Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
توصیه‌های ساده برای امنیت مرورگر و ایمیل

«دست‌رسی ایمن‌تر به اینترنت»

2010 August 10

منبع: روز آنلاین / مهدی یحیی‌نژاد

مقدمات لازم: آشنایی با مرورگر فایرفاکس، آشنایی با چگونگی مشاهده فایل‌های ‌پی‌دی‌اف

سطح مقاله: این مقاله برای تمام کاربران اینترنتی مناسب است

امنیت ایمیل

1- برای نمایش میل باکس خود از مرورگری غیر از مرورگری که غالبن برای گشت و گذار در وب از آن استفاده می‌کنید، بهره بگیرید.

۲- از کلیک کردن روی لینک‌های درون متن ایمیل خودداری کنید. توجه کنید که آدرس واقعی که بارگذاری خواهد شد ممکن است آدرسی که به شما در متن ایمیل نمایش داده شده است نباشد بنابراین در صورت لزوم، حتمن آدرس مذکور را کپی کرده و در آدرس بار مرورگر بچسبانید و پیش از نمایش وب سایت مذکور، از بی خطر بودن آن مطمئن شوید.

۳- نمایش خود به خود عکس‌ها در ایمیل خود را غیرفعال کنید.

۴- برای نمایش اتچمنت‌های مایکروسافت آفیس، به‌جای برنامه‌ی آفیس، از گوگل داکس استفاده کنید.

۵- از بازکردن فایل‌های exe , dmg تحت هر شرایطی خودداری کنید.

۶- پیش از بازکردن هر فایل دیگری ابتدا اطلاعات فایل را نمایش داده و از درست بودن پسوند فایل مطمئن شوید. دقت کنید که حتا فایل عکسی که به شما فرستاده شده ممکن است یک فایل exe با پسوند تغییر داده شده باشد.

۷- حتا با رعایت تمام نکات قید شده در بالا، هرگز نمی‌توانید از بی‌خطر بودن یک فایل مطمئن باشید بنابراین حتاالامکان از باز کردن اتچمنت‌هایی که به ایمیل شما فرستاده می‌شوند خودداری کنید.

مرورگر وب مناسب

مرورگر وب کانال اتصال شما به وب سایت‌ها، برنامه‌ها و افراد در اینترنت است. بنابراین تامین امنیت مرورگر نخستین گام جهت پیش‌گیری از دست یافتن افراد غیرمجاز به اطلاعات شخصی شماست.

مرورگر غالب در کامپیوترهای شخصی اینترنت اکسپلورر است که به هم‌راه ویندوز روی کامپیوترها نصب می‌شود. اما در سال‌های اخیر این مرورگر با انتقاد شدید کارشناسان کامپیوتر روبه‌رو شده که مدعی هستند که این مرورگر با کاستی‌هایی در زمینه‌ی امنیت رو‌به‌رو است که بالقوه کاربران را در معرض نفوذ هکرها به کامپیوتر آنان و به سرقت رفتن رمز عبور آنان قرار می‌دهد.

اگر چه مایکروسافت ادعا می‌کند که در به روزرسانی‌های جدید اینترنت اکسپلورر توانسته حفره‌های امنیتی را برطرف کند، اما هم‌چنان از نظر کارشناسان ساختار اساسی آن با کاستی‌های بالقوه‌ی بسیاری رو‌به‌رو است.

در این مدت مرورگر‌های جدیدی نظیر فایرفاکس و گوگل کروم وارد بازار اینترنت شده اند که به مراتب از نظر امنیتی از اینترنت اکسپلورر قوی‌تر هستند و تلاش کرده‌اند حفره‌های امنیتی را تا حد امکان پر کنند.

پیشنهاد

‍۱- از مرورگر فایرفاکس جهت استفاده‌ی روزمره بهره بگیرید.

جهت دانلود این مرورگر به این آدرس مراجعه کنید.

www.mozilla.com/en-US/firefox/firefox.html

۲- تنظیمات مرورگر خود را پس از نصب تغییر دهید.

اگر از سیستم عامل mac os x استفاده می‌کنید،

برای انجام این کار از منوی اصلی Firefox و سپس Preferences را انتخاب کنید.

اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید، برای مشاهده‌ی تنظیمات از منوی بالای صفحه ابتدا Tools و سپس Options را انتخاب کنید.

سپس در پنجره‌ای که باز شده است، گزینه‌ی General را انتخاب کنید و تنظیمات زیر را فعال کنید.

