Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
کوچه مهتابی – مهدی خزعلی:

«تمام مفاسد شورای نگهبان زیر سر جنتی است»

2010 August 10

اردوان طاهری/ رادیو کوچه

a.taheri@koochehmail.com

«احمد جنتی» دبیر جنجالی شورای نگهبان است که چندی پیش با حکم مجدد رهبر جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان در سمت خود ابقا شد. «جنتی» که مخالفانش او را به دخل و تصرف آشکار در سرنوشت انتخابات شوراهای اسلامی، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری متهم می‌کنند، در ماه‌های اخیر و پس از کودتای 22 خرداد سال 1388 مواضع آشکاری در مخالفت – و حتا ضدیت – با جناح اصلاح‌طلب داشته و بارها با استفاده از تریبون نماز جمعه، به تخریب چهره‌های اصلاح‌طلب درون نظام پرداخته است. «احمد جنتی» که نامش با نظارت استصوابی عجین شده است و از هواداران پر و پا قرص «محمود احمدی‌نژاد» در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری بود، اکنون پای را فراتر گذاشته و به عنوان امام‌جمعه‌ی موقت تهران، رهبران معترض جنبش سبز را که خود «سران فتنه» می‌نامد، به دریافت کمک‌های خارجی برای براندازی نرم متهم کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از طرح اتهام علنی «احمد جنتی» نسبت به اصلاح‌طلبان، افراد سرشناس جناح اصلاح‎طلب و رهبران معترض به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری، در موضع‌گیری‌های صریح و هماهنگ، اعتراض خود را نسبت به تهمت آشکار دبیر شورای نگهبان اعلام کردند. «سید محمد خاتمی»، رییس‌جمهوری پیشین ایران نیز نسبت به اتهامات «احمد جنتی» واکنش نشان داد و حتا آقایان «موسوی» و «کروبی»، دو رهبر جنبش سبز، خواستار موضع‌گیری مراجع نسبت به این‌گونه رفتارهای غیرقانونی «احمد جنتی» شدند.

در این میان، «مهدی خزعلی» که در چند سال اخیر، علی‌رغم پدرش، «آیت‎اله ابوالقاسم خزعلی»، عضو پیشین شورای نگهبان و از اعضای مجلس خبرگان رهبری و از حامیان تندروی «احمدی‌نژاد»، مواضع انتقادی صریحی نسبت به «احمدی‌نژاد» و جناح تندروی سیاسی در ایران داشته است، در وبلاگ خود متنی را با عنوان «آقای جنتی؛ شما دین دارید؟» منتشر کرده است. به همین بهانه با «دکتر مهدی خزعلی» از کوچه‌ی مهتابی گذشتیم و گفت‌گویی کردیم که با هم خواهیم شنید.

آقای «خزعلی» برای شنودگان رادیو کوچه، از انگیزه و شیوه‌ی نگارش این متن می‌گوید:

«این مطلبی که من نوشتم، یک باور عمیقی است که از نوجوانی در من شکل گرفته راجع به شخصیت آقای «جنتی» و من در واقع به این یقین رسیدم که ایشان باورهای سستی دارد و یا اگر تعبیر این که اگر دین نداره و دینی که ما به آن معتقدیم، ایشان در نظرش بسیار سست است. منتها صحبتی که ایشان این بار کرد و اتهام خیلی برهنه و آشکاری که بدون مستندات زد، انگیزه را ایجاد کرد که جواب ایشان داده شود، چون ایشان تا حالا هر کار خواسته، کرده. بعضی‌ها متهم می‌کنند – بحث خوبی است – که ایشان در جنایات، در دزدی‌ها، در همه‌ی این‌ها – به قول آقای کروبی شریک است. این‌ها باز دوباره همان «پاسخ کلوخ‌انداز را پاسخ کلوخ است»، است. اما من می‌خواستم با ادبیات قصه و ادبیات قرآنی [پاسخ بدهم].

مهدی خزعلی: «آن نظامی که معتقد است که مشروعیت همه به رهبری است، باید بپذیرد که مسوولیت همه هم با رهبری است. یعنی اگر مشروعیت را به او دادید، مسوولیت را هم باید از او بخواهید.»

