Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
هفدهم مرداد - هشتم آگوست

«تقویم تاریخ هفدهم مرداد»

2010 August 08

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1377 خورشیدی – پس از درگیرهای فراوانی که بین دولت افغانستان و گروه طالبان در مناطق گوناگون این کشور روی داد، سرانجام کابل پایتخت این کشور به تصرف طالبان درآمد. از این‏رو دفتر سفارت جمهوری اسلامی در کابل به مزارشریف منتقل شد و امور مربوط به سفارت در آن شهر ادامه یافت. با حمله نیروهای طالبان به سمت شمال افغانستان، شهر مزارشریف نیز به تصرف این گروه درآمد و آنان بدون توجه به مصونیت سیاسی و قوانین بین‌المللی، نه دیپلمات ایرانی و خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی را کشتند. به مناسبت کشته‌شدن «محمد صارمی» خبرنگار اعزامی خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان توسط گروه طالبان، روز هفدهم مرداد در ایران به‌عنوان روز خبرنگار نام‏گذاری شده است.
  • 1864 میلادی – تصویب تشکیلات «صلیب‌سرخ جهانی» و روز جهانی صلیب‌سرخ. صلیب‌سرخ عنوان سازمانی بین‏المللی است که برای تسکین آلام بشری و حفظ و پیشرفت بهداشت عمومی، بر طبق موافقت‌نامه ژنو و در نتیجه تلاش شخصی سوییسی به‌نام «هنری دونان» تشکیل یافت. هنری دونان، پیش از آن، خواستار تشکیل جمعیت‏های امدادی داوطلب برای تسکین آلام آسیب دیدگان از جنگ شد. او پیشنهاد کرد که خدمت به رنجوران و زخمی‏های نظامی، فعالیتی بی‏طرف محسوب شود. این خواسته با استقبال انجمن خیریه ژنو مواجه شد و سرانجام طی کنفرانسی بین‏المللی در ژنو، مقدمات تشکیل سازمان بین‏المللی صلیب سرخ جهانی، تصویب شد. از آن پس روز هشتم آگوست، با عنوان روز جهانی صلیب سرخ نام‏گذاری شده است.
  • 1937 میلادی – زادروز «داستین هافمن» بازیگر و کارگردان آمریکایی و برنده جایزه اسکار است که در لوس آنجلس به‌دنیا آمده است. داستین هافمن در اواخر دهه شصت میلادی وارد سینما شد.
  • 1955 میلادی –  از این روز کنفرانس ژنو برای تنظیم چگونگی استفاده مسالمت‌آمیز از نیروی اتم آغاز به‌کار کرد.
  • 1359 خورشیدی – «آرمان هوسپیان» بازیگر سینما و کارگردان ایرانی درگذشت. آرمان در دوران مدرسه در نمایش‌های دانش‌آموزی بازی می‌کرد. با نمایش ناموس به‌طور جدی به بازیگری پرداخت و پس از نقل مکان به تهران در این مسیر را در باشگاه آرارات در کنار ژوزف واعظیان، ساموئل خاچیکیان و آرامائیس آقامالیان دنبال کرد. نخستین نقش سینمایی‌اش را در اولین فیلم خاچیکیان به‌نام «بازگشت» بازی کرد و سپس در بسیاری از فیلم‌های خاچیکیان هم چون دختری از شیراز، چهارراه حوادث، خون و شرف، طوفان در شهر ما،فریاد نیمه شب و دلهره حضور یافت. وی در این روز در بارسلون درگذشت.
  • 1988 میلادی – نیروهای دولت مسکو پس از 9 سال استقرار در افغانستان، به تصمیم گورباچف از این روز تخلیه آن کشور را آغاز کردند. 13 سال پس از خروج آنان، نخست نظامیان آمریکا و سپس اعضای پیمان  ناتو جایشان را گرفتند. ورود نظامیان شوروی به افغانستان که به خواست دولت وقت کابل صورت گرفته بود با اعتراض شدید آمریکا و غرب هم‌راه بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,