Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
هجدهم مرداد - نهم آگوست

«تقویم تاریخ هجدهم مرداد»

2010 August 09

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1298 خورشیدی – اولین سفر احمدشاه قاجار به اروپا. مسافرت شاهان به اروپا از زمان ناصرالدین شاه شروع شد. او و فرزندش مظفرالدین شاه هر کدام سه مسافرت پرهزینه و بی‏ثمر به اروپا داشتند ولی محمدعلی شاه به‌دلیل اوضاع بعد از انقلاب مشروطه و مدت کوتاه سلطنت، این فرصت را پیدا نکرد. احمد شاه، آخرین شاه قاجار، هم به‌دلیل سنتی که ایجاد شده بود و هم به‌دلیل جوانی، آرزوی رفتن به اروپا را داشت و شاید اقامت در آن‌جا را بر سلطنت پر ماجرایی که در ایران داشت ترجیح می‏داد. این مسافرت‏های چند ماهه در حالی صورت می‏گرفت که فقر و تبعیض در جامعه بی‌داد می‏کرد. در نهایت در جریان سفرهای بعدی احمدشاه، رضاخان توانست بر اوضاع تسلط یابد و شاه جوان را از کار برکنار کند.
  • 1363 خورشیدی – درگذشت مترجم و نویسنده ایرانی «ابوالقاسم پاینده». استاد ابوالقاسم نجف‏آبادی معروف به پاینده در سال 1292 در نجف‌آباد به‌دنیا آمد. ابتدا به تحصیل علوم قدیم روی آورد و در اصفهان به تکمیل آن پرداخت. دشواری معیشت او را ناگزیر به کار در چاپ‌خانه کرد و این شغل، نقشی بنیادی در گزینش راهی داشت که پس از آن، پاینده به آن روی آورد. پاینده در سال 1308 فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز و در 19 سالگی به تهران رفت و با روزنامه‏ها و مجلات گوناگون هم‌کاری کرد. وی در 1321 مجله صبا را بنیان نهاد و آن را تا 9 سال انتشار داد. ابوالقاسم پاینده نزدیک به چهل اثر از خود به جای نهاد که بزرگ‏ترین آن، ترجمه قرآن مجید است و با اصلاحاتی که پس از چاپ نخست آن انجام داد، آن را از ترجمه‏های موفق قرآن گردانید و به سبب آن در سال 1336 مورد تقدیر قرار گرفت. وی سرانجام در 18 مرداد 1363 در 71 سالگی درگذشت.
  • 1945 میلادی – پس از آن که در ششم آگوست اولین بمب هسته‏ای بر شهر هیروشیما فرو ریخت، در نهم آگوست نیز، دومین بمب هسته‏ای آمریکا، شهر ناکازاکی ژاپن را به کام مرگ و ویرانی کشاند. در این روز بر اثر بمباران هسته‏ای ناکازاکی در حدود هشتاد هزار نفر کشته و ده‏ها هزار نفر دیگر زخمی شدند. تلفات جانی این حادثه، تنها به آن روز بر مردم ژاپن محدود نمی‏شود. چرا که برخی از زخمی‏ها، سال‏ها پس از این حادثه جان باختند. علاوه بر آن، عوارض شدید روحی و پیامدهای زیست محیطی نیز در ادامه این بمباران، خسارت ژاپن را بیش‌تر کرد.
  • 1332 قمری – آغاز سلطنت رسمی«احمدشاه» آخرین پادشاه قاجار. پس از محمدعلی شاه قاجار، پسرش احمدشاه در دوازده سالگی به پادشاهی برگزیده شد. چون احمدشاه کودکی بیش نبود، کارها به دست هیت مدیره‏ای افتاد که زمام امور را تا تشکیل مجلس تازه، در کف خود گرفت. در این میان ابوالقاسم خان ملقب به ناصرالملک، نیابت سلطنت یافت و تا شعبان 1332 قمری در این مقام بود و از آن پس، چون احمدشاه به سن قانونی رسیده بود، به‌طور رسمی، پادشاه ایران شد.
  • 1173 میلادی – کار ساختن برج تاریخی «پیسا» در ایتالیا آغاز شد که نزدیک به دو قرن طول کشید تا تکمیل شود و یک هنر مهندسی ـ معماری به‌شمار می‌رود.
  • 1805 میلادی – اتریش، روسیه و انگلستان ضمن امضای پیمانی در سن پترزبورگ اتحادیه تازه‌ای بر ضد ناپلئون تشکیل دادند.
  • 1973 میلادی – دانشمندان شوروی سفینه «مارس – 7» را به سوی ستاره مریخ فرستادند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,