۱-

always ask me where to save files

برای جلوگیری از ذخیره شدن تصادفی فایل‌ها بر اثر کلیک‌های اشتباه و غیره، بهتر است  هر بار پیش از ذخیره کردن هر فایل مرورگر از شما محل ذخیره‌ی فایل جدید را پرسش کند.

سپس روی گزینه‌ی Content کلیک کنید و تنظیمات آن‌را به صورت زیر تغییر دهید.

جهت مراجعه به صندوق پست الکترنیکی خود از یک مرورگر غیر از مرورگر اصلی خود استفاده کنید مرورگر پیشنهادی ما گوگل کروم است

۱- غیرفعال کردن جاوا اسکریپت؟

روی گزینه‌ی Enable Javascript رفته و آن‌را غیر فعال کنید. غیرفعال کردن جاوااسکریپت از اجرای خود به خود کدهای جاوااسکریپت که بالقوه می‌توانند امنیت مرورگر شما را به خطر بیندازند، جلوگیری می کند.

منتها از آن‌جایی که جاوا اسکریپ برای خیلی از وبسایت‌ها لازم است ما غیرفعال کردن جاوااسکریپت را توصیه نمی‌کنیم. بجای این کار از افزونه «نه‌اسکریپت» NoScript استفاده کنید. در مقاله‌ای دیگر به این مورد خواهیم پرداخت.

۲-

block pop up windows

پنجره‌های پاپ آپ که بدون دخالت کاربر باز می‌شوند، یکی از رایج‌ترین روش‌های وب سایت‌های مخرب جهت به سرقت‌بردن اطلاعات کاربر هستند. بهترین روش برای جلوگیری از افتادن در تله‌ی این وبسایت‌های مخرب، بلوکه کردن پنجره‌های پاپ است.

سپس روی گزینه‌ی Security کلیک کنید تا پنجره‌ی زیر را مشاهده کنید:

تنظیمات زیر را در این پنجره اعمال کنید.

۱-

set a master password

انتخاب یک پسوورد اصلی برای مرورگر موجب می‌شود که پس از هربار باز کردن مرورگر از شما رمز عبور پرسیده شود. این تنظیم موجب می‌شود که اشخاص متفرقه نتوانند با استفاده از مرورگر شما و پسووردهای ذخیره شده در آن به ایمیل و دیگر اکانت‌های شما به‌طور تصادفی دست‌رسی پیدا کنند.

۲- warn me when sites try to install add-ons

اد-آن های مختلف در فایرفاکس لزوما مورد تایید فایرفاکس نیستند و می توانند امنیت مرورگر شما را به مخاطره بیندازند. بنابراین بهتر است که از هیچ‌یک از اد-آن‌هایی که از امنیتشان اطمینان ندارید استفاده نکنید. فعال کردن این تنظیم در فایرفاکس موجب می‌شود که وبسایت‌های مختلف نتوانند بدون آگاهی شما اد-آن خود را روی مرورگر نصب کنند.

۳- Warning Messages

در بخش Warning Messages روی Settings کلیک کرده و پنجره‌ی زیر را مشاهده خواهید کرد. در این صفحه می‌توانید تنظیم کنید که فایرفاکس کدام اخطارهای امنیتی را در هنگام گشت و گذار در وب به شما نمایش دهد.

۱- I submit information that’s not encrypted

فعال کردن این گزینه باعث می‌شود که هر بار که شما در حال تبادل اطلاعاتی هستید که رمزگذاری نشده اند، فایرفاکس به شما اخطار دهد که این اطلاعات به آسانی می‌توانند توسط هر شخص دیگری خوانده شوند. دقت کنید که هر بار که با این پیغام امنیتی مواجه شدید و در حال تبادل داده های حاوی اطلاعات شخصی خود بودید، می بایست فوری آن‌را متوقف و در صورت امکان از https استفاده کنید.

۳- جهت مراجعه به صندوق پست الکترنیکی خود از یک مرورگر غیر از مرورگر اصلی خود استفاده کنید. مرورگر پیشنهادی ما گوگل کروم است. این مرورگر که توسط شرکت گوگل به بازار معرفی شده، قابلیت اجرای داکیومنت های مایکروسافت را هم داراست و از استفاده از آن برای اجرای این داکیومنت ها نسبت به استفاده از خود نرم افزار آفیس، ارجحیت دارد. بعدتر راجع به حفره‌های امنیتی آفیس و خطراتی که اجرای داکیومنت‌هایی که از دیگران دریافت کرده‌اید می‌توانند برای شما ایجاد کنند، صحبت خواهیم کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,