Saturday, 18 July 2015
06 December 2020
به بهانه زادروز «امین تارخ»

«روزنگاشت/ بازیگر بازیگرپرور»

2010 August 11

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیستم مرداد برابر با زادروز «امین تارخ»، متولد سال 1332 خورشیدی و بازیگر تاتر و سینما ایران است او در سال ۱۳۷۳ اولین مدرسه بازیگری را در تهران تاسیس کرد که یکی از موسسات آموزش بازیگری سینما در ایران محسوب می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«امین تارخ» در بیستم مردادماه سال 1332 خورشیدی در شیراز متولد شد و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در این شهر به اتمام رساند وی در سال ۱۳۵۶ از دانشکده هنرهای نمایشی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و تحصیلات تکمیلی خود را در سال ۱۳۶۳ با کسب مدرک فوق لیسانس در رشته مدیریت فرهنگی به پایان رساند.

آغاز فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم «مرگ یزدگرد» کاری از «بهرام بیضایی» در سال ١٣۶١ بود.

امین تارخ به مدت ۲۵ سال است که به عنوان هنرپیشه آزاد به فعالیت می‌پردازد و نقش‌های زیادی را در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی و تاتر ایفا کرده است وی هم به عنوان هنرپیشه و هم به عنوان عضو هیات داوری در جشنواره‌های ملی بی‌شمار و همین‌طور به عنوان عضو هیت مدیره خانه سینما حضوری فعال داشته است.

او هم‌چنین به عنوان میهمان به جشنواره‌های مسکو، ژاپن و آلمان دعوت شده است. امین تارخ در سال ۱۳۷۳ اولین مدرسه بازیگری را به نام «کارگاه آزاد بازیگری» در تهران تاسیس کرد که یکی از موسسات آموزش بازیگری سینما در ایران محسوب می‌شود.

از فارغ‌التحصیلان کارگاه آزاد بازیگری تا سال ۱۳۸۷، این موسسه می‌توان به حبیب رضایی، بیتا بادران، کامبیز کاشفی، غزل صارمی، مهتاب کرامتی و ترانه علیدوستی اشاره کرد که هفت جایزه هنرپیشه برتر را به خود اختصاص دادند.

در سال ۱۳۷۹ این موسسه اقدام به برقراری ارتباط با سایر مدارس بین‌المللی آموزش بازیگری کرد و امین تارخ به مرکز «فیلیندرز درامای» استرالیای جنوبی دعوت شد. او دو سال با عنوان مدرس در این دانشگاه تدریس کرد.

وی از سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از چهره‌های برتر احیای تاتر ایران شناخته شد. او در هجدهمین جشنواره تاتر و فیلم فجر هم به عنوان یکی از اعضای هیات داوران و هم به عنوان یکی از کارگردان‌های هنری حضور یافت.

او تا کنون در سی فیلم سینمایی و چندین مجموعه تلویزیونی و تاتر حضور داشته است که می‌توان به: «ابوعلی سینا»، «پرنده کوچک خوشبختی»، «معصومیت از دست رفته»، «پرونده هاوانا»، «دل شدگان»، «سربداران»، «عشق+2»، «قاعده بازی»، «اغما»، «مادر» و «سرب» اشاره کرد.

جالب است بدانید امین تارخ دارای خانواده هنرمندی می‌باشد. «منصوره شادمنش» همسر، «پری امیرحمزه» مادرزن، «مسعود کرامتی» باجناق و «فرخنده شادمنش» خواهر زن وی می‌باشند که همه در عرصه بازیگری مشغول به کار هستند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

تبیان

هنرهفتم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,