ببینید، یک جایی وقتی خیلی«ابولهب»، و زنش پیامبر را اذیت می‌کنند، خداوند با «تبت یدی ابی لهب و تب» او را آن‌چنان هو می‌کند که توی خانه‌اش بنشیند. من می‌خواستم با همان قصه‌های حقیقی و دقیق [شخصیت ایشان را به نمایش بگذارم]. آن‌چه را که نوشتم عین واقعیت است، کلمه به کلمه و بیش از این‌ها بوده، اما من خواستم با زبان قصه به مردم این حس را بدهم که شخصیت ایشان واقعن چیست و اندازه شخصیت ایشان را بشناسند. یک چیزی درست کردیم، اسم فقیه گذاشتیم و بقیه‌ی چیزها، برای خودش، اما آن چیزی که ما می‌دانیم این است که ایشان باورهای بسیار سستی دارد و تابع و پیرو قدرت است، برای قدرت از هر چیزی می‌گذرد، حتا فرزندش؛ برای این‌که سر قدرت باشد. دیگر بحث دین و آب‌روی و این‌ها در درجه‌ی بعدی است که ایشان قطعن قبل از این‌ها گذشته.»

«مهدی خزعلی» با طرح محاکمه‎ی «احمد جنتی»، اعتراضات خود را به مرحله‌ی دیگری رسانده که خود در این زمینه توضیح می‌دهد:

«اما بحث مهمی که می‌خواهم بگویم این است که آقای «جنتی» باید محاکمه شود و ما باید بتوانیم پی‌گیر این برنامه باشیم؛ لااقل ایشان را. برای این که آقای «جنتی» یک مهره‌است، رمز ماندگاری ایشان 30 سال در شورای نگهبان برای همین است.»

«دکتر خزعلی» معتقد است که برای برخورد قانونی با دبیر شورای نگهبان، باید وارد جزییات شد و از طرح کلیات و اتهامات پراکنده پرهیز کرد:

«به جای کلیات‌گویی من فکر می‌کنم باید پرونده‌خوانی کرد، جزییات را بیان کرد. مثلن آقای «بیگدلی»، یک روحانی فاضل که از زنجان برای خبرگان رهبری کاندید می‌شود؛ در امتحان شرکت می‌کند و آقای «مومن» به او زنگ می‌زند و می‌گوید شما نفر اول امتحان شدید؛ یعنی بهترین رتبه‌ی علمی. کمی بعد مسوول دفتر آقای «جنتی» به ایشان زنگ می‌زند که آقای «جنتی» گفتند شما مردودید. ایشان می‌خندد و می‌پرسد چرا می‌خندید؟ می‌گوید برای این که بین مردود با رتبه‌ی اول خیلی فاصله است. نهایتن آقای «کروبی» پی‌گیر می‌شود – مجلس ششم بوده آن موقع – و هماهنگ می‌کند بالاخره، آقای «مومن» می‌گوید ایشان نمره‌ی بالایی آورده، اما آقای «جنتی» نمی‌گذارد پرونده مطرح بشود. ایشان می‌رود پیش آقای «جهرمی» عضو شورای نگهبان. آقای «جهرمی» هم می‌گوید نه چیزی ندارید، فقط از نیروی انتظامی زنجان گفتند که شما را وزارت اطلاعات، 10 روز به خاطر اهانت به امام دستگیر کرده‌. همان‌جا زنگ می‌زنند، رییس نیروی انتظامی می‌گوید، نه چنین چیزی نیست و دروغ است.

بعد آقای «مومن» و آقای «لاریجانی» – که الان رییس قوه [قضاییه] شده است – می‌گویند شما قبول هستید و امام جمعه زنجان را ما دو نفر رد کردیم؛ رد صلاحیت علمی. و بعد آقای «جنتی» به آقای امام جمعه [نامه] می‌زند که شما تایید هستید و استان‌داری تایید آقای امام جمعه را اعلام می‌کند و نهایتن هم با دروغ‌های بعدی، این دورغ‌ها، دروغ، دروغ، دروغ می‌آورد و نهایتن امام جمعه، بلامنازع در زنجان انتخاب می‌شود و آقای «بیگدلی» ما هم انتخاب نمی‌شود. این یکی از اعضایی است که در خبرگان وارد شده است. بیایید این پرونده را بررسی کنید.

شما که می‌گویید امام جمعه رد شده و از آن طرف تایید می‌شود و یک نفر از یک شهر دیگر می‌آورید برای این‌که کاندید دیگری نبوده، تنهایی که نمی‌شد با خودش رقابت کند. یک کاندید از یک شهر دیگر جابه‌جا می‌کنند که او بیاید در تلویزیون و بگوید به امام جمعه رای بدهید. این رقابت قشنگ و سالم، که کاندید صوری می‌آورند که بگوید به امام جمعه رای بدهید. بودن آقای «جنتی» برای همین است. من معتقدم، جناح در واقع اصلاح‌طلب نه، مردم، هر کس هر کاری می‌تواند بکند که آقای «جنتی» را – که تمام مفاسد شورای نگهبان زیر سر ایشان است – محاکمه کنند.»

