Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
نوزدهم مرداد - دهم آگوست

«تقویم تاریخ نوزدهم مرداد»

2010 August 10

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1367 خورشیدی – ورود نیروهای سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطع‌نامه 598 شورای امنیت پس از پذیرش قطع‌نامه 598 شورای امنیت از طرف ایران، شورای امنیت در تاریخ هجدهم مرداد سال 1367، قطع‌نامه 619 را تصویب کرد که به‌موجب آن، گروه ناظران نظامی ایران و عراق و سازمان ملل موسوم به یونیماک که از حدود 400 نفر از 25 ملیت مختلف تشکیل شده بود، در مرزهای دو کشور مستقر شدند.
  • 1328 خورشیدی – زادروز «ملک‌جهان خزاعی» طراح صحنه و لباس. دارای مدرک کارشناسی نقاشی و مجسمه‌سازی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه لندن و کارشناسی ارشد مدیریت هنری از دانشگاه لندن است. وی فعالیت هنری را سال 1970 در انگلستان با طراحی صحنه و لباس آغاز کرد. او در همین سال‌ها با نویسندگی و تصویرگری دو کتاب «سنگ صبور» و «شاه‌زاده آهو» در فرانسه جایزه بهترین نویسنده و تصویرگر کتاب سال و نویسنده برگزیده انجمن زنان فرانسه را به‌دست آورد.
  • 1937 میلادی – امپراتوری ژاپن و جمهوری چین جنگ‌های دوساله «کانتون» را آغاز کردند. این جنگ‌ها بر سر تصرف کانتون و تیانگ تسه دو قسمت از اراضی مهم سرزمین چین، میان دو امپراتوری درگرفت. در جنگ‌های کانتون چینی‌ها به سختی به دفاع و مبارزه برخاستند و خسارات جانی و مالی فراوان دیدند. اما سرانجام شکست خوردند و بندر کانتون سقوط کرد. کانتون از بندرهای مهم و پرارزش صادراتی – وارداتی چین جنوبی محسوب می‌شد.
  • 1793 میلادی – افتتاح موزه بزرگ «لوور» فرانسه در پاریس. ساختمان تاریخی لوور در ابتدا در سال 1204  میلادی ساخته شد در حالی که از سبک یونانی الهام گرفته و در میان آثار معماری، کم نظیر بود. این قصر با شکوه زمانی مقر پادشاهی شاهان فرانسه بوده تا این‏که پس از انقلاب کبیر فرانسه، کمیته‏ای جهت ایجاد یک موزه در این ساختمان تشکیل شد. در نهایت در دهم آگوست 1793 میلادی موزه بزرگ لوور در این محل افتتاح شد و در هشتم نوامبر همان سال، به موجب قانون ملی شدن مجموعه‏های هنری سلطنتی، این موزه به صورت ملی درآمد. از آن پس شاه‏کارهای فراوانی از سراسر اروپا و جهان در آن جمع‏آوری شد به‌طوری که تعداد این آثار در موزه، بالغ بر 280 هزار قطعه تخمین زده شده است که از این تعداد، 5600 اثر را نقاشی و شاه‏کارهای هنرمندان معروف جهان تشکیل می‏دهند.
  • 1313 خورشیدی – خبرگزاری پارس در ایران آغاز به‌کار کرد تا تصمیمات دولت، مذاکرات و مصوبات مجلس، فعالیت‌های سازمان‌های دولتی و غیر دولتی و افراد را به ایرانیان و سایر ملل گزارش کند و اخبار «مطلق، موثق و مهم» سایر ملل را برای استفاده ایرانیان به رسانه‌های کشور برساند. رضا خان پس از دیدار از ترکیه و مشاهده طرز کار خبرگزاری آناتولی در صدد تاسیس یک خبرگزاری مشابه در ایران برآمده بود و آژانس پارس تاسیس شد.
  • 1967 میلادی – «آیرا فردریک الدریج» از بزرگ‌ترین نمایش‌گران و نمایش‌نامه نویسان سیاه‌پوست قرن 19 دهم آگوست در لهستان درگذشت. وی که زاده آمریکا بود بیش‌تر کارهای هنری خود را در انگلستان و آلمان اجرا می‌کرد و در آلمان از شهرت و احترام خاصی برخوردار بود. آیرا یک تراژدین بسیار ماهر بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,