Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
میکروفن

«خشم‌ات رو بخورم الهی»

2010 August 07

شکوفه / دفتر ترکیه/ رادیو کوچه

shokufeh@koochemail.com

گاهی اوقات در زندگی روز‌مره و در برخورد با آدم‌های دور و برمان، حساس می‌شویم. شاید تنها زندگی کردن این مشکلات را ندارد چود دیگر کسی نیست که از دستش عصبانی بشویم یا سرش داد بکشیم. اما به هر حال زندگی کردن در بین اجتماعی از مردمان با فرهنگ‌های متفاوت گاهی باعث شادی و گاهی موجب عصبانیت می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این عصبانیت تنها در محیط بیرون از خانه نیست. جر و بحث‌هایی هم حتh ممکن است در بین اعضای یک خانواده اتفاق بیفتد. این‌ها را دیگر نمی‌توانیم تفاوت در فرهنگ بدانیم.  چون مسلمن، یک خواهر و برادر که سال‌ها با یک نوع تربیت بار آمده‌اند، دارای فرهنگ یک‌سانی هستند.

شاید خیلی از آدم‌های عصبانی؛ به خاطر نداشتن کنترل در زمان خشم، دوستانشان را از دست بدهند. آیا شما از این دسته هستید یا از آن‌هایی که همه دوست دارند در کنارتان شاد باشند و همیشه در کنارتان وقتشان را بگذرانند؟

این انتخاب صرفن یک انتخاب شخصی است که در هنگام بروز مشکلات، و گذشتن آن‌چه بر وفق مرادتان نیست، از کوره در بروید یا آرام بمانید.

گروه سلامت سیمرغ، سیمرغ دات کام، راه‌کار‌های زیر را برای کنترل خشم توصیه کرده است:

1 ورزش کنید.

فعالیت جسمی به شما کمک می‌کند که عصبانیت شما طول ‌مدت کوتاه‌تری داشته باشد. با افزایش توان جسمی قدرت غلبه شما بر عصبانیت بیش‌تر می‌شود.

2 شروع به نوشتن کنید.

کلماتی که موقع عصبانیت بیان می‌کنید را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید دیگر هنگام مشاجره و عصبانیت آن‌ها را تکرار نکنید.

3 یک لحظه تفکر کنید.

در مراحل شدید عصبانیت بهتر است از مواجهه با فردی که از دست او عصبانی هستید دور شوید و در مقابل او قرار نگیرید. به جای این چند لحظه به خود فرصت بدهید تا آرام شده و در مورد روش‌های ابراز عصبانیت کمی فکر کنید.

4 خشم‌تان را خالی نکنید.

این یک باور غلط اجتماعی است که می‌گویند بیرون ریختن غضب و خشم و عصبانیت همیشه بهترین راه احساس راحتی است. خالی کردن خود با فریاد و عصبانیت می‌تواند باعث بروز مشکلات بیش‌تر شود به جای این‌که آن‌ها را حل کند. این کار می‌تواند روابط بین افراد را بدتر کرده و شیوه خوبی برای الگو بودن برای کودکان نیست.

5 حرف بزنید به جای داد زدن.

در مورد چیزی که دارید می‌گویید کمی فکر کنید و صدای‌تان را بلند نکنید. در مورد چیزی که شما را عصبانی کرده با آرامی توضیح دهید. سعی کنید قبل از این‌که پاسخ بدهید به آن‌چه فرد مقابل‌تان هم می‌گوید گوش کنید.

6 تنوع را فراموش نکنید.

اگر می‌بینید که ترافیک و شلوغی خیابان‌ها شما را عصبانی می‌کند، از وسیله دیگری به غیر از اتومبیل خود برای رفت و آمد استفاده کنید یا اگر امکان دارد مکان شغل خود را نزدیک محل زندگی‌تان انتخاب کنید.

7 به فواید و مضرات عصبانیت فکر کنید.

بعد از این‌که عصبانیت‌تان فروکش کرد با خود فکر کنید این عصبانیت چه فوایدی برای من و فرد مقابل داشت؟ آسیب‌ها و اثرات منفی آن روی من و دیگری چه‌قدر بود؟ آیا مشکل را برطرف کرد؟

8 از مهارت حل مشکل استفاده کنید.

با خود فکر کنید و راه‌حل‌های دیگری را به غیر از عصبانیت برای حل مشکل پیدا کنید.

9 موقعیت را بپذیرید.

برخی چیزها را نمی‌توان تغییر داد. گاهی باید به جای عصبانی شدن وضعیت کنونی را پذیرفت و با آن سازگاری پیدا کرد. در این صورت لازم است شیوه‌های مقابله با مشکلات را یاد گرفته و یا آن‌ها سازگار شوید.

10 به سلامت خود بیندیشید.

عصبانیت موجب افزایش هورمون استرس و عصبانیت در بدن شما می‌شود که این خود موجب افزایش فشار خود شما می‌شود. پس بگذارید با آرامش مشکلات برطرف شود، چرا که عصبانیت‌های طولانی مدت و شدید سلامت قلب شما را هم به خطر می‌اندازد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,