Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
مجله‌ی اقتصادی -اخبار و گزارش اقتصادی ایران

«کمبود بنزین جایگاه‌ها را به تعطیلی کشاند»

2010 August 08

ریحانه/  پاریس/ رادیو کوچه

کمبود بنزین جایگاهها را به تعطیلی کشاند،

ترکیه با نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه ژوئن 138 هزار تن بنزین به ایران صادر کرد که این رقم بیش‌تر از ماه قبل از آن بوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما افزایش واردات بنزین ایران از ترکیه در حالی مطرح می‌شود که بر اساس محاسبات صورت گرفته ایران هر لیتر بنزین را 129 تومان گران‌تر می‌خرد.

طی ماه ژوئن 138 هزار تن بنزین از ترکیه به ایران صادرشده و ایران در برابر این حجم واردات 121.8 میلیون دلار پرداخت کرده است که به ازای هر تن 878 دلار می‌شود.

به این تریتب ایران هر تن بنزین ترکیه را 174 هزار و 279 تومان بیش از رقم جهانی خریداری می‌کند.

طی ماه ژوئن میانگین قیمت هر لیتر بنزین 520 تومان بوده در حالی‌که ایران بنابر اطلاعات رویترز هر لیتر بنزین از ترکیه را 649 تومان وارد کرده است. براساس این گزارش هر تن بنزین معادل 1351 لیتر است که در این صورت هر لیتر بنزین از ترکیه حدود 649 تومان یعنی بیش از قیمت جهانی آن است.

افزایش واردات بنزین با قیمت بالاتر در حالی صورت گرفته که در حال حاضر شماری از گزارش‌ها درباره ایران حکایت از آن دارد که کمبود «بنزین» در برخی مناطق کشور مردم را با دشواری رو‌به‌رو ساخته است. به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان»، صف‌های طولانی در جایگاه‌های بنزین «یاسوج» و نرسیدن تانکرهای سوخت‌رسان به شماری زیادی از جایگاه‌های استان «کهکیویه» و «بویراحمدی» و بعضی دیگر از شهرستان‌های استان فارس از جمله «نورآباد ممسنی» این جایگاه‌ها را با تعطیلی رو‌به‌رو کرده است.

این خبرگزاری حکومتی ایران هم‌چنان گزارش داده است که یکی ازجایگاه داران بنزین در شیراز در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است که از روز پنج‌شنبه هفتم مرداد ماه به اکثر جایگاه‌های شیراز اعلام شده که جایگاه‌های عرضه سوخت از هفته آینده در این استان چند روزی را به دلیل  اتمام سوخت مخزن در تعطیلی به سر خواهند برد.

ایران از حمله ناموفق دزدان دریایی به یک نفت‌کش خود خبر داد

ایران می‌گوید یک کشتی شرکت ملی «نفت‌کش» روز پنج‌شنبه در حال بازگشت از بندر سوخنا در کشور مصر، در تنگه باب‌المندب در دریای سرخ مورد حمله ناموفق دزدان دریایی قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر از قول مدیرعامل شرکت «نفت‌کش» می‌گوید که خدمه این کشتی ایرانی پس از دو ساعت تعقیب و گریز با دزدان دریایی همگی سالم‌اند.

این نفت‌کش ایرانی با عنوان «دیلم» پس از تخلیه نفت خام خود در بندر سوخنای مصر و در مسیر بازگشت مورد حمله دو قایق تندرو قرار گرفته است.

اوایل فروردین‌ماه سال جاری نیز خبرگزاری‌های ایران از قول رییس واردات میوه تازه و اتحادیه صادرکنندگان اعلام کردند که دزدان دریایی سومالیایی یک کشتی ایرانی حامل چهار میلیون دلار پرتقال مصری را در سواحل یمن ربوده‌اند.

در تیرماه گذشته نیز یک نفت‌کش ایرانی دیگر به نام «سوسنگرد» در راه اسپانیا مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفت. به گفته خبرگزاری مهر، این حمله نیز ناموفق بوده است.

پیشنهاد ایران برای تشکیل مجمع صادرکنندگان محصولات پتروشیمی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی، برنامه تشکیل مجمع کشورهای صادر‌کننده محصولات پتروشیمی را طراحی و به عنوان یک پیشنهاد به دفتر آیت‌اله خامنه‌ای ارایه کرده است.

«عبدالحسین بیات»‌، معاون وزیر نفت با اعلام این خبر گفت: «کشورهای روسیه، ترکیه، عربستان،‌ قطر، و امارات در اولویت عضویت این مجمع قرار دارند.»

این پیشنهاد در حالی از سوی ایران مطرح می‌شود که پیش از این نیز ایران پیشنهاد تشکیل مجمع صادرکنندگان گاز را پیشنهاد کرده بود اما در نهایت پس از تشکیل اپک گازی ایران در مقش یک پیشنهاد دهنده تنها به عنوان یک عضو عادی در این مجمع حضور دارد.

کارخانه‌ها به علت بدهی تعطیل نمی‌شوند

معاون پارلمانی وزیر صنایع از اجرای طرح صیانت در صنعت خبر داد و افزود: «باید این طرح در سطح وسیع انجام شود. زیرا اصلن درست نیست که یک کارخانه به خاطر بدهی تعطیل شود‌.»

ایرج ندیمی ادامه داد: «با اجرای این طرح از توقف فعالیت کارخانه جلوگیری شده و کارخانه با فعالیت بدهی خود را تسویه خواهد کرد.»

پول کشاورزان را پرداخت کنید

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از  عدم پرداخت پول کشاورزان انتقاد کرد.

«مجید نصیرپور» با انتقاد از بی‌تجربگی وزیر بازرگانی اظهار داشت: «بار کوتاهی وزیر بازرگانی به دوش مردم افتاده است و با وجود آن‌که در فصل برداشت گندم قرار داریم و موضوع خرید گندم در دستور کار سازمان غله قرار دارد، اما معاون بازرگانی وزیر بازرگانی از پرداخت پول کشاورزان خودداری می‌کند.»

به گفته وی، در حال حاضر کشاورزان آذربایجان شرقی محصولات خود را به سیلوها تحویل داده‌اند، اما عدم پرداخت پول کشاورزان موجب نارضایتی مردم شده است و با ادامه این روند کشاورزان دچار مشکل خواهند شد که درنهایت لب به اعتراض خواهند گشود.

وی با بیان این‌که بیش از 15 روز از عدم پرداخت پول کشاورزان می‌گذرد، یادآور شد: «وزارت بازرگانی باید هم‌زمان با تحویل گندم پول کشاورزان را به صورت نقد تحویل دهد اما در حال حاضر برای این عدم پرداخت هیچ توجیهی ندارد.»

واردات به ایران از مرز 18 میلیارد دلار گذشت

مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران گفت: «در چهار ماهه نخست امسال 18 میلیارد دلار کالا وارد کشور شد.»

ناصر ابراهیمی افزود: «سال گذشته حدود 60 میلیارد دلار واردات داشتیم که 25 درصد این کالاها برای مصرف مستقیم مردم بود.»

مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران تصریح کرد: «کالاهای اساسی مانند گندم جزو این دسته از کالاها نیستند و اگر این کالاها را نیز وارد کنیم، حجم واردات بیش از این رقم خواهد بود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,