تاکید «دکتر خزعلی» بر محاکمه‌ی آقای «جنتی» به عنوان راس متخلف در شورای نگهبان، باعث شد که نظر ایشان را درباره زنجیره‌ای که دبیر شورای نگهبان به عنوان اهرم نظارت استصوابی آن فعال است، جویا شوم و او چنین گفت:

«طبیعتن یک مجموعه‌ی کامل دارد این مسیر را هدایت می‌کند، اما در شورا عرض می‌کنم.»

از «مهدی خزعلی» پرسیدم: با عنایت به ابقای «احمد جنتی» در شورای نگهبان به مدت شش سال دیگر، توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیا مسوولیت تخلفات دبیر شورای نگهبان، بر اساس قانون اساسی همین نظام، بر عهده‌ی رهبر نیست؟

«آن نظامی که معتقد است که مشروعیت همه به رهبری است، باید بپذیرد که مسوولیت همه هم با رهبری است. یعنی اگر مشروعیت را به او دادید، مسوولیت را هم باید از او بخواهید. ما این را می‌پذیریم و تعارف هم ندارد، عمل‌کرد آقای «جنتی» درست است که شخص ایشان مسوول است، اما مسوول مافوق او هم مسوول است و این که دوباره تایید می‌شود، نگران کننده است. ما باید بیش‌تر کار کنیم و اجازه ندهیم که ایشان در این مسند بماند.»

هم‌زمانی حملات چهره‌های شاخص سیاسی جناح اصلاح‌طلب و «مهدی خزعلی» به دبیر شورای نگهبان، این پرسش را ایجاد کرد که آیا اینک – شاید به دلیل تمام و کمال خرج شدن و سوختن آقای «جنتی» – امکان ساقط کردن یکی از اصلی‌ترین مهره‌های ضد جمهوریت نظام به وجود آمده است که این چنین حملات منسجم به «احمد جنتی» سامان گرفته است؟ و «مهدی خزعلی» می‌گوید:

«دقیقن همین است. الان فرصتی است که ما می‌توانیم از دست ایشان راحت بشویم.»

مهدی خزعلی: «این چیزی را که در این مدت اتفاق افتاد پای دین ما نگذارید. این یک حکومتی است، یک خواسته‌هایی دارد، یک تمایلاتی دارد، برای قدرت هر کاری می‌کند. هیچ کدام از رفتارهای این آقایان را نمی‌توانیم با مبانی دین اسلام توجیه کنیم.»

«مهدی خزعلی» مواضع سیاسی و اعتقادی خود را برای شنودگان رادیو کوچه چنین توضیح می‌دهد:

«ببینید من ماقعن هیچ گرایش و تعلقی به چپ و راست ندارم. نه اصلاح‌طلب و نه اصول‌گرا را قبول دارم و شاید در انتخابات پنج سال پیش، واژه‌ی اصول‌گرایان اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلبان اصول‌گرا را من ابداع کردم که معتقدم ما اصول‌گرای اصلاح‎طلب می‌خواهیم؛ کسی که یک اصولی را قبول داشته باشد و نماند، دچار جمود و تحجر و دگماتیسم نشود. بیاید و خودش را اصلاح کند. و اصلاح‌طلب اصول‌گرا می‌خواهیم که اگر دنبال اصلاحات است، یک اصولی را بپذیرد؛ همه چیز را زیر پا نگذارد.

من دنبال یک حکومت واقعن دینی هستم، بر خلاف خیلی‌ها که دنبال یک نظام لاییک هستند – که الان خیلی طرف‌دار پیدا کرده، من واقعن اعتقاد دارم به نظام اسلامی و واقعن معتقدم که پاسخ‌گوی همه‌ی نیازهای من است و واقعن هم باور دارم که این چیزی که جریان دارد ربطی به اسلام ندارد. یعنی این چیزی را که در این مدت اتفاق افتاد پای دین ما نگذارید. این یک حکومتی است، یک خواسته‌هایی دارد، یک تمایلاتی دارد، برای قدرت هر کاری می‌کند. هیچ کدام از رفتارهای این آقایان را نمی‌توانیم با مبانی دین اسلام توجیه کنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۳ Comments


  1. محمد
    1

    سوری نه، صوری.

  2. 2

    محمد جان! سپاس از نکته بینی شما.