Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
انتخاب هیات معرفی فیلم برگزیده ایرانی به اسکار

«درباره الی؛ نماینده سینمای ایران در اسکار»

2009 September 21

بی‌بی‌سی

هیات معرفی فیلم برگزیده ایرانی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی که جایزه‌اش به اسکار مشهور است، فیلم «در باره الی» را به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی کرد.

این هیات از میان چهار فیلم پیشنهادی، فیلم «در باره الی» را به عنوان نماینده سینمای ایران برای شرکت در بخش بهترین فیلم زبان خارجی در مراسم جوایز اسکار معرفی کرد.

پیش از این هیات معرفی فیلم برگزیده ایرانی به اسکار، چهار فیلم «بی پولی» ساخته حمید نعمت‌الله،«بیست»ساخته عبدالرضا کاهانی، «تردید» ساخته واروژ کریم مسیحی و «درباره الی» ساخته اصغر فرهادی را از میان یازده فیلم انتخاب کرده بود.

هیات معرفی فیلم به اسکار، اعلام کرده که «با توجه به شایستگی‌های فیلم آخر فرهادی به لحاظ ساختار، مضمون و تکنیک و هم‌چینن موفقیت آن در سطوح بین ملی و بین المللی و امکان پخش مناسب در آمریکای شمالی «در باره الی» را به اتفاق آرا برای رقابت در بخش اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان انتخاب کرده است»

اعضای این هیات را کمال تبریزی، ایرج تقی‌پور، محمد داودی، مرتضی رزاق کریمی، جمال ساداتیان، کیانوش عیاری، علی معلم و امیر اسفندیاری تشکیل می‌دهند.

فیلم «در باره الی» سال گذشته بعد از حضور گلیشفته فراهانی، بازیگر این فیلم در فیلمی هالیوودی جنجال برانگیز شد به طوری که پای برخی مقامات دولتی برای شرکت این فیلم در جشنواره فجر به میان آمد و سرانجام این فیلم در جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد و جوایزی نیز گرفت.

20090815_cul_eli1

در فیلم «در باره الی» علاوه بر خانم فراهانی، ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مریلا زارعی، رعنا آزادی ور، احمدی مهرانفر، صابر ابر و مانی حقیقی بازی می کنند و موضوع آن سفر گروهی از دوستان به شمال است.

در جمع این گروه یک نفر بعد از سال‌ها اقامت در آلمان به ایران بازگشته و بعد از جدایی از همسر آلمانی‌اش می‌خواهد با زنی ایرانی ازدواج کند. دوستان قدیمی این فرد سفری به شمال انجام می‌دهند و در این سفر از دختری به نام الی نیز دعوت می‌کنند تا در این سفر هم‌راه آن‌ها باشد، در دومین روز سفر، الی ناگهان ناپدید می‌شود و ماجرا برای یافتن وی ادامه می یابد.

فیلم در باره الی، چهارمین فیلم اصغر فرهادی است. فرهادی پیش از این فیلمهای «رقص در غبار»، «شهر زیبا» و «چهارشنبه سوری» را کارگردانی کرده است.

این فیلم در جشنواره متعددی شرکت داشته و جایزه خرس طلایی بهترین کارگردانی جشنواره برلین و جایزه فیلم برگزیده جشنواره ترایبکا را از آن خود کرده است.

سال گذشته فیلم «آواز گنجشک ها» ساخته مجید مجیدی به آکادمی معرفی شد. تاکنون چهار فیلم از این کارگردان نماینده سینمای ایران برای حضور در جوایز اسکار بوده اند.

ایران از سال ۱۳۷۳ تقریبا به طور مرتب نماینده‌ای به اسکار معرفی کرده است. اما در این مدت فقط فیلم «بچه های آسمان» ساخته مجید مجیدی توانست به جمع پنج فیلم نامزد دریافت اسکار این بخش راه پیدا کند.

«زیر درختان زیتون»(عباس کیارستمی)، «بادکنک سفید» (جعفر پناهی)، «گبه» (محسن مخملباف)، «رنگ خدا» (مجید مجیدی)، «زمانی برای مستی اسب‌ها» (بهمن قبادی)، «باران»(مجید مجیدی)، «من ترانه ۱۵ سال دارم» (رسول صدرعاملی)، «نفس عمیق» (پرویز شهبازی‏)، «لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند» (بهمن قبادی)، «میم، مثل مادر» (رسول ملاقلی پور)، «خیلی دور خیلی نزدیک» (رضا میرکریمی) و «کافه ترانزیت» از کامبوزیا پرتوی از جمله فیلم‌هایی هستند که در سال‌های گذشته به اسکار معرفی شده‌اند.

مهلت ارسال فیلم برای حضور در بخش اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی اول اکتبر به پایان می‌رسد و هشتاد و دومین دوره اسکار در ماه مارس سال آینده میلادی برگزار می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|