Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
مجله‌ی اقتصادی- اخبار اقتصادی ایران

«سکه پانصد تومانی رونمایی شد»

2010 August 12

ریحانه/  پاریس/ رادیو کوچه

فاز دوم خط لوله صلح به قرارگاه خاتم رسید

شرکت ملی گاز ایران پروژه ساخت فاز دوم خط لوله هفتم سراسری (صلح) به طول تقریبی ۲۷۰ کیلومتر را به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا  وابسته به سپاه پاسداران واگذار کرد.

پس از نهایی شدن قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان، ساخت فاز دوم خط لوله هفتم سراسری از ایران‌شهر تا مرز پاکستان برای انتقال گازفازهای پارس جنوبی به این همسایه شرقی کشور در اولویت قرار گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این پروژه گازی به ارزش تقریبی۲۵۰ میلیون دلار به صورت ترک تشریفات توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا انجام خواهد شد.

این خط لوله ادامه خط لوله‌ای است که گاز میدان پارس جنوبی را به ایران‌شهر در سیستان و بلوچستان منتقل می‌کند. قرار است این خط لوله جدید از ایران‌شهر تا مرز پاکستان ساخته شود.

بخش اول این خط لوله که اکنون در دست ساخت است، حدود چهار سال پیش با قراردادی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار شده بود.

این پروژه در حالی در اختیار قرار‌گاه خاتم قرار می‌گیرد که اخیرن خاتم از توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی کناره‌گیری کرده است.

در چهار سالی که از فعالیت خاتم‌الانبیا در فازهای ۱۵ و ۱۶ می‌گذشت این قرارگاه مدام از کمبود منابع مالی شکایت داشت و حتا طرح استفاده از حساب ذخیره ارزی را نیز دنبال می‌کرد اما علت کناره‌گیری خاتم‌الانبیا، تحریم‌های بین‌المللی علیه این نهاد وابسته به سپاه اعلام شد.

از سوی دیگر ایران بعد از سال‌ها مذاکره با هند و پاکستان برای صادرات گاز تنها با پاکستان بر سر صادرات گاز به توافق رسید و قرار است از فروردین سال ۱۳۹۳ خورشیدی روزانه ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر کند.

البته حجم این قرارداد یک سوم، پیش‌بینی اولیه است. ابتدا قرار بود سهم گاز پاکستان در خط لوله موسوم به صلح، ۶۰ میلیون متر مکعب باشد و هند نیز ۹۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد کند. اما هند به دلیل اختلافاتش با پاکستان و فشارهای آمریکا در نیمه راه از مذاکرات کنار رفت و ایران با پاکستان به توافق رسید.

سکه پانصد تومانی رونمایی شد

«محمود بهمنی»، رییس بانک مرکزی ایران، پنج سکه جدید ضرب شده توسط این بانک را رونمایی کرد و گفت که سکه‌های جدید ۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی به زودی وارد بازار خواهند شد.

به گفته رییس کل بانک مرکزی‌، سکه دو هزار ریالی (دویست تومانی) و پنج هزار ریالی (پانصد تومانی) از جنس مس، نیکل و روی است .

«مجید صنیعی»، مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک ایران، درباره طرح‌های رو و پشت سکه‌های جدید گفته است که طرح روی سکه دو هزار ریالی از دو خوشه گندم تشکیل شده که در وسط آن رقم دو هزارریال نقش بسته و در بالای رقم نوشته جمهوری اسلای ایران حک شده است. بر روی دیگر این سکه و در وسط آن تصویری از حرم امام هشتم شیعیان قرار دارد که در بالای آن عبارت پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود و در زیر آن سال ۱۳۸۹-۱۳۳۹ نقش بسته است.

صنیعی درباره طرح رو و پشت سکه پانصد تومانی نیز گفته است که روی این سکه همانند سکه دویست تومانی است اما بر پشت سکه پنج هزار ریالی عبارت پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط یکی از اساتید برجسته خوش‌نویسی ایران نوشته شده است.

بانک مرکزی ایران زمستان گذشته نیز هم‌زمان با عرضه سکه‌های جدید ۱۰۰ تومانی، سکه‌های ۲۵ و ۵۰ تومانی را با طرح و اندازه جدید وارد بازار کرده و اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی را هم با هدف تسهیل در گردش پولی این کشور چاپ کرده بود.

سکه‌های دویست تومانی و پانصد تومانی با ارزش‌ترین سکه‌هایی هستند که از زمان تاسیس بانک مرکزی ایران (۱۳۳۹) تا کنون توسط این بانک روانه بازار شده است.

برخی کارشناسان، کاهش ارزش پول و تورم را از علل چاپ و ضرب اسکناس و سکه‌های درشت‌تر می‌دانند.

برای پرداخت تسهیلات مترو منتظر ابلاغ دولت هستیم

رییس بانک مرکزی ایران تاکید کرده است که با وجود دستور رییس مجلس ایران درباره پرداخت تسهیلات دو میلیارد دلاری به شرکت مترو تهران، این بانک منتظر ابلاغیه دولت است.

