Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
به بهانه روز جهانی «صلیب سرخ»

«روزنگاشت / صلیب سلامتی و صلح»

2010 August 08

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

هشتم آگوست برابر است با روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که منشا نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر محسوب می‌شود سازمانی است بی‌طرف، بی‌غرض و مستقل که وظیفه‌ای بشردوستانه دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هدف کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هدایت و هماهنگ‌سازی فعالیت‌های امدادی نهضت در مواقع منازعات و حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و خشونت داخلی و یاری‌رسانی به آن‌ها و هم‌چنین تلاش می‌کند تا با ترویج و تقویت حقوق بین‌الملل بشردوستانه و اصول بشردوستانه جهانی، از بروز آلام انسانی جلوگیری کند.

درواقع با توجه به این‌که گفته می‌شود صلیب‌سرخ جهانی به‌عنوان یکی از سازمان‌هایی که فارغ از مسایل سیاسی حاکم بر کشورها و ملت‌ها عمل می‌کند بنابراین داوطلبان این سازمان می‌توانند در برقراری صلح و دوستی و دوری از منازعات، خشونت و اقدامات نافی حقوق بشر نقش موثری داشته باشند. کما این‌که به هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه در هر گوشه از جهان به‌خوبی توانسته‌اند اهداف به عضویت درآمدن در این مجموعه را به‌خوبی ایفا کرده و نقش‌آفرینان خوبی در عرصه‌های خطر باشند. جمعیت هلال‌احمر ایران هم هم‌چون جمعیت‌های صلیب سرخ در سطح جهان، همواره تلاش کرده است، تا فارغ از هرگونه اقدامات نژادپرستانه با انجام فعالیت‌های بشردوستانه بتواند نقشی در جهت حمایت از حقوق بشر ایفا کند.

هر ساله روز جهانی صلیب‌سرخ در کشورهای مختلف جهان به این امید که روزی صلح و آرامش در سرتاسر جهان حکم‌فرما باشد، گرامی داشته می‌شود.

در سال 1828 میلادی شخصی پا به این جهان گذاشت که در سن 34 سالگی با نوشتن کتابی توانست بنیانگذار مکتبی باشد که‌ بعدها نام صلیب‌سرخ را بر آن نهادند. آن شخص کسی نبود جز ژان‌ هانری ‌دونان.

همه چیز از یک جنگ آغاز شد. ده‌کده‌ای در شمال غربی Manuta واقع در شمال ایتالیا در سال 1859 شاهد صحنه خونینی بین‌ قوای اتریش و متحدان فرانسوی و ساردنی بود و جمعن حدود 50 هزار نفر در این جنگ جان خود را از دست دادند. دونان در سال 1862 براساس مشاهدات عینی خود از این جنگ کتاب خاطراتی را منتشر کرد و در پایان کتاب خواستار تشکیل جمعیت‌های امدادی داوطلب برای کمک به آسیب‌دیدگان این‌گونه حوادث شد.

یک سال بعد یعنی سال 1863 اولین تشکیلات پیشنهادی دونان در ژنو تشکیل شد که طی آن 16 کشور در ژنو طی کنفرانسی بین‌المللی اولین کمیته دایمی بین‌المللی برای کمک به مجروحان جنگی شکل گرفت که بعدها به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تغییر نام یافت. دونان سال 1895 به دنبال ورشکستگی دچار فقر و تهی‌دستی شد و سال 1910 از دنیا رفت، اما کمی پیش از مرگش به پاس تفکرات سازنده‌اش جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

این جمعیت در اکتبر سال 1983 به لیگ جمعیت‌‌های صلیب سرخ و هلال احمر و سپس این فدراسیون در نوامبر 1991 به فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر تغییر نام داد.

جمعیت‌های موسس شامل 5 کشور انگلستان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده آمریکا بودند. شمار جمعیت‌های موسس در سال 2008 به 178 جمعیت رسمی رسیده است.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر که هم‌اکنون بزرگ‌ترین سازمان بشر دوستانه جهان به‌شمار می‌رود همان‌طور که گفته شد اینک دارای 183 کشور عضو می‌باشد که شعبه مرکزی آن در «ژنو» قرار دارد، 16 دفتر منطقه‌ای و در مجموع 60 هیات نمایندگی کشوری از نقاط استراتژیک این فدراسیون محسوب می‌شود و هم‌اکنون 4 واحد پشتیبانی اصلی آن در ابوظبی، بوداپست، نایروبی و پاناما کلیه فعالیت‌های مرتبط با هلال‌احمر را در سراسر جهان حمایت می‌کنند.

اهداف این فدراسیون بین‌المللی که شامل برنامه‌های بلند مدت و هم‌چنین برنامه‌های ضربتی در مواقع بحرانی است شامل:

– برپایی پناهگاه‌های اضطراری جهت تغذیه و امدادرسانی

– ‌ کمپ‌های اضطراری برای تهیه آب آشامیدنی و سرویس‌های بهداشتی

– یافتن اعضای خانواده‌های مصیبت‌زده‌

–  آموزش وسیع کمک‌های اولیه ومراقبت‌های پزشکی در مواقع اضطراری

–  پیش‌گیری و ریشه‌کنی بیماری‌ها

–   پیش‌گیری از گسترش ایدز

–  تامین نیازهای خونی با جمع‌آوری و نگه‌داری خون در مواقع ضروری

–  ساماندهی و فعالیت‌های داوطلبی و … می‌شود.

باز هم این روز را تبریک عرض می‌نماییم پاس می‌داریم.

منبع

تبیان

گوگل

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,