Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
به بهانه زادروز «ملک جهان خزاعی»

«روزنگاشت/ برای تولد یک پروانه»

2010 August 10

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

نوزدهم مرداد برابر با زادروز «ملک جهان خزاعی» طراح صحنه و لباس او هم‌چنین با نویسندگی و تصویرگری دو کتاب «سنگ صبور» و «شاهزاده آهو» در فرانسه جایزه بهترین نویسنده و تصویرگر کتاب سال و نویسنده برگزیده انجمن زنان فرانسه را بدست آورد وی متولد سال 1328 خورشیدی است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ملک جهان خزاعی» در نوزدهم مرداد سال ۱۳۲۸خورشیدی در روستای حیدر آباد شهرستان «تربت حیدریه» در خراسان زاده شد. در چهارده سالگی به انگلستان رفت و در شانزده سالگی وارد دانشگاه شد. در سال ۱۹۶۷ میلادی در رشته‌ی نقاشی و مجسمه سازی از «دانشگاه لندن» فارغ‌التحصیل شد و در ۱۹۷۲ فارغ‌التحصیل مدیریت هنری، از «اسلید اسکول» دانشگاه لندن شد.

وی دوره‌ی کارآموزی خود را در «رویال شکسپیرکمپانی» گذراند و پیش از شروع فعالیت در سینما،  از سال ۱۹۷۰، در «رویال‌کورت» لندن طراح صحنه‌ و لباس ‌بود.

ملک‌جهان در همین سال‌ها نویسنده‌ و تصویرگر دو کتاب «سنگ صبور» و «شاهزاده آهو» در فرانسه بود و جایزه‌ی بهترین نویسنده و تصویرگر کتاب سال را دریافت کرد و نویسنده‌ی برگزیده‌ی انجمن زنان در فرانسه شناخته‌ شد.

وی در آن‌جا طراحی صحنه و لباس نمایش‌های: «مها بهارتا»، «سه قطره خون»، «این موجود شگفت‌انگیز»، «دون ژوان»، و «رستمی دیگر اسفندیاری دیگر» را بر عهده گرفت و تجربیات بیشتری آموخت.

خزاعی در سال ۱۹۷۲به دعوت «وزارت فرهنگ‌وهنر» به ایران بازگشت و با سمت طراح دایمی اداره‌ی تاتر به کار پرداخت و در این سال‌ها با هنرمندانی چون: «عزت‌اله انتظامی»، «داوود رشیدی» و «رکن‌الدین خسروی» در بیش از ۴۵ نمایش ازجمله: «سنگ و سرنا»  از نصرت پرتویی، «بنگاه تاترال»، کاری از علی نصیریان، «غروب در دیاری غربت» و «قصه‌ی ماه پنهان»، به کارگردانی عباس جوانمرد هم‌کاری کرده است.

وی در همین سال‌ها در ایران طراحی صحنه و لباس چند سریال تلویزیونی را به عهده داشته است و در اروپا، طراح صحنه و لباس چند فیلم از جمله، «صحرای تاتارها»، «ملاقات با مردان استثنایی»، «رقص‌های مقدس» و «اولین پل» بوده است.

فیلم «شازده احتجاب» کاری از «بهمن فرمان‌آرا» در سال 1353 نخستین فیلم سینمایی است که ملک‌جهان طراحی صحنه و لباس آن را در ایران انجام داد او در سال‌های قبل از انقلاب در چند فیلم دیگر کار کرد که شاخص‌ترین آن‌ها، «سایه‌های بلند باد» و «ملکوت» است.

او در سال‌های بعد از انقلاب پس از تجربه‌های فراوانی که در انگلستان و فرانسه کسب کرده‌ بود طراحی صحنه و لباس تعداد زیادی از فیلم‌های سینمایی را از سال 1372 به بعد عهده‌دار بوده است که از شاخص‌ترین آثار سینمایی او می‌توان به «سایه‌ها بلند باد»، «ملکوت»، «بلندی‌های صفر»، «عاشق فقیر»، «دل و دشنه» و «ضیافت» اشاره کرد.

و اما «رفیع پیتز» نویسنده و کارگردان سینمای ایران و جهان پسر ملک جهان خزاعی است او در لندن درس فیلم‌سازی خوانده و به عنوان دستیار کارگردان در فرانسه کار کرده است فیلم «فصل پنجم» اولین فیلم بلند او در ایران است و بعداز آن فیلم «صنم» که طراحی صحنه هر دو کارش به عهده مادرش بوده است.

ملک‌جهان خزاعی که جزو صد چهره‌ی برتر در یک قرن اخیر در هنر سینما شناخته شده‌ است در سال  1372 از جشنواره‌ی «فیلم فجر» سیمرغ بلورین را برای بهترین صحنه‌ آرایی فیلم «بلندی‌های صفر» و سال 1376 دیپلم افتخار بخش بین‌المللی را برای طراحی صحنه و لباس فیلم «تولد یک پروانه» دریافت‌کرده است.

در سال 1387  مراسم نکوداشت ملک جهان خزاعی در «تالار بتهوون»، خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

منبع‌ها:

راسخون

برگرفته از نوشته آقای کاظم خطیبی

فرهنگ و ادب

خانه هنرمندان ایران

مفاخر شهرستان تربت حیدریه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,