Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
هم‌زمان با‌‌ یک‌صد و چهارمین سال‌گرد نهضت مشروطیت،

«‌آغاز به‌کار شبکه تلویزیونی «رسا» در ایران»

2010 August 08

خبر / رادیو کوچه

روز گذشته جمعه شبکه تلویزیونی مستقل «رسا» هم‌زمان با آغاز فعالیتش، با صدور بیانیه‌ای، منشور ۱۰ ماده‌ای چشم‌انداز این رسانه سبز را ترسیم کرد.

به نقل از سیمیل، این رسانه که در آدرس اینترنتی www.rasatv.net هم قابل دست‌رسی است، هم‌زمان با یک‌صد و چهارمین سال‌گرد نهضت مشروطیت در روز جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۸۹ آغاز به کار کرده است.

مسوولان این رسانه اعلام کرده‌اند که رسا «در نخستین دهه ماه مبارک رمضان به یاری خدا مهمان سفره افطار هم‌وطنان خواهد بود.»

در بیانیه این تلویزیون که در متن کامل آن در وب‌سایت کلمه منتشر شده، آمده که تلویزیون رسا، شبکه‌ای است که به زبان فارسی (و در صورت لزوم به زبان‌های دیگر) برای ایرانیان راه‌اندازی شده و به انعکاس و پخش اخبار، تحلیل، گزارش و برنامه‌های فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌پردازد.

در این بیانیه اعلام شده که رسا، موسسه‌ای است «غیرانتفاعی و مستقل از احزاب، سازمان‌ها و نهادهای سیاسی دولتی و غیردولتی که به دلیل خفقان موجود در کشور، خارج از ایران ثبت شده‌اند.»

در بخش دیگری این بیانیه افزوده شده که «منابع مالی این شبکه {رسا} تنها از طریق کمک‌های مردمی و تبلیغات خواهد بود و از هیچ دولت و یا سازمان دولتی خارجی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مطلقا کمکی دریافت نخواهد کرد.»

منشور رسانه سبز ایران – رسا:

در شرایطی که اقتدارگرایان حاکم بر ایران با در اختیارداشتن همه امکانات رسانه‌ای، ایجاد انحصار خبری و سو استفاده از صدا وسیما تلاش کرده‌اند کلیه مجاری اطلاع رسانی را به روی ملت ایران ببندند و جنبش سبز اعتراضی مردم را از پیگیری اهدافش باز دارند، بازکردن راه اطلاع رسانی آزاد به روی مردم ایران یکی از ضرورت‌های این مرحله از جنبش و به مثابه فریضه‌ای ملی به‌شمار می‌رود. از این‌رو به همت جمعی از هم‌راهان جنبش سبز مردم ایران شبکه ماهواره‌ای – اینترنتی به نام شبکه سبز ایران (رسا) تاسیس شده است.

ماهیت شبکه:

رسا شبکه‌ای است که به زبان فارسی (و در صورت لزوم به زبان‌های دیگر) برای ایرانیان راه اندازی شده و به انعکاس و پخش اخبار، تحلیل، گزارش و برنامه‌های فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌پردازد.

استقلال سیاسی و مالی شبکه:

رسا موسسه‌ای است غیر انتفاعی و مستقل از احزاب، سازمان‌ها و نهادهای سیاسی دولتی و غیر دولتی که به‌دلیل خفقان موجود در کشور، خارج از ایران ثبت شده و در چارچوب اصول مطرح شده دراین منشور فعالیت می‌کند. منابع مالی این شبکه تنها از طریق کمک‌های مردمی و تبلیغات خواهد بود و از هیچ دولت و یا سازمان دولتی خارجی به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم مطلقن کمکی دریافت نخواهد کرد.

اصول کلی و خط مشی دهگانه شبکه:

یک: کرامت انسانی، عدالت، آزادی و حقوق بشر

رعایت عدالت در تمامی ‌ابعاد آن، حفظ کرامت انسانها و پایبندی به موازین حقوق بشراز اصول بنیادین است. این شبکه مخالف هرگونه تبعیض جنسیتی، قومیتی، دینی، مذهبی‌ و نژادی است و برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران تلاش می‌کند. ایران متعلق به همه ایرانیان است و تمامی ‌افراد در برابر قانون برابر و از حقوق مساوی برخوردارند.

دو: اسلام رحمانی و اخلاق

رسا اسلام رحمانی را متضمن ارتقای اخلاق نزد حاکمان و شهروندان دانسته و خود را مروج اسلامی می‌داند که عدالت شاکله آن است، خردورزی را پاس می‌دارد، مقتضیات زمان و مکان را نیک می شناسد، با مردم‌سالاری و حقوق بشر منافاتی ندارد و مخالف هرگونه حقوق ویژه برای اشخاص و اقشار خاص در سطح جامعه و حاکمیت است. رسا حفظ موازین اخلاقی را در تمامی ‌فعالیت‌های خود الزامی می‌داند و رسیدن به اهداف خود را تنها از طرق مجاز اخلاقی‌ دنبال می کند.

