Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
کافه کوچه – زندگی زیر چتر مرگ

«برزیل و آن ایرانی محکوم به اعدام»

2010 August 11

علی خردپیر/ پاریس / رادیو کوچه

بیش از ده روز پیش بود که مردم برزیل صدای رییس جمهوری خود را در حمایت از یک ایرانی محکوم به اعدام شنیدند‌. وی از محمود احمدی‌نژاد و آیت‌اله سید علی خامنه‌ای درخواست کرد اگر «سکینه محمدی‌آشتیانی» زنی که به دلیل رابطه نامشروع به مرگ محکوم شده برای ایران دردسرساز است بگذارند که وی به برزیل سفر کند‌. این پیام به گوش دستگاه قضایی و حکومت ایران رسید. گرچه در نظر مقامات ایران بیش‌تر به یک شوخی می‌مانست اما شوخی نبو‌د، رییس جمهوری برزیل به طور شفاهی و از راه دور پیشنهاد اعطای پناهندگی به این زن آذربایجانی را داد و از ایران درخواست کرد که بگذارند وی از کشورش خارج شود .

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سایت تابناک نزدیک به «محسن رضایی» فرمانده اسبق سپاه پاسداران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام این پیام را «دخالتی آشکار در امور داخلی ایران و تحت فضا‌سازی‌های رسانه‌های خارجی» خواند.

روز گذشته خبرگزاری برزیل‌، خبر داد که پیشنهاد اعطای پناهندگی به طور رسمی از سوی سفیر این کشور به ایران ارایه شده است‌. برزیل دست بر‌دار نیست‌. عده‌ای از مدافعان برزیلی حقوق بشر نیز مدت‌هاست که کمپینی برای نجات جان این زن تشکیل داده‌اند‌. کمپین‌های بسیاری برای لغو مجازات مرگ سکینه محمدی فعالیت کرد و در نهایت حکم سنگ‌سار به اعدام با طناب‌دار تغییر یافت.‌

پناهندگان معمولن یا در کشوری سوم قرار دارند و از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای رسیدن به کشوری امن یاری می‌جویند یا در خاک یکی از امضا‌کنندگان پیمان ژنو تقاضای پناهندگی می‌کنند‌، این بار سفیر کشوری در آمریکای جنوبی از سوی رییس قوه مجریه کشورش به طور رسمی عنوان می‌کند که بگذارید به یکی از شهروندان ایران پناهندگی دهیم .

پس از بریتانیا و فرانسه اکنون برزیل حامی زنده ماندن سکینه محمدی آشتیانی است‌. زنی که اگر در غرب متولد شده بود نه تنها به اتهام رابطه نامشروع به مرگ محکوم نمی‌شد که بیش از چهار سال و نیم را پشت میله‌های زندان در کابوس سنگ‌سار عمر تلف نمی‌کرد .‌

مدافعان ایرانی و غیر‌ایرانی حقوق بشر امروز چشم به سرنوشت سکینه محمدی دوخته‌اند و در جلب‌ نظر دول دموکراتیک نقش به سزایی داشته‌اند. اما چه کسی می‌تواند بگوید که چند سکینه دیگر در زندان‌های ایران است و چند سکینه دیگر در چنین شرایطی خواهیم داشت‌؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,