Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
با صدور رای شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران،

«صدوچهل سال زندان حکم هفت رهبر بهایی در ایران»

2010 August 09

خبر / رادیو کوچه

روز گذشته یک‌شنبه دادگاهی در تهران هر یک از هفت مدیر جامعه بهاییان در ایران را که از حدود سه سال پیش در بازداشت هستند، به بیست سال زندان محکوم کرده است.

شیرین عبادی، یکی از وکلای این هفت نفر، عنوان کرد قاضی مقیسه، رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، هر کدام از آن‌ها را به ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

خانم عبادی حکم صادر شده را سیاسی دانست و گفت برای لغو این حکم درخواست تجدیدنظر خواهد کرد و تقاضای صدور حکم تبرئه برای موکلانش خواهد داشت.

فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت، هفت بهایی محکوم شده هستند که در زمان بازداشت عضو گروهی بنام «یاران» بودند که سرپرستی جامعه بهایی در ایران را برعهده دارد.

آن‌ها در کیفرخواستی که در دادگاهشان در ارایه شد، به جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی و محاربه متهم شده بودند، اما هنوز مشخص نیست حکم ۲۰ سال زندان برای کدام یک از این اتهامات صادر شده است.

لازم به یادآوری است شش نفر از این افراد از تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ در جریان ورود نیروهای امنیتی به منازلشان در بازداشت به سر می‌برند و نفر هفتم، مهوش ثابت، پیش از آن‌ها و در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ در مشهد بازداشت شده بود.

گفتنی است بازداشت موقت دو ساله این افراد انتقادات زیادی را به ویژه در آمریکا در پی داشت و از جمله کنگره آمریکا در قطع‌نامه‌ای در سال ۲۰۰۹ خواهان آزادی آن‌ها شده بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,