیف را روشن کرده و مسوولیت‌ها معلوم است مامورین انتظامی در ایران بیشترین آسیب را متحمل شدند.

البته ما تصورمان این است که دولت‌های انگلیس و برخی دولتمردان امریکا که اشتباه کردند دخالت کردند و تحریک کردند، امروز می‌خواهند جبران کنند و امیدواریم جبران کنند.

انتخابات در ایران پایان یافته است همیشه همین طور بوده است ملت ما یکپارچه است هم 40 میلیون رای دهنده و هم 70 میلیون مردم.

با تبلیغاتی هم که می‌شود در صفوف ملت ما شکافی اتفاق نمی افتد .

یک نکته مهم‌تر را به شما بگویم واقعا آن دوره‌ای که یک دولت‌هایی مثل انگلیس و یا بعضی از سیاست‌مداران امریکایی خیال کنند با بازی‌های رسانه‌ای می‌توانند افکار عمومی جهان را شکل بدهند و یا خودشان را جای مردم دنیا بگذارند، آن دوران گذشته و به پایان رسیده است.

رفتار بعضی از رسانه‌های امریکایی و انگلیسی خیلی بد بود ملت ما خودش بلد است خود را اداره کند نیاز به قیم هم ندارد نیاز به این که کسی برایش دل بسوزاند ندارد.

ان‌بی‌سی : در صحبت‌های خود دعا کردید که خداوند ظهور حضرت امام زمان (عج) را تعجیل بکند ، ارتباط شما همان طور که قبلا گفتید با امام زمان (عج) چیست؟ چه ارتباطی دارید؟

بله من برای ظهور امام زمان (عج) دعا کردم برای اینکه امام زمان (عج) سمبل برپایی عدالت و محبت است.

او که بیاید تمام مشکلات حل خواهد شد. دعا برای امام زمان (عج) در واقع آرزوی برپایی صلح و برادری در تمام جهان است و یک تعهد و تلاش برای تحقق صلح و برادری. همه می‌توانند با امام زمان ارتباط داشته باشند همان طور که مسیحیان با حضرت مسیح ارتباط دارند با حضرت مسیح صحبت می‌کنند و مطمین هستند که او می‌شنود و پاسخ می‌دهد بنابراین این منحصر به من نیست وهر کسی می‌تواند گفت‌گو کند.

ان‌بی‌سی : شما در صحبت‌هایتان گفتید که ممکن است وقتی ایشان ظهور بکند نبرد نهایی بین خیر و شر انجام شود.

من چنین حرفی نزدم ، او برای صلح می‌‌آید ، این حرف‌هایی که می زنند نبرد اتفاق می‌افتد نبردهای گسترده ؛ این حرف‌های صهیونیست‌هاست.

امام مهدی (عج) با علم و اندیشه و فرهنگ می‌آید او می‌آید که جنگ و کینه نباشد، درگیری نباشد، همه را دعوت به برادری می کند البته با حضرت مسیح، با هم خواهند آمد و به اتفاق هم دنیا را پر از صلح خواهند کرد.

این داستان‌هایی که ساخته‌اند و در دنیا منتشر کرده‌اند که جنگ‌های گسترده اتفاق می افتد دروغ است.

ان‌بی‌سی : عده‌ای می خواهند بدانند آیا شما اجازه می‌دهید که علیه شما اپوزیسیونی وجود داشته باشد و رهبری اپوزیسیون بتواند صحبت کند.

این‌جا که مخالفت بسیار علنی و گسترده است، آزادترین نوع بیان در ایران است .

البته همه باید قانون را رعایت کنند بسیاری از افراد در اینجا مرزهای قانونی هم را پشت سر می گذارند حداقل علیه من هر چیزی که می‌خواهند می‌گویند احساس نگرانی هم ندارند اما واقعا دولت امریکا اجازه می‌دهد یک اپوزیسیونی باشد که بخواهد اساس حکومت امریکا را براندازی کند؟ همه باید تابع قانون باشند.

مشی من خیلی باز است مخالفین من به راحتی و بدون نگرانی حرف‌هایشان را می‌زنند می‌توانید نگاهی به مطبوعات بیندازید ما از این بابت نگرانی نداریم.

ان‌بی‌سی : پدر و مادر سه نفر از کوهنوردان امریکایی که تحت بازداشت و توقیف هستند از دولت ایران تقاضا می کنند که با رحم بیشتری نسبت به این موضوع برخورد بکند آیا شما می‌خواهید و این قصد را دارید که این افراد را به عنوان یک ژست انسان دوستانه در هواپیمای خودتان به امریکا بیاورید.

