Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
در عراق رخ داد

«حمله به زایران ایرانی ۶ کشته و ۳۱ مجروح برجا گذاشت»

2009 July 22

20090721_news_zaeran

بی بی سی – به گروهی از ایرانیانی که برای زیارت اماکن مقدس در عراق به آن کشور رفته‌بودند در بین راه حمله‌شده و در این حمله شش نفر کشته و 31 نفر مجروح شده‌اند.

این حادثه در چهل کیلومتری مرز خسروی به طرف بغداد روی‌داده و یک گروه مسلح به سمت اتوبوس حامل زایران ایرانی تیراندازی کرده‌است.

حمله به زایران ایرانی که از مشهد عازم عراق بودند، در ساعت 11 شب سه‌شنبه 30 تیر رخ داده‌است.

خبرگزاری رسمی ایران- ایرنا به نقل از مسعود اخوان سرپرست اداره امور زیارتی عراق در سازمان حج و زیارت نوشته است: «ده اتوبوس ایرانی به طور قانونی وارد خاک عراق شده‌بودند و با اسکورت نیروهای امنیتی عراق به سمت خانقین در حال حرکت بودند که گروه تروریستی در حوالی خانقین به این اتوبوس‌ها حمله‌کرده‌اند.»

به گفته آقای اخوان، بر اثر تیراندازی به سه دستگاه اتوبوس 31 ایرانی زخمی و شش نفر کشته شده‌اند. از وضعیت مجروحان این حادثه گزارشی منتشر نشده اما آقای اخوان احتمال داده که تعداد قربانیان این حادثه بیشتر شود.

ایران پیش‌تر از زایران خواسته‌بود که از سفر انفرادی به عراق خودداری کنند و گفته می‌شود که این گروه از زایران ایرانی به صورت انفرادی و سازمان نیافته وارد عراق شده بودند.

ایران پیش‌تر از زایران خواسته‌بود که از سفر انفرادی به عراق خودداری کنند

همزمان با این حادثه غلامرضا رضاییان رئیس پلیس مهاجرت اتباع خارجی نیروی انتظامی گفته است که از روی پنج شنبه اول مرداد اعزام زایران به اماکن مقدس در عراق فقط از طریق سازمان حج و زیارت امکان پذیر است.

آقای رضاییان با اشاره به مشکلات زایران ایرانی که  به صورت انفرادی و گروه‌های سازمان‌نیافته به عراق سفر می‌کنند، گفته‌است از این پس در همه مرزهای زمینی و هوایی از خروج کاروان های سازمان نیافته جلوگیری می‌شود.

به گفته رئیس پلس اتباع خارجی نیروی انتظامی، تمام کسانی که قصد دارند برای زیارت به عراق سفر کنند حتی آنهایی که  از قبل ویزا گرفته‌اند باید از فردا به نمایندگی‌های سازمان حج و زیارت در استانها مراجعه‌کنند و سازمان حج و زیارت موظف است که این افراد را سازماندهی و برای زیارت اعزام کند.

این برنامه به دلیل مشکلاتی که زایران ایرانی پیدا کرده‌اند به اجرا گذاشته شده‌است و به گفته آقای رضاییان این روند کوتاه مدت است و در مدت زمان مشخصی انجام خواهد شد.

بنابر تصمیم جدید، از روز پنج شنبه اول مرداد تمام زایران ایرانی که از طریق مرز زمینی عازم عراق هستند باید از طریق مرز خسروی به آن کشور اعزام شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|