محمود بهمنی گفت که بنابر روال قانونی، مصوبات مجلس شورای اسلامی ایران می‌بایست توسط دولت به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود و به همین خاطر بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات تصویب شده برای توسعه مترو تهران، منتظر ابلاغیه دولت است.

« الیاس نادران»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از پرداخت نشدن تسهیلات متروی تهران گفته است که مهلت قانونی برای اجرای مصوبه مجلس در این مورد به پایان رسیده است.

«علی لاریجانی»، رییس مجلس ایران، روز ۲۹ تیر ماه سال جاری و در پی تاخیر چهار ماهه رییس جمهوری ایران در ابلاغ مصوبه مجلس، آن را برای اجرا ابلاغ کرد اما معاون پارلمانی احمدی‌نژاد در آن زمان اعلام کرده بود که دولت توان اجرای این مصوبه را ندارد.

بنابر مصوبه مجلس دولت باید یک میلیارد دلار از این بودجه را جهت تامین تجهیزات و احداث خطوط راه آهن شهری (مترو)، در اختیار شهرداری تهران بگذارد.

از یک میلیارد دلار بقیه نیز ۷۰۰ میلیون دلار برای احداث قطاری شهری در دیگر شهرهای بزرگ و ۳۰۰ میلیون دلار نیز برای اجرای طرح جامع حمل و نقل در دیگر شهرها اختصاص می‌یابد.

ذخیره آب 14 سد کشور بیش از 20 درصد کاهش یافت

به دنبال توقف بارندگی‌ها در هفته‌های اخیر و افزایش مصرف آب در کشور، ذخیره آب 14 سد مهم کشور افزون بر 20 درصد کاهش یافته است.

سدهای 15 خرداد قم، ساوه و طرق از جمله سدهای مهمی هستند که حجم آب موجود در مخازن آن‌ها در مقایسه با زمان مشابه پارسال بیش از 20 درصد کاهش یافته است.

براساس این گزارش، در زمان حاضر افزون بر 27 سد دارای ذخیره کم‌تر از 20 درصد حجم کل هستند .

دلیل عمده میزان کاهش ذخیره آب در سدهای مذکور کاهش میزان بارندگی در حوضه‌های آب‌ریز این سدها است.

در حال حاضر فقط چهار سد مخزنی ازجمله سدهای تهم، طالقان و کرج بیش از 90 درصد ذخیره آب دارند ضمن آن‌که هیچ سدی در هفته دوم مرداد ماه سرریز نداشته است.

صادرات پسته ایران به نام امارات

در حالی که صادرات پسته ایران به امارات در بسته‌های کارتنی و گونی صورت می‌گیرد، تجار اماراتی  از این فرصت استفاده کرده و با بسته بندی در قوطی و جعبه‌های مختلف آن را  با نام امارات عرضه می‌کنند.

به گزارش اکو نیوز، طی چند سال اخیر شرکت‌های مختلفی در مناطق آزاد تجاری جبل علی دوبی و منطقه آزاد تجاری راس‌الخیمه و منطقه آزاد حمریه شارجه تاسیس شده‌اند که اقدام به بسته‌بندی پسته ایران با نام شرکت‌های اماراتی می‌کنند.

این شرکت‌ها پسته‌ ایران را در بسته‌های 100، 200 و 500 گرمی و یک کیلویی به کشورهای مختلف عربی و کشورهای اروپایی و آمریکا صادر می‌کنند.

افزایش مبادلات تجاری ایران و آمریکا

آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهند که میزان مبادله تجاری ایران و آمریکا در تیرماه امسال رشد داشته است.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشته است که در تیرماه سال‌جاری بیش از سه هزار و 300 تن انواع کالا به ارزش بیش از 14 میلیون دلار از کشور آمریکا به ایران وارد شده است.

این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب هشت و 23 درصد رشد داشته‌ است.

به گزارش ایسنا، در تیرماه سال 88، میزان واردات کالا از آمریکا به ایران بیش از سه هزار و 32 تن و به ارزش بیش از 11 میلیون دلار بوده است.

علاوه براین، آمار گمرک نشان دهنده رشد 166 درصدی در وزن و 189 درصدی در ارزش صادرات غیرنفتی ایران به کشور آمریکا در تیر ماه امسال است.

مطابق این آمارها، صادرات ایران به کشور آمریکا در مجموع چهار ماهه نخست امسال از نظر وزن و ارزش به ترتیب با رشد شش و 76 درصدی مواجه بوده است.

مشخص نشده است که این مبادلات در چه زمینه‌ای بوده، اما گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که تراز بازرگانی مبادله تجاری ایران و آمریکا بیش از 13 میلیون و 331 هزار دلار به نفع کشور آمریکا است.

براساس آمارها از سال 84، همواره سهم آمریکا در مبادلات تجاری با ایران افزایش یافته تا آن‌جا که این سهم در سال 87 به سهم 90 درصدی واردات از آمریکا و 10 درصدی صادرات از ایران انجامیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,