ما از این‌که این‌ها دستگیر شدند خوشحال نیستیم اما این‌ها به حریم مرزی ما تجاوز کردند قانون را زیر پا گذاشتند و طبق قوانین باید مجازات شوند اما از شما سوال می‌کنم 5 نفر از دیپلمات‌های ما 2 سال در اسارت نیروهای امریکایی بودند هیچ تخلفی از قانون نداشتند در اربیل عراق مشغول کار دیپلماتیک خودشان بودند نیروهای امریکایی که در عراق بودند بدون هیچ سندی این‌ها را دستگیر کردند و 2 سال در زندان نگه داشتند همین الان ایرانی‌هایی در آمریکا هستند که بدون هیچ سندی دستگیر شدند فقط به خاطر مواضع سیاسی بعضی از دولت‌مردان و سیاست‌مدارن امریکایی.

این‌ها هم خانواده دارند این‌ها هم مادر و همسر دارند، این‌ها هم انسان هستند، ما فکر می‌کنیم که عادلانه این است که همه این‌ها را با هم ببینیم، ما خوشحال نیستیم که افرادی در اسارت هستند ولی بالاخره قانون است آیا دولت امریکا از این کار غلطی که در عراق کرد با ژست انسان دوستانه عذرخواهی کرد.

من چیزی نشنیدم یا ایرانی‌هایی که بدون جهت در امریکا در زندان هستند، دولت امریکا آنها را با یک ژست انسان دوستانه آزاد می‌کند ، البته ما با یک شرایط برابر حاضریم کارهایی را انجام دهیم.

من با خانواده امریکایی‌هایی که اینجا در زندان هستند ابراز همدردی می‌کنم آن‌ها هم باید بدانند که این‌ها قانون را زیر پا گذاشتند به طور غیرقانونی وارد مرز شدند و در قوانین ما مجازات این افراد کاملا شفاف است با این حال من تلاش خودم را خواهم کرد که هم ایرانی‌هایی که در امریکا هستند آزاد شوند و هم امریکایی‌هایی که در ایران هستند، امیدوارم هر چه زودتر اتفاق بیفتد.

ان‌بی‌سی : چه پیامی می توانید برای پرزیدنت اوباما داشته باشید.

ما حرف‌هایمان را زده‌ایم ما فکر می‌کنیم باید دنیا را با روش‌های جدید اداره کرد ما امیدواریم که تغییرات واقعی اتفاق بیفتد آماده‌ایم کمک هم بکنیم بالاخره سیاستی که موجب می‌شود یک ارتشی از 12 هزار کیلومتر دورتر بیاید در منطقه ما غرب و شرق ما را اشغال بکند آدم‌ها کشته شود امیدواریم این سیاست‌ها به طور اصولی تغییر کند من امروز گزارشی را می‌خواندم که در دوران اشغال عراق بیش از 650 هزار نفر کشته و زخمی و نزدیک 4 و نیم میلیون نفر آواره شدند این نشان می دهد سیاست نظامی گری دولت های آمریکا شکست خورده است. البته ما می دانیم صهیونیست‌هایی که در آمریکا هستند نمی‌خواهند شرایط عوض شود سود آنها در جنگ است سود آنها در درگیری است آنها البته سنگ اندازی می‌کنند و فشار می‌آورند که تغییراتی اتفاق نیفتد اما اگر آقای اوباما تصمیم قطعی داشته باشند که تغییرات اساسی بدهند ما کمکشان خواهیم کرد و امید داریم که موفق شوند.

ان‌بی‌سی : هفته دیگر شما در مجمع عمومی سازمان ملل با جهان صحبت خواهید کرد و تظاهرات گسترده‌ای هم علیه شما سازمان‌دهی شده است. پیام شما به این تظاهر کنندگان چه خواهد شد و پیام شما به جهان چه خواهد بود وقتی که دارید هفته دیگر با آنها صحبت می‌کنید.

حالا هفته آینده منتظر باشید و مطالب را خواهید شنید پیام ما پیام انسانی است ما آن‌ها را هم دعوت می‌کنیم به منطق و عدالت البته هم آن‌ها می‌دانند و هم ملت ما می‌دانند و همه ملت‌ها می‌دانند اقدامات سیاسی محدودی که تحت هدایت سرویس‌های سیاسی انگلیس و آمریکا اتفاق می‌افتد این‌ها تاثیری در مناسبات جهان ندارد البته ما هر کس اظهار نظر کند به اظهار نظرها احترام می‌گذاریم و به منطق و عدالت و به دوستی و احترام به مردم دعوت می‌کنیم.

ما باید به اندیشه مردم احترام بگذاریم کسی نباید تلاش کند نظرش را تحمیل کند همه نظراتشان را مطرح می‌کنند که باید منطقی باشد ملت‌ها هم انتخاب می‌کنند باید این حق را به ملت‌ها بدهیم که خودشان انتخاب کنند. ان شاءالله موفق باشید.

ان‌بی‌سی : تشکر می‌کنم آقای رییس جمهور از اینکه با ما صحبت کردید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|