سه: حق تعیین سرنوشت و مردم سالاری

رای و خواست مردم منشا مشروعیت قدرت سیاسی است و خداوند انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است و هیچ‌کس نمی‌تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد. رسا حق تعیین سرنوشت مردم به دست خویش را پی‌گیری می کند و حق انتخابات آزاد را که از خواست‌های اصیل جنبش سبز مردم ایران است از اولویت‌های خود دانسته و از آن دفاع می کند و مخالف محدود کردن انتخابات آزاد تحت عنوان نظارت استصوابی و عناوین دیگر است. رسا تکیه بر خرد جمعی را راه بهینه اداره جامعه می‌‌داند.

چهار: تمامیت ارضی و وحدت ملی

رسا بر پایه دفاع ازتمامیت ارضی و وحدت ملی ‌و ارتقای شان و جایگاه کشور در عرصه بین‌المللی عمل می‌کند و در عین دفاع از خواسته‌های بحق اقوام ایرانی با هرگونه جریان جدایی طلبی مخالف است.

پنج: استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز و مدنی

رسا با تکیه بر منشور جنبش سبز تنها راه عملی ‌و مطلوب تغییر وضع کشور و نیل به مردم سالاری و آزادی را روش‌های مسالمت آمیز و مدنی می‌داند.

شش: حاکمیت قانون

راه اداره، ترقی ‌و توسعه کشور حاکمیت قانون در تمامی‌ ابعاد و جوانب برای افراد، گروه‌ها و نهاد‌ها و حکومت است و این راهبردی اساسی‌ برای نیل به مردم سالاری حقیقی ‌و پایدار می‌باشد. رسا عدالت و آزادی را اصول جدایی‌ناپذیر از حاکمیت قانون دانسته و با هرگونه استفاده ابزاری از قانون مخالف است. قانون نباید وسیله اعمال سلیقه، خشونت‌ورزی و نقض حقوق بنیادین شهروندان گردد.

هفت: قرائت دموکراتیک از قانون اساسی و آرمان‌های انقلاب اسلامی

رسا اجرای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر پایه قرائت دموکراتیک و حقوق بشری در جهت احیای آرمانهای اصیل انقلاب یعنی استقلال، آزادی، عدالت و اسلام رحمانی و نیز توسعه را مبنای فعالیت خود شمرده، طرح بحث اصلاح قانون اساسی و ساختار سیاسی را در یک فرآیند مذاکره و گفت‌وگوی ملی با مشارکت همه اقشار اجتماعی وظیفه خود می‌داند.

هشت: جریان آزاد اخبار و اطلاعات

رسا به جریان آزاد اخبار واطلاعات باور دارد. آزادی بیان و رسانه‌ها اعم از صوتی، تصویری، مجازی و کاغذی حق شهروندان است. رسا شفافیت درعرصه اطلاع رسانی و رفتار حاکمیت در زمینه‌های مختلف را مطالبه ملی دانسته و تلاش می‌کند تا حاکمیت را در برابر تصمیمات و اعمال خود پاسخگو کند.

نه: پذیرش تنوع و تکثر آرای و مخالفت با انحصارطلبی

رسا مدافع تنوع و تکثر و تضارب آرا بوده و مخالف هرگونه انحصار طلبی است. رسا در حالی‌که سعی‌ می‌کند اخبار و دیدگاه‌های جنبش سبز مردم ایران را پوشش دهد، تلاش می‌کند که از دیدگاه‌ها و جریانهای فکری مختلف که معتقد به استفاده از روش‌های اخلاقی، مسالمت آمیز، مدنی و دمکراتیک برای ایجاد تغییرات در کشور هستند استفاده کند. رسا تنوع فرهنگی و قومیتی را نقطه‌ی قوت ملت بزرگ ایران تلقی می کند. احترام به حقوق رقبا و مخالفان و حق پاسخ‌گویی برای افراد از اصول اخلاقی و حرفه ای این رسانه می‌باشد. رسا دیدگاه افراد و گروه‌هایی‌که معتقد به مشی مسلحانه یا جدایی طلبانه هستند یا تغییرات را از راهی جز استقلال ایران دنبال می کنند ترویج نمی کند و از انعکاس دیدگاه های مبتنی بر ادبیات خشن و توهین‌آمیز خودداری می‌نماید.

ده: فرهنگ گفتگو

یکی ‌از اهداف رسا، گسترش فرهنگ گفتگو بین اقشار مختلف جامعه می‌‌باشد. گسترش گفتگو در حوزه عمومی ‌می تواند به ارتقای سطح آگاهی‌‌ عمومی و جریان آزاد اطلاعات کمک کند و همچنین زمینه لازم را جهت مشارکت موثر احزاب، تشکل‌ها و نهادهای مدنی و صنفی ، روشن‌فکران ، اقشار و فعالان سیاسی و اجتماعی و آحاد شهروندان فراهم آورد. رسا بر بازتاب مطالبات و نیازهای اقشار و صنوف کم درآمد مانند معلمان، کارگران و کشاورزان توجه ویژه خواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment


  1. sogand
    1

    salam be onvane yek dokhtare sabze irani az tasise shabakaton khaili khoshhal shodam.lotfan ferkanseton ro dar shabake haye bbc va voa elam konid. in shabake yani enekase sedaye har irani sabz.be omide paydaritan.