Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
به بهانه سال‌روز درگذشت «امین‌اله آندره حسین»

«روزنگاشت/ عاشق وطن از دور»

2010 August 09

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هجدهم مرداد برابر با سال‌روز درگذشت «امین‌اله آندره حسین»  آهنگ‌ساز ایرانی‌تبار ساکن فرانسه او زاده سال 1285 خورشیدی بود و در سال 1362 در «پاریس» درگذشت شاید بتوان او را نخستین آهنگ‌ساز پیش‌روی ایران دانست که آثارش در ارکسترهای بین‌المللی قرار گرفته و به اجرا در آمده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«امین‌اله آندره حسین» در سی‌ام خرداد سال 1285 در «سمرقند» زاده شد، او فرزند یک خانواده بازرگان ایرانی بود که به علت شرایط نابسامان سیاسی و اجتماعی آن زمان ایران، به شهر «سمرقند» که یکی از شهرهای «ازبکستان» بود، کوچ کرده بودند.

نخستین کسی که گوش امین‌اله را با صفحه‌های گرامافون، از استادان آواز و تار ایرانی، به موسیقی سپرد مادرش بود.

به زودی خانواده به مسکو کوچ کرد تا امکان تحصیل منظم امین‌اله فراهم شود. همان‌جا بود که در سال ۱۹۱۷ انقلاب «بلشویکی» روی داد و پدر ناگزیر او را برای ادامه تحصیل به آلمان فرستاد، تا پس از پایان دبیرستان علاقه پدر را به داشتن فرزندی پزشک تامین کند.

اما سرنوشت موسیقی‌دوست جوان را از آلمان به فرانسه رهنمون داد، تا نخستین ایرانی یا ایرانی‌تباری شود که به «کنسرواتوار پاریس» قدم می‌گذارد. به زودی رشته پزشکی را رها کرد و بر خلاف میل پدر، از محضر استادان کنسرواتوار «اشتوتگارت»، «آرتور اشنابل» در آهنگ‌سازی بهره برد او در واقع نخستین ایرانی است که از این کنسرواتوار در رشته آهنگ‌سازی فارغ التحصیل شده است.

اما به نظر می‌رسد که پدرش کمک‌های مالی را بعد از این جریان قطع کرده، چرا که پس از آن امین‌اله همیشه با تهیدستی مواجه بود.

او در فرانسه با «آنا مینوسکایا» بازیگری یهودی روس‌تبار ازدواج کرد. «روبر حسین»، کارگردان معروف فرانسوی ثمره ازدواج آن‌هاست.

بعدها در سال‌های دهه ۱۹۷۰ از کمک‌های مالی «شهبانو فرح پهلوی» هم بهره‌مند شد و توانست با فراغتی بیش‌تر به خلق آثارش بپردازد.

موسیقی آندره حسین آکنده ‌است از نغمه‌های ایرانی، تار را در حد استادی می‌نواخت. فارسی را به شیرینی صحبت می‌کرد و به خوبی می‌نوشت. بهترین آثار او که اکثرشان برنامه‌ای هستند، یا تم ایرانی دارند، یا داستان ایرانی، یا هر دو.

دو سمفونی او به نام، «آریا و پرسپولیس»، از کوچ آریایی‌ها به سرزمین پارس و بعد شکوه و عظمت هخامنشیان حکایت دارد آثار او به نام‌های «مینیاتورهای ایرانی» و «شهرزاد» که بعد با هم موسیقی باله شهرزاد را تشکیل دادند، در سال 1355 تصنیف شد.

و او برای اجرای همین باله بر صحنه تالار «رودکی» در پاییز 1357 خورشیدی برای اولین و آخرین بار به ایران سفر کرد.

تصنیفات امین‌اله حسین برای دیگر سازها غیر از تار منحصر است، به آثاری برای پیانو که ساز اصلی او محسوب می‌شد. قطعاتی کوتاه برای پیانو سلو بر اساس رباعی‌های خیام و سه کنسرتو برای پیانو و ارکستر آثار او در این زمینه هستند.

از مهم‌ترین آثار او میتوان به «سمفونی پرسپولیس»، «سمفونی آریا»، «کنسرتوهای پیانو»، «مینیاتورهای ایرانی»، «تو را دوست دارم وطنم» و «ستایش عمر خیام » اشاره کرد.

و در نهایت امین آله حسین در هجدهم مرداد سال 1362 در پاریس درگذشت.

منیع‌ها:

ویکی پدیا

‌بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. هومن خمعتبری
    1

    ممنون از یادنگار این مرد بزرگ.ای کاش در بین متن خواننده شده از موسیقی و قطعات خود حسین استفاده میکردید.پیدا کردن قطعات ایشون در اینرنت سخت نیست بعلاوه اینکه یکی ار همکاران شما در رادیو کوچه ، آفای اردوان طاهری ، موزیسینی بسیار وارد و تحصیل کرده در این رشته هستند و مطمئنا میتوانستند شما رو در این کار راهنمایی کنند.